Frédéric Martel – dwa spotkania

Serdecznie polecamy i zachęcamy:

Tożsamości LGBT. Wyzwania polskie, doświadczenia francuskie

data: 15 marca 2012, czwartek, godz. 16:00
miejsce: BUW, sala 316 (ul. Dobra 56/66)
udział biorą: Frédéric Martel i Ireneusz Krzemiński
moderator: Jej Perfekcyjność (Queer UW)

Francja była pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował kontakty homoseksualne – już w 1791 roku. Od 1999 roku istnieją uznawane przez władze państwa związki partnerskie (tzw. PACS). Od 2004 r. adopcja dzieci przez osoby homoseksualne jest możliwa. Mamy jednak do czynienia z pewnym paradoksem: prawo zezwala na adopcję osobom homoseksualnym żyjącym samotnie, ale nie osobom w związku partnerskim z osobą tej samej płci. Zmiany, jakie zaszły we Francji uzależnione były w dużym stopniu od epidemii HIV/AIDS i świadomości społecznej co do zagrożeń, jakie się z nimi wiążą.
Polska znajduje się w zupełnie innej sytuacji. Od 1997 roku formalnie wykluczono możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych. Pewne korzystne zmiany nastąpiły w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i harmonizacją polskiego prawa z prawem unijnym. HIV/AIDS zdają się nie istnieć w świadomości Polaków, a akcje społeczne prawie w ogóle nie poruszają tego tematu.
Dlaczego tak się stało? Jak doszło do tego, że ruchy LGBT we Francji używają zupełnie innych argumentów niż takie same ruchy w Polsce? Jak w ogóle zdefiniować można strategie tożsamościowe przyjmowane przez aktywistów ruchów gejowsko-lesbijskich w tych krajach? Czy jakiekolwiek doświadczenia Francji mogą być przełożone na grunt Polski? A może wprost przeciwnie, to Francuz(k)i mogą nauczyć się mogą czegoś w związku z odmienną sytuacją społeczną w Polsce?

Tłumaczenie symultaniczne, wstęp wolny.

O gościach:

Frédéric Martel – pisarz, doktor socjologii oraz dziennikarz rozgłośni France Culture. Kieruje kulturalnym portalem internetowym nonfiction.fr. Autor książek: Różowe i czarne: homoseksualiści we Francji od 1968 r. (wyd. Seuil, 1996) oraz Długi Marsz gejów (wyd. Gallimard, 2002).

Ireneusz Krzemiński – doktor hab. socjologii, kieruje Pracownią Teorii Zmiany Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek: Wolność, równość, odmienność. Nowe ruchy społeczne w Polsce początku XXI wieku (Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2006) oraz Naznaczeni – mniejszości seksualne w Polsce – raport 2008 (IS UW, 2009)

* * *
Emancypacja LGBT. Strategie polskie
i francuskie

data: 17 marca 2012, sobota, 11:00
miejsce: Nowy Wspaniały Świat (ul. Nowy Świat 63)

udział biorą: Frédéric Martel, Łukasz Pałucki (Fundacja Wolontariat Równości), Adam Szałucha (Stowarzyszenie bez!miar), Wojtek Szot (Miłość Nie Wyklucza), Agnieszka Weseli Furja (Pomada)
moderator: Piotr Pacewicz (Gazeta Wyborcza)
projekcja fragmentu filmu: „Niebieski, biały, różowy” w reż. Yves Jeuland („Lata czerwone”) na podst. książki Frédérica Martela

Dość teorii, czas na praktykę. Opowiadający historię powstania współczesnych francuskich ruchów LGBT film „Niebieski, biały, różowy” będzie punktem wyjścia dyskusji młodych polskich działaczek i działaczy podczas spotkania z weteranem ruchów emancypacyjnych gejów i lesbijek we Francji. Spróbujemy się dowiedzieć, jakie pomysły na kreowanie zmiany społecznej mają aktywne w Polsce osoby i jak ma się to do doświadczeń francuskich. Czy istnieją jakieś punkty wspólne? Czy są jakieś konkretne tematy, pojęcia, zjawiska lub dylematy, które wykorzystano we Francji, a które mogą okazać się przydatne tutaj? Jak odmienność kulturowo-religijna dwóch krajów wpływa na konieczność stosowania innych działań? Czy Polskę i Francję rzeczywiście tak wiele dzieli w kwestii emancypacji ruchów gejowsko-lesbijskich?

Tłumaczenie symultaniczne, wstęp wolny.

O gościach:

Frédéric Martel – pisarz, doktor socjologii oraz dziennikarz rozgłośni France Culture. Kieruje kulturalnym portalem internetowym nonfiction.fr. Autor książek: Różowe i czarne: homoseksualiści we Francji od 1968 r. (wyd. Seuil, 1996) oraz Długi Marsz gejów (wyd. Gallimard, 2002).
Łukasz Pałucki – z wykształcenia psycholog społeczny. Współtwórca większości polskich elektronicznych mediów LGBTQ. Członek Zarządu grupy Rainbow Rose działającej we Frakcji Socjalistów i Postępowych Demokratów w Parlamencie Europejskim. Współorganizował warszawskie Parady Równości w latach 2004, 2005, 2006, 2007, 2011 i 2012. Prezes Fundacji Wolontariat Równości.
Adam Szałucha – 21-letni student fizyki na UW. Od 2007 związanych z ruchem LGBT, najpierw jako członek Grupy Młodzieżowej KPH, później członek grupy organizującej Festiwal Równe Prawa do Miłości, a obecnie prezes nowego Stowarzyszenia bez!miar, które wyrosło na bazie grupy festiwalowej i organizuje między innymi kampanię społeczną Po Prostu Miłość.
Wojtek Szot – kulturoznawca, działacz społeczny, koordynator akcji Miłość nie wyklucza, członek zarządu Stowarzyszenia Otwarte Forum. Uczestnik i współtwórca wielu działań na rzecz wprowadzenia w Polsce ustawy o związkach partnerskich. Prowadzi bloga abiekt.blogspot.pl, zawodowo specjalista ds. rynku książki.
Agnieszka Weseli Furja – historyczka seksualności. Artaktywistka queerowa (m.in. Porozumienie Lesbijek LBT, warszawskie Ladyfesty, festiwal queerotyczny FAQ!, Dni Cipki, Kamikadze Baby, Żelbeton). Należy do kolektywów redakcyjnych pism „Trzy Kolory” i MoreLove.eu. Współtwórczyni warszawskiej centry UFA i Inicjatywy Pomada. Autorka i współautorka realizacji interaktywnych, instalacji, komiksów. W składzie Barbie Girls i projektu Orlando.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa