Wyniki ankiety dotyczącej ustawy o związkach partnerskich

Zachęcamy do lektury podsumowania ankiety, dzięki której organizatorzy akcji Miłość Nie Wyklucza chcieli ustalić, jakie są preferencje osób zainteresowanych związkami partnerskimi co do kształtu ustawy.

Warto przypomnieć, że pierwszy projekt ustawy o związkach partnerskich powstał w oparciu o podobną ankietę, pierwszą w swoim rodzaju. Po raz pierwszy bowiem podjęto wówczas, niemal dwa lata temu, próbę dowiedzenia się, jakich rozwiązań prawnych tak naprawdę chcą osoby wchodzące w związki jednopłciowe.

Wyniki ankiety z 2010 r. przedstawiliśmy TU, a komentarze działaczek i działaczy TU.

A jak jest teraz, po swoistej akcji uświadamiającej, po debatach publicznych? Zobaczmy.

* * *
W ankiecie przeprowadzonej w grudniu 2011 r. i styczniu 2012 r. swoje oczekiwania wobec ustawy regulującej kwestię związków partnerskich wyraziło 4 tys. 725 osób – zarówno hetero- jak i homo- i biseksualnych oraz transpłciowych. Większość z nich uznała, że związki partnerskie powinny być dostępne na jednakowych warunkach dla par osób tej samej i różnej płci. Zdecydowana większość – 81,2 proc. respondentów – chciałaby, aby związek partnerski zawierany był w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tylko 18,8 proc. opowiedziało się za przeprowadzaniem tej procedury u notariusza.

Wśród najważniejszych postulatów dotyczących uprawnień, które dawać ma zawarcie związku partnerskiego, znalazło się prawo do otrzymywania informacji o stanie zdrowia partnera przebywającego w szpitalu. Za bardzo ważne uznało je 94 proc. respondentów. Niezwykle istotne okazało się także zabezpieczenie na wypadek śmierci partnera. Jako bardzo ważne prawo do otrzymania i pochowania zwłok partnera określiło aż 88 proc. respondentów, a ustawowe dziedziczenie po partnerze – 84,6 proc. Wynik taki wskazuje, że osoby chcące zawrzeć związek partnerski myślą o nim w perspektywie długoletniej relacji, a w obecnej sytuacji braku możliwości jej sformalizowania obawiają się, że ich prawa w przypadku śmierci partnera nie będą w dostateczny sposób chronione.

Najmniej istotne okazały się kwestie związane ze zmianą i łączeniem nazwisk. Na konieczność wprowadzenia takich rozwiązań wskazało jedynie ok. 20 proc. badanych. Podzielone zdania odpowiadający mieli w sprawach dotyczących adopcji dzieci. Za ważne prawo do adopcji dziecka partnera uznało 57,8 proc. respondentów. Natomiast możliwość wspólnej adopcji dziecka istotna była dla 47,7 proc. respondentów.

Ankietowani wskazali na to, że zawarcie związku partnerskiego, oprócz zagwarantowania uprawnień, powinno też nakładać na partnerów obowiązki. Ich zakres zbliżony jest do tych, którymi kodeks rodzinny obarcza małżeństwa. Są to: obowiązek współdziałania dla dobra rodziny, wspólnego pożycia i wzajemnej wierności. Nałożenie obowiązków wiąże się m.in. z tym, że w przypadku rozpadu związku i braku zgody partnerów, sąd mógłby wskazać osobę winną – podobnie jak dzieje się to w przypadku rozwodów. Osoba pozostająca w gorszej
sytuacji materialnej mogłaby wówczas np. ubiegać się o przyznanie alimentów.

Interesujące są różnice pomiędzy potrzebami osób, które zaznaczyły, że chcą zawrzeć związek partnerski w Urzędzie Stanu Cywilnego, a tymi, które chcą to zrobić u notariusza (mniej niż jedna piąta ankietowanych). Dla osób wskazujących, że związki partnerskie powinny być zawierane w formie umowy notarialnej, mniej ważne niż dla pozostałych są kwestie zmiany nazwisk i adopcji. Nie przykładają też tak dużego znaczenia do kwestii obowiązków jak grupa pragnąca zawierać związki w USC. Co ciekawe, spośród osób, które wypełniły ankietę, większą wagę do obowiązków przykładają osoby LGBT niż heteroseksualne. Różnice między tymi grupami nie są jednak duże.

Wyrażone przez ankietowanych oczekiwania w wyraźny sposób przeczą wypowiadanym często opiniom, że osoby zainteresowane zawarciem związku partnerskiego chcą otrzymać wyłącznie uprawnienia, które obecnie dotyczą jedynie małżeństw, a uniknąć brania na siebie wiążących się z zawarciem małżeństwa obowiązków. Biorąc pod uwagę udzielone w ankiecie odpowiedzi, należy stwierdzić, że osoby te zainteresowane są stworzeniem trwałej i odpowiedzialnej relacji, która da im poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

 

Szersze omówienie raportu z ankiety Miłość Nie Wyklucza i sam raport

2 komentarzeWyniki ankiety dotyczącej ustawy o związkach partnerskich

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa