Następca Jerzego Buzka wspiera prawa osób LGBTQ

Nowo mianowany przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podpisał przygotowaną przez organizację ILGA-Europe deklarację „Be Bothered” dotyczącą promowania równości i walki z dyskryminacją na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

Mogę was zapewnić, że jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego przyłączę się do walki o realizację określonych w deklaracji celów – powiedział Schulz podczas spotkania poświęconego obronie praw osób LGBTQ. W połowie obecnej kadencji europarlamentu zorganizowali je członkowie Grupy ds. Praw Osób LGBT oraz przedstawiciele ILGA-Europe. Chcą w ten sposób skłonić europosłów do aktywnego wspierania inicjatyw równościowych i sprzeciwiających się dyskryminacji.

To część kampanii „Be Bothered” zapoczątkowanej przed ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. przez ILGA-Europe. Organizacja ta zachęcała kandydatów, a następnie europosłów, którzy uzyskali mandat, do podpisania 10-punktowej deklaracji. Sygnatariusze zobowiązują się w niej, że w swojej parlamentarnej działalności dbać będą o poszanowanie praw osób LGBQ i przyczynią się do stanowienia korzystnego dla nich prawa.

Cieszy nas, że na spotkaniu pojawiło się tak wielu naszych parlamentarnych kolegów i że swoje, tak ważne dla nas, wsparcie okazał nowy przewodniczący. Sprawa praw osób LGBT gromadzi coraz większe grono zwolenników reprezentujących różnorodne frakcje polityczne i następne dwa i pół roku będą kluczowe dla osiągnięcia w tej kwestii postępu wciąż potrzebnego Europie – oświadczyli współprzewodniczący Grupy ds. Praw Osób LGBT Ulrike Lunacek i Michael Cashman.

Dotychczas deklarację „Be Bothered” podpisało dotychczas 184 europarlamentarzystów z 23 państw członkowskich Unii Europejskiej, reprezentujących 6 różnych frakcji politycznych. Spośród 51 polskich eurodeputowanych deklarację podpisało tylko dwoje – Joanna Senyszyn i Marek Siwiec. Oboje zostali wybrani z list SLD i zasiadają w parlamentarnej grupie Socjalistów i Demokratów (S&D). Joanna Senyszyn jest też jedyną przedstawicielką Polski w parlamentarnej Grupie ds. Praw Osób LGBT.

[km, źródło: Lgbt-ep.eu]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa