Warszawa 21.12 Pokaz filmu „Coming out po polsku” i spotkanie z twórcami

21.12 środa
godz. 19
Nowy Wspaniały Świat, Warszawa, ul. Nowy Świat 63

Pokaz filmu „Coming out po polsku” w reżyserii Sławomira Gruenberga i Katki Reszke.

Po projekcji spotkanie z twórcami poprowadzi Anna Grodzka.
Gośćmi dyskusji będą Tomasz Raczek, Marta Konarzewska, Robert Biedroń.

Coming out po polsku to film dokumentalny, pokazujący historie gejów i lesbijek, którzy zdecydowali się „wyjść z szafy” we współczesnej Polsce. Film opowiada różne historie „coming out'ów” w Polsce – te nagłośnione przez media, ale także te mniej znane doświadczenia młodych osób, które dopiero niedawno zdecydowały się mówić otwarcie o swojej tożsamości. W filmie opowieści o traumatycznych przeżyciach przeplatają się z pozytywnymi opowieściami o dążeniu do spełnienia i szczęścia.

Wśród bohaterów znaleźli się zarówno ludzie bardzo młodzi – studenci i uczniowie, jak i dojrzalsze i znane ze swoich „coming out'ów” postaci takie jak krytyk filmowy i publicysta Tomasz Raczek i jego partner – pisarz i dziennikarz Marcin Szczygielski. W filmie zobaczymy również Macieja Nowaka – teatrologa, publicystę i krytyka kulinarnego, Roberta Biedronia – działacza Kampanii Przeciw Homofobii, obecnie również posła na Sejm RP, a takżę Martę Konarzewską, która zasłynęła artykułem w Gazecie Wyborczej „Jestem nauczycielką, jestem lesbijką”.

Pośród młodych bohaterów, rozpoczynających życie po „wyjściu z szafy” zobaczymy Roberta, świeżo upieczonego maturzystę, który w liceum był jedynym 'otwartym' gejem, Agatę – działaczkę i studentkę psychologii, dla której „coming out” stał się możliwy po przeprowadzce z Tomaszowa Mazowieckiego do Warszawy, Olę – studentkę germanistyki, która opowiada o swoim doświadczeniu wykładowczyni na uczelni, Alicję i Karolinę, które niedawno ujawniły swój związek przed rodziną, a także Kubę, który walczy z homofobią od tragicznej śmierci jego pierwszej miłości – Rafała.

Poszczególne historie i doświadczenia ukazują dynamiczne przemiany obyczajowe w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. Film rzuca światło na postępującą zmianę nastrojów społecznych i rosnącą otwartość polskiego społeczeństwa, wskazując jednocześnie na istniejące wciąż homofobiczne przesądy i przejawy braku zrozumienia i tolerancji. Intymne opowieści bohaterów filmu mogą zatem służyć jako papierek lakmusowy kondycji polskiego społeczeństwa pierwszych dekad XXI wieku.

wstęp wolny, Czarna sala (parter)
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa