- homiki.pl - http://homiki.pl -

Kalifornia. Zakaz małżeństw jednopłciowych niekonstytucyjny

Federalny sąd apelacyjny w San Francisco orzekł, że poprawka do stanowej konstytucji zakazująca zawierania na terenie Kalifornii małżeństw przez osoby tej samej płci (tzw. Proposition 8 ) jest niezgodna z konstytucją USA. To kolejna odsłona sądowej batalii o uchylenie wciąż obowiązującego zakazu. Sprawa najprawdopodobniej trafi do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Jedynym celem i skutkiem przyjęcia Proposition 8 było poniżenie gejów i lesbijek żyjących w Kalifornii oraz oficjalne zakwalifikowanie ich związków i rodzin jako podrzędnych wobec tych tworzonych przez pary osób różnej płci – napisali sędziowie w uzasadnieniu decyzji, która została przyjęta stosunkiem głosów 2-1. Stwierdzili, że brak jest podstaw prawnych do tego, aby wykluczyć możliwość zawierania małżeństw przez pewną grupę ludzi jedynie ze względu na tradycyjne pojmowanie tego terminu.

Decyzję z radością przyjęli kalifornijscy politycy. Burmistrz San Francisco Ed Lee wyraził gotowość do ponownego rozpoczęcia udzielania ślubów parom tej samej płci. Sąd w sposób dobitny potwierdził prawo par jednopłciowych do zawierania małżeństw. Pochwalam mądrość i odwagę tej decyzji – powiedział z kolei gubernator Kalifornii Jarry Brown.

Wyrok sądu jest przełomowy – to pierwszy przypadek, w którym sąd federalny wypowiedział się na temat stanowego zakazu małżeństw jednopłciowych – ale nie znosi on działania obecnych przepisów. Ostateczna decyzja zapadnie zapewne dopiero po rozpatrzeniu sprawy przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. Zwolennicy Proposition 8 już zapowiedzieli podjęcie odpowiednich kroków prawnych i są pewni zwycięstwa.

Proposition 8 została przyjęta w ogólnostanowym referendum w listopadzie 2008 r., kilka miesięcy po tym, jak w maju kalifornijski sąd najwyższy zezwolił parom osób tej samej płci na zawieranie małżeństw, uchylając obowiązujący wówczas zakaz jako łamiący konstytucyjną zasadę równości. Wprowadziła do konstytucji stanu stwierdzenie, że w Kalifornii zawarte i uznawane może być tylko małżeństwo pomiędzy mężczyzną i kobietą. Poprawkę poparło 52 proc. Kalifornijczyków.

Środowiska działające na rzecz praw osób LGBT od razu podjęły próbę jej unieważnienia. Początkowo zaskarżono tryb wprowadzenia poprawki, jednak Sąd Najwyższy Kalifornii uznał Proposition 8 za ważną. Kolejnym krokiem była skarga do sądu federalnego, w której zarzucono nowym przepisom niezgodność z konstytucją USA. Ten w pierwszej instancji przyznał rację skarżącym i zdecydował o niekonstytucyjności dyskryminujących zapisów. Zwolennicy Proposition 8 odwołali się jednak, argumentując, że sędzia Vaughan Walker, który wydał niekorzystną dla nich decyzję, mógł nie być obiektywny, ponieważ sam jest homoseksualistą i pozostaje w długoletnim związku z partnerem. We wtorek 7 lutego federalny sąd apelacyjny podtrzymał decyzję Walkera i uznał, że nie było podstaw do jego wyłączenia ze sprawy.

Podczas kilku miesięcy w czasie których było to legalne, w Kalifornii małżeństwa zawarło ok. 18 tys. par tej samej płci. Pozostają one ważne pomimo zmiany prawa. Teraz jedyną możliwości formalizacji związku przez takie pary jest zawarcie związku partnerskiego. Instytucja ta istnieje w Kalifornii od 1999 r. i obecnie gwarantuje partnerom wszystkie prawa przysługujące małżonkom na poziomie stanowym. Nie jest jednak uznawana na szczeblu federalnym.

[km, źródło: Sfgate.com]