Debata w ONZ ws. praw osób LGBTQ

Obradująca w Genewie Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz pierwszy w historii ONZ przeprowadziła międzyrządową debatę na temat przemocy i dyskryminacji wymierzonej w osoby LGBTQ. Dyskutanci zastanawiali się, jak wykorzystać prawo międzynarodowe w celu przeciwdziałania przypadkom naruszania praw człowieka ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.

Podczas debaty przedstawiono opracowany na zlecenie Rady raport Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poświęcony problemowi dyskryminacji i przemocy wobec osób nieheteroseksualnych. Raport stwierdza, że przypadki łamania praw osób LGBTQ – wśród nich m.in.: zabójstwa, gwałty i innego rodzaju ataki fizyczne, stosowanie tortur, ograniczanie prawa do swobody zgromadzeń i wypowiedzi, dyskryminację w zatrudnieniu, dostępie do służby zdrowia i edukacji – odnotowano na przestrzeni ostatnich 20 lat we wszystkich państwach członkowskich ONZ. Podkreślono w nim, że zachowania homoseksualne są wciąż kryminalizowane w 76 ze 192 państw członkowskich ONZ, a w co najmniej 5 grozi za nie kara śmierci.

Zdaniem autorów raportu skala omawianych w nim zjawisk jest na tyle poważna, że wymaga zdecydowanej reakcji Rady Praw Człowieka ONZ. Wysoki Komisarz wzywa w nim wszystkie państwa członkowskie do zwrócenia szczególnej uwagi na problem przemocy i dyskryminacji osób LGBTQ oraz podkreśla konieczność zmiany dyskryminujących praw, które zostały uznane za sprzeczne z obwiązującym członków ONZ prawem międzynarodowym.

Słowa te kieruję do wszystkich lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych: nie jesteście sami. Wasz wysiłek w walce o to, aby położyć kres przemocy i dyskryminacji, jest podzielany także przez innych. Atak na was jest jednocześnie atakiem na uniwersalne wartości, których Narody Zjednoczone i ja przyrzekliśmy bronić i wspierać je. Dziś stoję z wami w jednym szeregu… I wzywam wszystkie kraje i wszystkich ludzi, by również się do was przyłączyli – mówił sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon w przesłaniu, które zostało wyemitowane podczas otwarcia debaty.

Nie obyło się jednak bez incydentu. Posiedzenie demonstracyjnie opuścili przedstawiciele 56 państw zrzeszonych w Organizacji Współpracy Islamskiej. Wcześniej przedstawiciel Pakistanu określił homoseksualizm jako lubieżne zachowanie sprzeczne z nauczaniem wielu religii, w tym islamu. Z kolei dyplomaci z krajów arabskich przekonywali, że poruszanie na forum ONZ kontrowersyjnego tematu orientacji seksualnej może zagrozić dyskusji o istotnych kwestiach związanych z prawami człowieka.

Odnosząc się do reakcji państw islamskich, Wysoka Komisarz ds. Praw Człowieka Navi Pillay podkreśliła, że konflikt pomiędzy tradycją i kulturą a prawami człowieka zawsze musi być rozstrzygany na korzyść tych ostatnich.

[km, źródła: Ilga-europe.org, Reuters]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa