Kozłowska-Rajewicz: Suski posłużył się mową nienawiści

Pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz skierowała do Komisji Etyki Poselskiej wniosek o ukaranie posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego za jego rasistowskie i homofobiczne wypowiedzi. W ostatnich dniach Suski porównał związki partnerskie osób tej samej płci do zoofilii oraz określił posła Johna Godsona z PO słowami „wasz Murzynek”.

Do pierwszej z kwestionowanych wypowiedzi Suskiego doszło podczas wystąpienia posła Roberta Biedronia z Ruchu Palikota w trakcie niedawnej debaty nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Biedroń zwracał uwagę, że zwierzęta powinny być traktowane „po partnersku”. Byle nie związki partnerskie – głośno skomentował tę wypowiedź Suski. Później tłumaczył, że miał na myśli zoofilię, a jego wypowiedź była niewinnym żartem.

Kolejny „żart” poseł Suski zaprezentował w czwartek, 26 stycznia podczas posiedzenia komisji Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Kamera stacji TVN24 zarejestrowała wówczas wypowiedź Suskiego dotyczącą parlamentarzysty Platformy Obywatelskiej Johna Godsona. No, i wasz Murzynek głosuje razem z wami […] – stwierdza Suski na nagraniu.

Zdaniem Kozłowskiej-Rajewicz wypowiedzi te stanowią złamanie zasad etyki poselskiej, w myśl których poseł powinien unikać zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu. Powinien szanować godność innych osób.

Porównywanie niesformalizowanych związków (związków partnerskich) do zoofilii obraża wszystkich obywateli, którzy w takich związkach żyją lub żyli – zaznaczyła pełnomocniczka w piśmie do komisji etyki. Jej zdaniem również użycie przez Suskiego słowa „Murzyn” narusza godność określonej w ten sposób osoby oraz stanowi akt dyskryminacji ze względu na kolor skóry. Kozłowska-Rajewicz podkreśla, że wypowiedzi posła PiS wyczerpują jej zdaniem znamiona opisanych w kodeksie karnym przestępstw znieważenia (art. 216) oraz znieważenia ze względu na przynależność rasową (art. 257).

Pan poseł Marek Suski poprzez swoje naganne wypowiedzi umacnia stereotypy, które są szkodliwe i krzywdzące dla osób o innym, niż biały kolorze skóry oraz pozostających w niesformalizowanych związkach partnerskich. Publiczne oraz prywatne wypowiedzi Pana Posła Marka Suskiego mają charakter homofobiczny i rasistowski oraz świadczą o braku tolerancji – podsumowuje pełnomocniczka ds. równego traktowania. I zwraca się z wnioskiem o ukaranie posła Marka Suskiego. Brak zdecydowanej reakcji ze strony Komisji Etyki Poselskiej na dyskryminujące wypowiedzi i „żarty” może stanowić zachętę do dalszego wulgaryzowania języka i tolerowania zachowań, które są penalizowane przez prawo i których pojawianie się w Sejmie przynosi nam wszystkim wstyd – uzasadnia Kozłowska-Rajewicz.

Jeśli komisja stwierdzi, że poseł naruszył którąś z obowiązujących zasad etyki, może go ukarać zwróceniem uwagi, upomnieniem lub naganą.

[km, źródło: Rownetraktowanie.gov.pl, Gazeta.pl]

Pełny tekst wniosku pełnomocniczki ds. równego traktowania: http://rownetraktowanie.gov.pl/sites/default/files/suski_akr_ost.pdf

6 komentarzyKozłowska-Rajewicz: Suski posłużył się mową nienawiści

 • eversen

  [Re: Kozłowska-Rajewicz: Suski posłużył się mową nienawiści]

  przewodniczącą tej komisji jest baba z pisu, wątpię żeby nawet ruszyła cokolwiek w sprawie, Pani Minister szczerze dziękuję za prawidłową reakcję

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Kozłowska-Rajewicz: Suski posłużył się mową nienawiści]

  To nie jest aż tak stuprocentowo cacy, gdy wziąć pod uwagę, jakich słów użyła. Cytuję własny komentarz z Innej Strony:
  Ogromny krok naprzód w stosunku do Radzi i szczere brawa za ten ruch, ale jednak p. pełnomocniczka popełniła błąd co do związków partnerskich. Nie słyszała o całej debacie, która od lat się toczy? O plakatach „Żądamy ustawy o związkach partnerskich”? O ludziach, którzy żyją ze sobą od wielu lat i wobec prawa są sobie obcy? W takiej sytuacji mówienie o „związkach partnerskich” tak, jakby określenie to było tożsame ze „związkami nieformalnymi” (jedynymi dostępnymi parom jednopłciowym w Polsce) jest wręcz niestosowne.

 • Peter Pan

  [Re: Kozłowska-Rajewicz: Suski posłużył się mową nienawiści]

  Zewsząd,
  ja myślę, że pełnomocnik zajmujący się sprawami LGBT, powinien odzywać się tylko za pomocą jakiegoś generatora głosu, odtwarzającego nagrane uprzednio, odpowiednie kwestie, przygotowane w porozumieniu ze wszystkimi organizacjami LGBT. Oczywiście musielibyśmy poczekać dobrych parę lat, zanim stworzono by taki materiał. Przez ten czas pani Kozłowska-Rajewicz musiałaby się ograniczyć do uśmiechów.
  Wiadomo przecież, że przy okazji byłoby kilka „środowiskowych sporów”, niejedna ankieta i prawdziwa burza na blogach a każde sporne zdanie kogoś by, jak to się modnie mówi, „wykluczało” (przy czym wiadomo, że lesbijki, jak zawsze, co najmniej „podwójnie”- im się każda represja mnoży automatycznie). W sumie trwałoby z 15 lat, zanim pani Kozłowska-Rajewicz, mogłaby się odezwać.

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Kozłowska-Rajewicz: Suski posłużył się mową nienawiści]

  Mylisz się. Tu nie chodzi o żaden brak konsultacji. Chodzi o zwykłe niezrozumienie, co znaczą „związki partnerskie” w kontekście praw osób LGBT – robiące wrażenie, jakby pani pełnomocniczka była zupełnie nieświadoma, że toczy się na ten temat debata. W „związku nieformalnym” każdy może być – problem w tym, że parom jednopłciowym nie daje się prawa do wyboru, czy chcą swój związek formalizować, czy nie.

 • Peter Pan

  [Re: Kozłowska-Rajewicz: Suski posłużył się mową nienawiści]

  Zewsząd,
  ja bym się nie czepiał. Myślę, że chciała się tu przede wszystkim odnieść do żartu Suskiego, który był ogólnie obraźliwy wobec związków homoseksualnych.

  Jej wypowiedź w ogóle nie jest dokładna.
  Np. nazwanie kogoś „Murzynkiem”, choć jest protekcjonalnie rasistowskie, to jednak nie ma wiele wspólnego z nienawiścią a fakt, że padło w prywatnej rozmowie, wyklucza zasadność użycia słowa „nawoływanie”.
  Ale to są szczegóły. Jeśli podejmuje dobre akcje, można jej wybaczyć brak precyzji pewnych sformułowań. Przynajmniej ja tak uważam.

 • stereo-typ

  [Re: Kozłowska-Rajewicz: Suski posłużył się mową nienawiści]

  @ PP

  Skąd u Ciebie tyle wyrozumiałości dla homofobicznych wybryków osób publicznych?
  Swego czasu dzielnie stawałeś w obronie biednej Radzi, tak bestialsko glanowanej w mediach przez zwyrodniałe feministki. Teraz znowu pszenno-buraczany humor posła Suskiego jakoś niespecjalnie Cię rusza. A już najzabawniejsze stwierdzenie to takie, że „protekcjonalnie rasistowska” wypowiedź Suskiego nie ma wiele wspólnego z nienawiścią. Oczywiście, ponieważ jak powszechnie wiadomo wszelki rasizm bierze swój początek z głębokiej miłości – prawda?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa