- homiki.pl - http://homiki.pl -

Ósme urodziny

[1]

Ósme urodziny portalu homiki.pl… Jak ten czas leci! Jeśli posłużyć się analogiami, które pojawiają się każdorazowo w tekście rocznicowym, to dziecko poczęte w miłości i urodzone w Walentynki 2004 r. ma już 8 lat, skończyło pierwszą klasę i świetlanym wzrokiem patrzy w przyszłość. Umie czytać, pisać i liczyć, zna swoją wartość i pozycję w grupie rówieśniczej i ogólnie nieźle sobie radzi.

Tak jak i my. Nowi czytelnicy i czytelniczki, nowi autorzy i autorki, nowi członkowie redakcji. Ciągłość, ale i świeżość. Tuż przed zeszłorocznymi urodzinami stanowisko RedNaczelnej objęła Uschi Pawlik, więc właśnie mija rok jej pracy na tym stanowisku. W zespole współpracowników pojawili się Krzysztof Marczewski odpowiedzialny za wiadomości w dziale „info”, Mitia Bondarenko wspomagający redakcję graficznie, Jacek „trekker” Gałkowski zarządzający technikaliami homiczymi oraz Natalia Zaborniak zajmująca się literaturą.

* * *
Co wiemy o użytkownikach i użytkowniczkach portalu Homiki.pl? Sporo – dzięki modułowi statystycznemu.

W ciągu ostatniego roku portal odwiedziło ok. 140 tysięcy osób. Zrobiliście prawie osiemset tysięcy odsłon. W tym czasie około czterdziestu tysięcy osób odwiedziło portal średnio raz w miesiącu.

89% osób nas odwiedzających przebywało w tym czasie w Polsce. Spoza kraju wizytowaliście nas najczęściej z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Jeśli z Polski, to z Warszawy (30% wszystkich odwiedzin krajowych), Krakowa, Poznania, Wrocławia i Katowic. Za granicą najczęściej odwiedzali nas mieszkańcy i mieszkanki Londynu, Manchester i… Kristianstad.

Hasła? Tutaj nie ma zaskoczenia. Najczęściej osoby odwiedzające wpadają do nas z wyszukiwarek internetowych na hasło „homiki”, „homiki.pl” i… „Aleksander wielki”. Cóż – też homiczo. Na dziewiątym miejscu widnieje fraza „proszę państwa oto miś”, na piętnastym „ilość spermy”. Nie da się ukryć, że tematyka portalu zawsze obejmowała różne dziedziny życia i to się potwierdziło w dość specyficzny sposób…

Skąd do nas wchodziliście? Z Google (55%), bezpośrednio poprzez wpisanie adresu (24,1%), z „fejsa” (6,6%), bloga Abiekta (1%) i Wikipedii (0,6%).

Na koniec najciekawsze – najczęściej w ciągu ostatniego roku czytane teksty to:
1. Marcin Eskulap, Kiła – coraz częstszy problem wenerologiczny – hit absolutny od wielu lat. 15 tysięcy odsłon.
2. Baszka von Hanff, Ja, lesbijka
3. Janusz Boguszewicz, Aleksander Wielki. Władca, wojownik i kochanek
4. Janusz Boguszewicz, No i…Penis! czyli o męskim członku ciekawostek parę
5. Janusz Boguszewicz, Tęcza, pierścień i rosa Winkel – znaki lesbijek i gejów
Są to przeważnie starsze teksty, które dobrze wypadają w wyszukiwarkach. A co z ostatniego roku najczęściej czytaliście?
1. Ewa Tomaszewicz & Małgorzata Rawińska, Alfabet Biedronia
2. Damian Niebieski, Gry salonowe
3. Wojciech Szot, Widowiskowe upokorzenie
4. Ewa Tomaszewicz i Wojciech Szot, Zdjąć paradę z ramówki
5. Wojciech Karpiński, Krzysztof Jung: kondycja poety

[oprac. w.szot]

* * *
Co zaś wydarzyło się w ostatnim roku? Nadal stoimy murem za akcją Miłość Nie Wyklucza. Niemal zakończyliśmy Naszą Sprawę 2 – czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku. Trwając przy apolityczności, którą uznajemy za jedną z naszych największych wartości, nie mogliśmy nie cieszyć się z wyboru Anny Grodzkiej i Roberta Biedronia do Sejmu. Staraliśmy się utrzymać „edukacyjny” charakter portalu (stąd HomoPolska i Dni HomoWarszawy), staliśmy jak zwykle na barykadach walcząc o ustawę o związkach i zmianę kodeksu karnego, dbaliśmy o sztukę (Jung), książki (recenzje) i filmy (partnerstwa z dwoma dystrybutorami filmów LGBT w Polsce). Szliśmy w paradach i marszach, byliśmy na festiwalach, informowaliśmy na bieżąco o różnych ważnych sprawach LGBTQ w kraju i na świecie. Będziemy robić to dalej.

Tak więc – dziękujemy wszystkim za kolejny rok razem i życzymy sobie i Wam, Czytelnicy i Czytelniczki, kolejnych lat radosnego wzrostu i współpracy. A do tego – udanych walentynek! My idziemy zdmuchnąć świeczki na torcie.