Strasburg: Mowa nienawiści zasługuje na karę

Szwedzkie przepisy nakładające karę za posługiwanie się homofobiczną mową nienawiści nie naruszają prawa do wolności wyrażania opinii – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał rozpatrywał sprawę grupy nacjonalistów, którzy zostali ukarani za rozpowszechnianie ulotek zawierających treści obraźliwe i poniżające osoby homoseksualne.

Wyrok w sprawie Vejdeland i inni przeciw Szwecji uważany jest za przełomowy, gdyż po raz pierwszy ETPC potwierdził, że dyskryminacja ze względu na orientację seksualną powinna być traktowana tak samo jak dyskryminacja ze względu na rasę, narodowość lub kolor skóry.

Skargę do Strasburga złożyła grupa siedmiu obywateli Szwecji należących do nacjonalistycznej organizacji Młodzież Narodowa. Zostali oni skazani w 2006 r. na kary grzywny i pozbawienia wolności w zawieszeniu za rozpowszechnianie w jednym z gimnazjów w miejscowości Sundsvall ulotek zawierających treści godzące w osoby homoseksualne. W materiałach tych homoseksualizm nazwano dewiacją, a homoseksualistom zarzucono, że demoralizują społeczeństwo, są odpowiedzialni za zakażenia wirusem HIV i propagują pedofilię. Szwedzkie sądy uznawały, że rozpowszechnianie takich treści stanowi akt mowy nienawiści penalizowany przez obowiązujący kodeks karny.

W skardze do Trybunału w Strasburgu członkowie Młodzieży Narodowej napisali, że ich ukaranie narusza art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje prawo do wolności wyrażania opinii. Trybunał uznał jednak, że w przypadku mowy nienawiści artykuł ten nie ma zastosowania. Stwierdził, że aby wypowiedź została zaklasyfikowana jako mowa nienawiści, nie jest konieczne aby w sposób bezpośredni wzywała do przemocy przeciw określonej grupie. Znieważanie, wyśmiewanie, zniesławianie określonych grup może być wystarczające dla władz, żeby walczyć z używaniem wolności słowa w nieodpowiedzialny sposób – napisano w wyroku.

Osoby i organizacje nieprzychylne środowiskom LGBTQ często uciekają się do stosowania wobec nich mowy nienawiści przejawiającej się m.in. w poniżających określeniach, pomówieniach bądź próbie ich ośmieszenia. Zasłaniają się przy tym swobodą wyrażania opinii i zabierania głosu w debacie publicznej. Wyrok ten w sposób czytelny wskazuje, że wolność słowa nie może usprawiedliwiać stosowania mowy nienawiści. Daje też kolejny argument zwolennikom wpisania do polskiego prawa karnego ochrony przed znieważeniem ze względu na orientację seksualną. Analogiczna ochrona przysługuje m.in. ze względu na narodowość, wyznanie, rasę czy przynależność do grupy etnicznej. W ostatnim czasie propozycję rozszerzenia tej listy również o kwestie związane z seksualnością wysuwali parlamentarzyści SLD, Ruchu Palikota i przedstawiciele środowisk LGBTQ.

[km, źródło: Wyborcza.pl, Ilga-europe.org]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa