„Propaganda homoseksualna” zakazana w Petersburgu

Władze Petersburga zaaprobowały w drugim czytaniu ustawę, która zakazuje przedstawiania nieletnim „propagandy”, czyli jakichkolwiek „zachęt, pozytywnych opinii i informacji promujących nie-tradycyjne zachowania seksualne i stosunki rodzinne”. Rozumie się przez to informowanie na temat pedofilii oraz stawianych z nią w jednym rzędzie homo- i biseksualności oraz transpłciowości. Wszelkie tego typu przekazy w przestrzeni publicznej (czyli np. w mediach, ale też w działaniach organizacji pozarządowych) zagrożone będą karami grzywny.

Pierwsze czytanie tej ustawy miało miejsce w listopadzie 2011 r. i przyniosło głośne protesty zagranicznych organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka i zagadnieniami LGBTQ (oświadczenie ILGA Europe TU) oraz instytucji europejskich. Zwracano uwagę, że ustawa w rażący sposób narusza międzynarodowe przepisy związane z wolnością słowa.

Tymczasem zgromadzenie parlamentarne Petersburga nie tylko nie przejęło się protestami, ale znaczną większością głosów zaaprobowało ustawę w drugim czytaniu w środę. Przeciw byli tylko przedstawiciele liberalnej partii Jabłoko. Trzecie czytanie to – jak podkreślają komentatorzy – czysta formalność, po której ustawa wejdzie w życie.

[sass, źródło: ILGA-Europe, The Independent]

7 komentarzy„Propaganda homoseksualna” zakazana w Petersburgu

 • zewsząd i znikąd

  [Re: „Propaganda homoseksualna” zakazana w Petersburgu]

  A co to są „nie-tradycyjne zachowania seksualne i stosuki rodzinne”? Gdzie jest granica nietradycyjności?
  Homofobi potrafią się wpakować w niesamowite absurdy, kiedy próbują sformalizowaćswoje uprzedzenia. Gorzej, że jest ich na tyle dużo, że w wielu miejscach takie głupoty udaje się przepchnąć bez sprzeciwu osób, które powinny strzec jakości prawa…

 • Jesper

  [Re: „Propaganda homoseksualna” zakazana w Petersburgu]

  Wiadomo nie od dzis, ze w Rosji lamano i ciagle jeszcze lamie sie prawa czlowieka. Pytanie tylko czy wprowadzenie w zycie tej ustawy bedzie zgodne z prawem europejskim. Zastanawiam sie takze, jakby potoczyly sie losy ‚sprawy kozy’ gdyby odwolano sie do wyzszej instancji, tak, nawet w ostatecznosci do Europejskiego Trybunalu Sprawiedliwosci. Na pewno proces przciagnalby sie wiele lat, ale moze byloby to warte, szczegolnie po tym wczorajszym werdykcie TSUE, ktory napawa optymizmem. Pewnie juz o tym slyszeliscie. Chodzi o te sprawe czterech neonazistow, ktorzy w 2004 roku rozdawali w szkole ulotki. W ulotkach, o ile dobrze pamietam bylo zawartych wiele obelzywych stwierdzen m.in. jakoby homoseksualisci byli odpowiedzialni za epidemie HIV, byli przyczyna powolnego rozkladu spoleczenstwa i homoseksualne lobby mialo za zadanie oddramatyzowanie pedofilii.
  ( No to ostatnie to akurat bardziej odnosi sie do dzialan Watykanu, szczegolnie JP2 i B16 )
  Ulotkami zainteresowala sie policja i prokurator. Wszeto sledztwo i postawiono zarzuty. Oskarzeni zostali osadzeni jednak za kazdym razem odwolywali sie do wyzszej instancji. W koncu sprawa trafila do szwedzkiego sadu najwyzszego, ktory podtrzymal wyrok skazujacy. Tak, ze pozostalo im tylko odwolanie sie do TSUE i tam rowniez przegrali. Wczoraj zapadl wyrok, ktory moze byc dla nas bardzo waznym krokiem naprzod w walce z mowa nienawisci i rozprowadzaniu obelzywych o nas klamstw.
  Tutaj link do Svenska Dagbladet:
  http://www.svd.se/nyheter/inrikes/ratt-att-doma-for-homohets_6836439.svd
  tlumaczenie na angielski:
  http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=sv&u=http://www.svd.se/nyheter/inrikes/ratt-att-doma-for-homohets_6836439.svd&ei=0EE1T_rtJciN4gT_592rAg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&sqi=2&ved=0CCQQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.svd.se/nyheter/inrikes/ratt-att-doma-for-homohets_6836439.svd%26hl%3Den%26biw%3D1440%26bih%3D739%26prmd%3Dimvns

  a tutaj dokument wyroku trybunalu:

  http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=9&portal=hbkm&action=html&highlight=Sweden&sessionid=86239572&skin=hudoc-en

 • Kasper

  [Re: „Propaganda homoseksualna” zakazana w Petersburgu]

  Jester, trochę kultury może co? Zastanów się, w jakim swietle stawia Twoje wypowiedzi używanie „określeń” JPII i B16. Potem będziesz dziwił, że zdarzają się „sprawy kozy”…

 • d_biskupa

  [Re: „Propaganda homoseksualna” zakazana w Petersburgu]

  Właśnie, dbajmy o formę i kulturę wypowiedzi! Na JPII należy mówić „błogosławiony JPII” a na B16–„jego świątobliwość B16”. Do mnie można mówić per dupo. Życzę wszystkim miłego weekendu!

 • Peter Pan

  [Re: „Propaganda homoseksualna” zakazana w Petersburgu]

  JPII to sobie przecież sam kościół wymyślił, w swoim bełkocie na temat „pokolenia JPII”.
  Chodziło o to, że niby polska młodzież, za sprawą swego szacunku dla Ojca Świętego jest lepsza moralnie od młodzieży w innych krajach.
  Żeby jednak było coolersko, czadersko i młodzieżaście, klechy wymyśliły sobie nowocześniejszą nazwę. Nie pokolenie Jana Pawła Drugiego, tylko Dżejpi tu.
  Niestety, kościół chciał też poprzeć swoją teorię faktami (to mu się nieczęsto zdarza). Zrobił badania i wyszła wtopa. Bo pokolenie JPII na temat seksu przed ślubem, gumek i wszystkiego tego, na punkcie czego kler ma obsesję, miało podobne zdanie jak w innych państwach Europy. Jedynie aborcję oceniało gorzej. Przede wszystkim jednak, wykazało się większą niż rówieśnicy z innych krajów tolerancją wobec kradzieży, kłamstwa, malwersacji.
  I tak oto wzniosłe hasła poszły się j****. Może nawet i z kozą.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa