Ważne przesłanie USA dla całego świata

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton wygłosiła 6 grudnia w Genewie przemówienie, w którym zawarła wyraźne przesłanie na temat praw osób LGBTQ na świecie. Przemawiając do dyplomatów zgromadzonych w siedzibie ONZ z okazji obchodów Dnia Praw Człowieka przypomniała historię pracy nad Powszechną Deklaracją Praw Człowieka oraz jej podstawowe założenia. Mówiła o postępach w realizowaniu pełnych praw człowieka w odniesieniu do różnych wykluczanych grup – czy to osób innej rasy niż białą, czy kobiet, czy mniejszości religijnych. Głównym tematem jej przemówienia były jednak osoby LGBTQ.

Clinton przypomniała, że osoby homoseksualne rodzą się w każdym narodzie na świecie i odkreśliła, że bycie gejem czy lesbijką nie jest „zachodnim wynalazkiem”, a rzeczywistością dla ludzi na całym świecie. Podkreśliła, że w wielu krajach świata osoby te są aresztowane, narażone na pobicie, zastraszane, a nawet zabijane. Wiele z nich spotyka się z pogardą i przemocą ze strony współobywateli, zaś władze, które powinny ich chronić, są obojętne lub wręcz przyłączają się do prześladowców. Osobom tym odmawia się możliwości nauki i pracy, pozbawia się je domów i wyrzuca z ich krajów urodzenia; muszą one ukrywać prawdę o sobie, żeby chronić się przed krzywdą. Przyznała, że na drodze praw osób LGBTQ w wielu krajach (a do niedawna również w USA) stoją kwestie kulturowe, polityczne czy religijne, ale podkreśliła, że prawa osób LGBTQ to prawa człowieka, i dlatego każdy rząd ma obowiązek o nie dbać.

Wezwała do tego, by nie przemilczać przestępstw i nadużyć, bo daje to wyraźny sygnał, że są one akceptowane. Podkreśliła również, że same osoby LGBTQ muszą prowadzić walkę o swoje prawa, jednakże mniejszości nie mają w takiej walce szans, jeśli nie popiera ich większość. Zwróciła uwagę na poważne zmiany na lepsze w tej kwestii, które dokonały się np. w RPA czy w Indiach. Swoje wystąpienie zakończyła apelem o to, by – mimo, że opinie na świecie na temat praw osób LGBTQ „ciągle ewoluują” – rządy wprowadzały w życie słowa Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i by stanęły po słusznej stronie historii, opowiedziały się za swoimi ludźmi, swoimi narodami i przyszłymi pokoleniami, których życie będzie konsekwencją naszych dzisiejszych czynów. Stoję przed wami pełna nadziei i wiary, że bez względu na to, jak daleka czeka nas droga, razem uda się nam ją przejść.

Całość przemówienia Hillary Clinton (j.angielski) (tłumaczenie cytatów w tekście powyżej – własne).

Tymczasem prezydent Barack Obama wydał oświadczenie, w którym zaapelował do członków amerykańskiej dyplomacji i pracowników agencji humanitarnych, by walczyli o prawa osób LGBTQ w krajach, w których pracują.

Komentatorzy zwrócili uwagę, że ani Clinton, ani Obama nie odnieśli się do kwestii równego dostępu do instytucji małżeństw czy związku partnerskiego, co jest palącą kwestią w samych Stanach Zjednoczonych. Obama oświadczył swego czasu, że jego poglądy w tej kwestii ewoluują, ale zapewne nie chce zrażać do siebie konserwatywnej części wyborców amerykańskich.

[sass]

[Źródło: bbc.co.uk, wyborcza.pl, www.huffingtonpost.com]

4 komentarzeWażne przesłanie USA dla całego świata

 • Jakbyco

  [Re: Ważne przesłanie USA dla całego świata]

  Czy to jest specyfika przemówień amerykańskich, czy przemówień w ONZ, ten straszny patos? :)))

  „Let us be on the right side of history, for our people, our nations, and future generations, whose lives will be shaped by the work we do today. I come before you with great hope and confidence that no matter how long the road ahead, we will travel it successfully together.”

 • Anka Zet

  [Re: Ważne przesłanie USA dla całego świata]

  No i warto było pójść na Obamę, kiedy był w Polsce ;). Serdecznie Państwa pozdrawiam!

 • Jestem na Nie

  [Szczyt hipokryzji…]

  Czyli wg standardow prosto z USA bedzie mozna kogos torturowac np podtapiajac, ale nie bedzie mozna wpisac mu w karte wieznia, ze jest gejem co by nie prowadzilo do segregacji i homofobii…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa