Wróżby ze szklanej kuli

Przyznać musimy szczerze, że w nawale sylwestrowo-noworocznych podsumowań minionego dwa tysiące jedenastego uznaliśmy, że kolejne podsumowanie opublikowane na naszym portalu może być tylko wtórne. Postanowiliśmy zatem, że pobawimy się na początku dwa tysiące dwunastego we wróżby… Poczarujmy trochę zatem, a na koniec roku będziemy się mogli z tych wróżb rozliczyć. Czary mary, szklana kulo, co wydarzy się w tym roku w sprawach wszelakich, a tęczowo ważnych?

Całkiem sporo czasu zajęło nam „zorganizowanie” szklanej kuli, na dodatek takiej działającej, a nie tylko ładnie wyglądającej na półce. Ale oto jest! Konieczna jeszcze była osoba do jej obsługi. Poprosiliśmy zatem o pomoc pewną znajomą wróżkę i…

Pytanie testowe zadaliśmy łatwe, a tak przynajmniej nam się wydawało – przyszłość tęczowego internetu w tym roku. Wróżka spojrzała przenikliwie na kulę, położyła na niej dłoń… W kuli zakotłowało, zawirowało, i wyłoniła się – wielka pustka po Gaylife. Nikt, zupełnie nikt nie przejmie schedy, nie będzie miejsca, gdzie z perspektywy porządnych konserwatywnych gejów krytykowano by każdą możliwą akcję społeczności LGBT, gdzie każdy działacz, każda działaczka i każda organizacja mogły dowiedzieć się kilku słów prawdy o sobie… Nikt nie stworzy przeciwwagi dla zbyt grzecznych (tak mówią o nas) czy zbyt „newsowych” / banalnych / zorientowanych na orgi / zeszłych na psy (tak mówią o konkurencji) portali… Szkoda. A inne miejsca? Naturalnie przyszłość świetlana przed homikami, konkurencji jak widzimy też nie będzie się powodzić najgorzej, blogosfera zakwitnie, a naszym liderom i liderkom wyrośnie potężna – prześmiewcza jeszcze bardziej niż oni – konkurencja, a Facebook… Cóż, Facebook zawładnie nami całkowicie. Nic, co się tam nie pojawi, nie będzie miało racji bytu.

Po tym małym teście zaczęliśmy z grubej rury (nie jesteśmy posłem Biedroniem, wolno nam). Zapytana o związki partnerskie szklana kula długo nie chciała wyostrzyć obrazu. Zamazane, kotłujące się siły – tu powstaje projekt „środowiskowy”, tam w konkurencji do niego „platformerski”. Czy ten „środowiskowy” w końcu powstanie? Czy uda się utrzymać zgodę ponad podziałami w tak szerokim gronie? Obraz staje się wreszcie wyraźniejszy i widać – tak! Uda się! Uda się utrzymać zgodę wszystkich pracujących nad projektem „środowiskowym”. Grupa Inicjatywna nie strzeli focha, MNW nie zniechęci się koniecznością przycięcia nieco ich „modelu maxi”. Poseł i posłanka nie odfruną do swoich nowych i ciekawych zadań – i wszyscy, znojem i bólem to okupiwszy, stworzą projekt niemal-idealny. Złożony on zostanie do laski marszałkowskiej… Niestety kula nie była już uprzejma pokazać walki o poparcie ustawy wśród posłów, mignęło nam tylko zniesmaczone spojrzenie marszałkini odsyłającej projekt do komisji i krwawe bitwy w tejże komisji toczone. Ale to już pewnie nie w tym roku, dlatego widok taki niejasny. Cóż, dobrze mieć nadzieję, że powstanie projekt na tyle dobry, by nawet odrzucony w pierwszym podejściu, będzie mógł zostać wykorzystany w kolejnym. Jako ta oliwa, co zawsze na wierzch itp.

Przy okazji poprosiliśmy wróżkę, by napomknęła kuli o zmianie kodeksu karnego, tej od przestępstw z nienawiści ze względu między innymi na orientację i tożsamość. Ale kula nie chciała współpracować. Fakt, projekt przepadł wraz z końcem poprzedniej kadencji Sejmu, ale ponoć czeka go kolejne złożenie. Czemuż więc obraz w kuli taki niejasny? Może posłowie nowelizację postulujący w Sejmie postarają się ją jakoś tak cichcem, boczkiem wcisnąć? Na tyle cichcem, że nawet kula nie może tego zobaczyć? Czas pokaże…

Zapytaliśmy też kulę o tzw. „sprawy transowe”. Reakcja była błyskawiczna! Kula natychmiast ukazała nam promieniejące, natchnione jak zwykle, oblicze ministra Gowina ściskającego dłoń posłance Grodzkiej. Przepełniające go poczucie dumy sprawi, że poseł poczuje się chyba niemal Bogiem, a przynajmniej cudotwórcą udzielającym maluczkim łaski normalnego życia… Tymczasem po chwili twarz ministra sprawiedliwości przeszła płynnie w równie przystojną, choć mniej dobroduszną, fizjonomię ministra zdrowia (znanego nam skądinąd jako bojownika o równość – przynajmniej prze moment – u boku naszego nieocenionego premiera). To jasne zatem! Nie tylko uproszczenie prawnej procedury korekty płci, ale jeszcze refundacja kuracji (bez obaw o kryzysowy budżet)! Tyle dobra na raz, i to w jednym roku! Radujmy się!

Na hasło „parada równości” kula przez moment jakby się zawahała, zastygła, tak jakby zastanawiała się, o co nam właściwie chodzi. Parada, parada… Aaa, ta śmieszna demonstracyjka próbująca przekonać Polaków, że „gej jest OK”, której media poświęcają uwagę chyba tylko z grzeczności, bo od lat nic się w niej nie zmienia? Już widzimy w kuli, widzimy – wcale nie śmieszną demonstracyjkę! Tłumy, transparenty, okrzyki, butelki, kamienie, race, policja… Tylko że – zaraz, to nie jest żadna parada, ani nawet inny marsz równości… To demonstracje prawicy i lewicy, wzajemnie blokowane i rozbijane, 8 marca, 1 maja, 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada. Parada, skromniutka i malutka, przycupnęła cicho w kącie. Nieliczna, niegłośna, niebulwersująca. Swojska i trochę nudna.

Blask kuli zaczął jakby przygasać… Czyżby siadała bateria, kończył się abonament? Wróżka też bezradnie rozłożyła ręce – wszak to nie jej kula, ona jest tylko od obsługi. Czem prędzej zadaliśmy kolejne pytanie – o kulturę LGBTQ, kwestię tak miłą wszak naszemu sercu. W dogasającym we wnętrzu kuli blasku zobaczyliśmy – mnóstwo filmów DVD, tłumy w kinach (to będzie zatem dobry rok dla naszych tęczowych dystrybutorów!), niestety z książkami słabiej, tylko kilka, wszak czytelnictwo upada i nawet akcja o czytaniu i łóżku może go nie odratować… Liczne festiwale – i to poza Warszawą! Czyli miasta-inne-niż-stolica pozostaną na trendzie wznoszącym, obserwowanym już od kilku lat, a homiki będą temu z radością patronować! Muzyka zieje czarną dziurą i chyba żaden nowy Madox ni Szpak nie jest nam dany, nie uratuje nas żaden gwiazdotwórczy program telewizyjny…

Obraz zamazał się, zamigał i zgasł. Zaraz! Ale my mamy jeszcze tyle pytań! Jaki będzie los organizacji LGBTQ, tych większych i tych mniejszych? Czy powstanie konkurencja dla jedynego drukowanego tęczowego czasopisma? Czy ruszy się coś na alternatywnej scenie kabaretowo-dragqueenowo-dragkingowej? Czy uda się wygrać NasząSprawę 2? Czy będzie jakaś nowa, ciekawa kampania wizerunkowa? Czy przebije się jakaś inna społeczna kampania?

Z tymi i innymi pytaniami zostaliśmy sami… Może Czytelniczki i Czytelnicy pokuszą się o własne wróżby?

315 komentarzyWróżby ze szklanej kuli

 • Loth

  [Re: Wróżby ze szklanej kuli]

  O związkach partnerskich na pewno będzie głośno w tym roku. Nic tak nie przykryje spraw związanych z wiekiem emerytalnym i innych pomysłów związanych z budżetem, jak burza w sprawie gejów i lesbijek. Podobnie z in vitro. Oby skończyło się uchwaleniem ustawy..

 • ktoś

  [Do Lotha]

  Sugerujesz, że będziemy dla wnuczka z Wehrmachtu listkiem figowym? (O bobrze, mam nadzieję, że tego nie przeczyta Biedroń, bo jeszcze podchwyci ten bon mot, powtórzy na arenie cyrku na Wiejskiej i znowu będzie rechot tuskoidów!)

 • Mańka

  [Re: Wróżby ze szklanej kuli]

  Związki partnerskie będą jednym ze świetnych tematów zastępczych, zwłaszcza na jesieni, kiedy minie szał piłkarski a ze zdwojoną siłą dopadnie nas eurostagnacja. Oczywiście na temacie zastępczym się skończy.

 • d_biskupa

  [Re: Wróżby ze szklanej kuli]

  Ja przewiduję, że w tym roku strona homiki.pl ostatecznie padnie z przyczyn technicznych. Mówię to oczywiście z żalem.

 • Monsante

  [Re: Wróżby ze szklanej kuli]

  Kryzys nie sprzyja mniejszościom, społeczeństwa szukają kozła ofiarnego, którego można obarczyć winą za pogarszanie się sytuacji. Wtedy każdy jest dobry, w pierwszej kolejności żyd, potem szwab, ruski i… pedał! Myślę więc, że nie będzie pogody dla LBTQ itp. Być może sytuacja zmieniłaby się, gdyby nasze homopolityczne tuzy (Legierski, Biedroń) zaangażowaliby się w projekty służące CAŁEMU społeczeństwu, zamiast wciąż tylko „walczyć” o prawa mniejszości? Być może..

 • Peter Pan

  [Re: Wróżby ze szklanej kuli]

  @ Mańka

  Oby szał piłkarski trwał jak najdłużej;)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa