Festiwal LGBT w Lublinie Transeuropa doceniony

Festiwal Transeuropa odbywa się w wielu miastach Europy i prezentuje idee równości i kultury ponad narodami; w 2011 r. po raz pierwszy odbył się w Polsce: w Lublinie. W Londynie pierwszą Transeuropę w 2006 r. otworzył prof. Zygmunt Bauman, tegoroczny festiwal w Paryżu – Julia Kristeva, a w Lublinie – Kazimiera Szczuka (KP). W ramach Transeuropy odbyły się spotkania z Anną Grodzką i Robertem Biedroniem (5 miesięcy przed wyborami).

W Galerii Labirynt 200 osób wzięło udział w wernisażu wystawy „Miłość to miłość” autorstwa kuratora „Ars Homo Erotica” Pawła Leszkowicza; ekspozycja przypomniała kampanię „Niech nas zobaczą” i przedstawiła podobne akcje na rzecz widzialności LGBT w Europie, a także zaprezentowała prace gwiazd zaangażowanej sztuki gejowskiej Franko B. i Igora Grubića. Ważnym wydarzeniem była także wystawa malarstwa Katarzyny Hołdy nieortodoksyjnych „Madonn” (kuratorka: Magdalena Linkowska) oraz pokaz panoramy homo Lublina „Miasto miłości” Jej Performatywności w stowarzyszeniu Homo Faber i debata o wolności sztuki ze specjalistką praw człowieka Joanny Hołdy. Gorące były także inne debaty z udziałem m. in. historyczek sztuki współczesnej prof. Anny Markowskiej (Uniwersytet Wrocławski) i prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak (KUL), przewodniczącej Zielonych Agnieszki Grzybek, prezesa KPH Tomasza Szypuły, koordynatora KP w Lublinie Rafała Czekaja, działaczki związkowej z UMCS Elżbiety Chodzyńskiej i wielu innych lokalnych aktywistek/aktywistów. Dr Piotr Jarecki wygłosił prelekcję na temat zagrożenia na Lubelszczyźnie chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Kampania Przeciw Homofobii zorganizowała w ramach Transeuropy prezentację poezji lesbijskiej i gejowskiej; swoje wiersze przedstawił m. in. Jakub Kwiatkowski. W Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN, który pracuje nad pamięcią o żydowskim Lublinie, Tomasz Kitliński poprowadził wieczór autorski prof. Ireny Grudzińskiej-Gross z Princeton, współautorki studium „Złote żniwa” (z Janem Tomaszem Grossem), autorki książek o Tocqueville’u, Custinie i Mickiewiczu oraz Miłoszu i Brodskim. Odbyły się także spotkania na temat żydowskiego, romskiego, ukraińskiego, homoseksualnego i kosmopolitycznego Lublina, a także dyskusja z żyjącymi w nim czeczeńskimi uchodźcami. W ramach Transeuropy pokazane zostały performance Szymona Pietrasiewicza, Piotra Salaty, Pawła Korbusa, Janusza Adama Biedrzyckiego i Teatru Bocznego. Dużą część Transeuropy koordynowała postkonceptualna galeria sztuki Labirynt oraz alternatywny kolektyw, Przestrzeń Działań Twórczych Tektura.

W ramach podsumowania roku „Gazeta Wyborcza Lublin” zwróciła uwagę na obecne zagrożenie lokalizacji lubelskiego klubu kultury alternatywnej, Tektury. Wiele wydarzeń Krytyki Politycznej, Lublin 9-„Ta Obca” oraz KPH miało tam miejsce; sama Tektura tworzy kontrkulturę, historycznie potrzebną w Lublinie. Dorota Jarecka napisała w „Gazecie Wyborczej”: Pietrasiewicz i Tektura mają na swoim koncie kilka znanych w Lublinie akcji. W zeszłym roku dzień przed wyborami na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego zrobili wystawę „Portret w ciszy” złożoną z plakatów wyborczych zerwanych z murów miasta. On sam rozpoczął działalność performerską kilka lat temu od występu nago w supermarkecie z tabliczką: „Człowiek, przecena, 9 zł”. Dzisiaj Pietrasiewicz razem z Amnesty International, galerią Labirynt oraz środowiskiem młodych naukowców zorganizowali w Lublinie festiwal Transeuropa.

W Lublinie odbywa się wiele festiwali: Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Konfrontacje”, „Sąsiedzi” Festiwal Teatrów Europy Środkowej, Festiwal Sztukmistrzów, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”. A jednak mniejszościowa i odważna Transeuropa wygrała! I trwają już przygotowania do Transeuropa Lublin 2012…

[żródło: mat.org]

3 komentarzy do:Festiwal LGBT w Lublinie Transeuropa doceniony
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa