Manga, manga, manga!

Nastał nowy rok, śniegu za oknem brak, a zarazem temperatury i wilgotność nie zachęcają do wyjścia na dwór, w telewizji to samo, co zwykle… Może więc czas nadrobić zaległości w czytaniu? Pójść do biblioteki albo … zapoznać się z najlepszymi mangami yuri, jakie powstały w ciągu ostatnich czterdziestu lat.

W trzydziestym pierwszym numerze poświęconego mandze czasopisma „Otaku” ukazała się top lista dziesięciu najlepszych tytułów yuri, gatunku japońskiej powieści, animacji i komiksu poświęconemu miłości lesbijskiej. Ułożył ją Krzysztof „Grisznak” Wojdyło, guru wśród polskich fanów mangi, w związku z czym osoby nie siedzące w „branży”, lecz zainteresowane tematyką mogą ja potraktować jako swoisty przewodnik „co czytać”, podobnie jak fani mang kojarzący dotąd yuri głównie z komiksami z magazynu „Yurihime”.

Panie i panowie, oto przedstawiamy:
1. „Love my life” autorstwa Ebine Yamaji
2. „Between the sheets” Eriki Sakurazawy
3. „Adolescence Apocalypse” w reżyserii Kunihiko Ikuhary
4. Ex equo „Strawberry Shake” Shizuru Hayashiyi oraz „Iono-sama Fanatics” Fujiedy Miyabi
5. „Aoi Hana” Shimury Takako
6. „Shiroi heya no futari” Ryoko Yamagishi
7. „Simoun” w reżyserii Junjiego Nishimury
8. „Pieta” Haruno Nanae
9. „Onii-sama e” Riyoko Ikedy
10. „Kannazuki no miko” w reżyserii Tetsuyi Yanagisawy

Mam nadzieję, że zapoznanie się z krótkimi opisami utworów na blogu Eriki Friedman, amerykańskiej guru yuri i sztuk pokrewnych, zachęci Was do zapoznania się z nimi. Szczególnie polecam wydane w Polsce „Adolascence Apocalypse” („Rewolucjonistka Utena”) oraz „Kannazuki no miko” („Kapłanki przeklętych dni”), które w sklepie internetowym Yatta.pl można obecnie nabyć za zdumiewająco niską cenę dziesięciu złotych. Przypominam również o ankiecie wydawnictwa Waneko, w której można głosować na gatunek mangi, który czytelnicy chcieliby widzieć na półkach Empików – wśród dostępnych opcji mamy również yuri (romans lesbijski) oraz yaoi (romans gejowski). Serdecznie zachęcam do głosowania pod poniższym linkiem: http://waneko.pl/sklepik/pollbooth.php?op=results&pollid=18

Autorzy:

zdjęcie Aleksandra Lazarek

Aleksandra Lazarek

studentka anglistyki na Uniwersytecie Śląskim ucząca się języków azjatyckich. Jej zainteresowania obejmują zagadnienia kolonizacji i postkolonializmu, historię i kulturę nie-białych mieszkańców obu Ameryk, wszystko, co związane ze Wschodnią Azją, zoopsychologię, anatomię ewolucyjną, wyższą fizykę, mistycyzm i teorie z pogranicza nauki oraz fenomen fanfiction. Pokorny sługa kotki – Tej, Która Ma Wiele Imion, a która obecnie dla świętego spokoju została Małpą.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa