Nieludzkie przepisy o korekcie płci do zmiany

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w rozmowie z tygodnikiem „Polityka” uznał za „nieludzkie” procedury prawne związane z korektą płci. Zapowiedział, że poprze ich zmianę.

Jeśli zaś chodzi o transseksualistów, to nie jest to dla mnie żadna kwestia światopoglądowa, lecz problem wrażliwości na dramat i godność człowieka. powiedział Gowin. Jest faktem, że żyją wśród nas osoby, których tożsamość psychiczna jest odmienna od tożsamości biologicznej i trzeba im pomóc w ujednoliceniu tych tożsamości – zaznaczył. Dodał, że obecne procedury prawne odnoszące się do zmiany płci „są wręcz nieludzkie” i należy je zmienić.

Według obowiązujących przepisów osoba chcąca zmienić płeć zapisaną w akcie urodzenia musi pozwać do sądu własnych rodziców o podanie nieprawdziwych informacji w metryce urodzenia. Dla wielu osób transpłciowych jest to dramatyczna decyzja. Dodatkowo procedura taka stwarza rodzicom, którzy sprzeciwiają się decyzji ich dziecka o zmianie płci, możliwość przedłużania postępowania.

Dotychczas Jarosław Gowin – polityk reprezentujący konserwatywne skrzydło Platformy Obywatelskiej – kategorycznie sprzeciwiał się wszelkim postulatom zgłaszanym przez środowiska LGBTQ. Przed wyborami oświadczył, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby nie dopuścić do uchwalenia ustawy o związkach partnerskich. Dla mnie nigdy nie będzie do zaakceptowania to, co się nazywa potocznie związkami partnerskimi. Tak naprawdę byłoby wprowadzeniem tylnymi drzwiami legalizacji tzw. małżeństw homoseksualnych. Zwolennicy takich małżeństw nigdy na mój głos nie mogą liczyć – mówił wówczas w programie Polsat News.

W najnowszym wywiadzie w Polityce minister Gowin podtrzymuje swoje konserwatywne stanowisko w innych sprawach, takich jak liberalizacja ustawy aborcyjnej, czy legalizacja posiadania niewielkich ilości narkotyków na własny użytek. Sprzeciwia się natomiast proponowanemu przez Prawo i Sprawiedliwość zaostrzeniu prawa karnego i przywróceniu kary śmierci.

* * *

Polskiej społeczności osób transpłciowych życzymy z całego serca, by minister sprawiedliwości nie poprzestał na słowach i by choć ten jeden kluczowy postulat osób LGBTQ mógł zostać zrealizowany. O problemie tym mówi się już od dawna, działacze TQ podnoszą sprawę na wszystkich możliwych forach politycznych, miejmy więc nadzieję, że pozytywne nastawienie ministra przyniesie wreszcie radykalną zmianę jakościową w życiu tak wielu osób. [red.]

[km]

[Źródło: Gazeta.pl]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa