Niewidoczne (dla) społeczności

Homiki.pl przypominają o możliwości wzięcia udziału w przełomowym projekcie! Jeśli sama nie odpowiadasz grupie docelowej, może znasz takie osoby? Oto więcej informacji:

Lesbijki stanowią część społeczności nie tylko w stosunkowo dobrze już zbadanych pod tym katem miastach, lecz także na wsi. W miastach znajdują / znajdujemy swoje przestrzenie spotkań, wsparcia i współdziałania. A jak wygląda sytuacja lesbijek, które żyją na wsi i w mniejszych miastach? Z jakimi problemami się spotykają / spotykacie / spotykamy? O czym nie możecie / nie możemy mówić w małych miejscowościach? Jakiego wsparcia żyjące na wsi lesbijki nie otrzymują od swoich społeczności? Czym jest dyskryminacja krzyżową lesbijek – ze względu na płeć, orientacje seksualna i miejsce zamieszkania? Dlaczego w dużych miastach na znanych uniwersytetach wiemy o niej tak niewiele? Czego / kogo nie widać?

W ramach projektu „Niewidoczne (dla) społeczności” podjęłyśmy wyzwanie uzupełnienia tego, co niewidoczne w badaniach sytuacji osób LGBT i udokumentowania sytuacji nieheteroseksualnych kobiet żyjących na terenach wiejskich i poza dużymi ośrodkami miejskimi. Takich danych brakuje, co nie oznacza, ze brakuje aktów dyskryminacji wobec lesbijek na wsi.

Zaproszenie do udziału w badaniach Niewidoczne (dla) społeczności

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie Niewidoczne (dla) społeczności. Jeśli mieszkasz w małym miasteczku albo na wsi, byłaś lub jesteś zakochana w kobiecie i chcesz o tym porozmawiać lub w inny sposób o tym opowiedzieć, skontaktuj się z nami. Nasze potrzeby, problemy, trudności, doświadczenia są często nieznane, niewidoczne, marginalizowane. Dlatego chcemy spotkać się z kilkudziesięcioma kobietami z całej Polski. Dlatego chcemy porozmawiać o Twoich doświadczeniach, przeżyciach i potrzebach. Chcemy dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja nieheteroseksualnych kobiet żyjących na terenach wiejskich i poza dużymi ośrodkami miejskimi.

Możesz opowiedzieć swoją historię osobiście, przez telefon, wysyłając list lub e-mail albo wypełniając przygotowaną przez nas ankietę. Cokolwiek wybierzesz, gwarantujemy dyskrecję i anonimowość.

Pracujemy w kilkuosobowym zespole. Jeśli chciałabyś się spotkać i porozmawiać z którąś z nas, chętnie spotkamy się z Tobą w Krakowie, możemy także przyjechać do Ciebie, do innego większego miasta bliżej swojego miejsca zamieszkania lub do innego miejsca, które jest dla Ciebie dostępne. W razie potrzeby zapewniamy zwrot kosztów podróży i nocleg.

Nie musisz ujawniać swoich danych, jeśli nie chcesz. Rozmowa na Twoje życzenie będzie anonimowa i potrwa ok.1-1,5 godz. Zapytamy Cię o to, jak Ci się żyje w Twojej społeczności, o warunki życia, problemy, potrzeby.

Więcej informacji i dane kontaktowe znaleźć można na stronie projektu.

2 komentarzeNiewidoczne (dla) społeczności

 • d_biskupa

  [Re: Niewidoczne (dla) społeczności]

  Fajna inicjatywa. […]

 • zewsząd i znikąd

  [Re: Niewidoczne (dla) społeczności]

  Bardzo. „Lesbijka Ze Wsi” tudzież „Lesbijka Z PGR-u” to istota, która ciągle pojawia się w dyskusjach, ale nic o niej nie wiadomo. Mówię to z żartem, ale bez ironii – widać, że na wsi ciągle się o tym po prostu nie mówi, sposoby życia inne niż tradycyjna rodzina pozostają niewiedzialne. (Choć istnieją wyjątki, p. Marcin Nikrant.) Dlatego dałam znać mojej koleżance, która co prawda obecnie większość czasu spędza między Lublinem a Warszawą, ale jednak pochodzi ze wsi.
  Swoją drogą niedawno czytałam książkową wersję „Tajemnicy Brokeback Mountain” i autorka w posłowiu pisała, że do napisania opowiadania zainspirowało ją drobne zdarzenie: była w barze na prowincji i zwróciła tam uwagę na mężczyznę, który stał niedaleko bodaj stołu bilardowego i cały czas przyglądał się grającym. Myślała: nie no, może po prostu któryś z graczy to jego syn czy inny krewny… ale może jednak to wiejski gej? – i właśnie stąd przyszło jej do głowy napisanie czegoś o doświadczeniu takich osób. Coś, o czym ciągle tak naprawdę niewiele wiadomo, wiadomo tylko, że osoby nieheteronormatywne muszą istnieć także poza ośrodkami miejskimi.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa