Drzewa figowe w Klubie Filmowym LGBT

W Klubie Filmowym LGBT będzie można zobaczyć tym razem – z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z AIDS – wyjątkowy i niezwykle oryginalny film Johna Greysona „Drzewa figowe” („Fig Trees”). Jest to portret dwóch aktywistów, Kanadyjczyka, Tima McCastella – założyciela organizacji AIDS Action Now! oraz pochodzącego z Republiki Południowej Afryki, Zackiego Achmata, który, będąc nosicielem wirusa HIV, odmówił przyjmowania leków. Protestował w ten sposób przeciwko ich horrendalnie wysokim cenom oraz polityce swojego rządu, ignorującego problem AIDS.

Opowieść o tych dwóch działaczach zrealizowana została w konwencji dokumentalnej… opery. Oprócz materiałów archiwalnych i wypowiedzi bohaterów w filmie znalazły się więc także sceny inscenizowane z udziałem aktorów, jak również arie i sekwencje wizyjne. Mnóstwo tu również odwołań do kultury gejowsko-lesbijskiej, zwłaszcza do opery Gertrude Stein and Virgila Thompsona z 1934 r. „Czterej święci w trzech aktach”.

Urodzony w Toronto John Greyson jest jednym z czołowych reżyserów kina queerowego. Zrealizował m.in. poświęcony AIDS musical „Zero Patience” (1993) oraz uznane w 1996 roku za najlepszy film kanadyjski „Lilie”. Był także reżyserem kilku odcinków amerykańskiej wersji serialu „Queer as Folk”. Trzykrotnie otrzymał nagrodę jury queerowego, Teddy na festiwalu filmowym w Berlinie. W tym również za „Drzewa figowe”.

Pokaz jest możliwy dzięki uprzejmości organizatorów festiwalu „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie”, którego 11 edycja zaczyna się 8 grudnia w Warszawie. Specjalne podziękowania dla jego dyrektora, Macieja Nowickiego.

Seans „Drzew figowych” odbędzie się w poniedziałek, 5 grudnia br. o godz. 19.00 w Nowym Wspaniałym Świecie – warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej, ul. Nowy Świat 63

Po projekcji organizatorzy – Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki – zapraszają do rozmowy.

Wstęp wolny

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa