Wiceminister Wrona: Potrzeba ustawy o zmianie płci

Opracowanie ustawy regulującej kwestie związane z korektą płci zaproponował wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona. Nad przygotowaniem odpowiednich przepisów miałby pracować międzyresortowy zespół specjalistów.

Wrona w rozmowie z tygodnikiem „Polityka” zaznaczył, że nie jest w żaden sposób związany ze środowiskiem osób transpłciowych, chciałby jednak, aby prawo w należyty sposób chroniło ich interesy. Do współpracy nad projektem chciałbym zaprosić ministrów spraw wewnętrznych, zdrowia, pracy i polityki społecznej oraz przedstawicieli komisji do spraw kodyfikacyjnych powiedział wiceminister. Jak dodał, jest również zainteresowany opinią środowisk i organizacji zajmujących się problematyką transpłciowości.

Nowa ustawa miałaby doprecyzować tryb postępowania w przypadku korekty płci, m.in. określić, czy następowałaby ona wskutek orzeczenia wydanego w postępowaniu sądowym, czy też wystarczająca byłaby decyzja administracyjna, a także ustalić warunki konieczne do zmiany płci, takie jak wiek. Zdaniem wiceministra Wrony należy też ustalić, czy przed zmianą płci w akcie urodzenia jest konieczne przeprowadzenie operacyjnego zabiegu korekcyjnego, a także czy osoba zmieniająca płeć będzie też musiała zmieniać dane osobowe we wszystkich dokumentach wydanych wcześniej, takich jak dyplomy czy świadectwa pracy.

Wrona chciałby też, aby nowa ustawa rozstrzygała czy osoba, która dokona korekty płci, będzie podlegała nowym zasadom dotyczącym zabezpieczenia społecznego, w szczególności czy zmieni się wiek, w którym będzie mogła przejść na emeryturę.

Na konieczność ustawowego uregulowania spraw związanych z korektą płci wskazywała dotychczas rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz. Rozwiązań takich domagają się również organizacje pozarządowe działające na rzecz transseksualistów, m.in. założona przez wybraną niedawno do parlamentu Annę Grodzką Fundacja Trans-Fuzja.

Obecnie osoba chcąca formalnie zmienić płeć musi pozwać do sądu swoich rodziców o błędne podanie płci w akcie urodzenia. Po zapoznaniu się z diagnozą seksuologa i niekiedy zasięgnięciu opinii biegłego sąd decyduje o dokonaniu stosownych zmian. Później konieczna jest wymiana dokumentów tożsamości, dyplomów, świadectw i innych. Nowe przepisy mogłyby tę procedurę w znaczący sposób uprościć.

Wiktor Dynarski z Fundacji Trans-Fuzja, poproszony o komentarz, odesłał nas do stanowiska fundacji zamieszczonego na jej stronie, gdzie czytamy:

Fundacja Trans-Fuzja cieszy się z tak jasnej deklaracji wiceministra co do potrzeby zmian prawnych w zakresie regulacji dot. korekty płci. Mamy nadzieję, że na deklaracji się jednak nie skończy, a konsultacje obejmą zarówno „osoby zainteresowane”, jak i organizacje pozarządowe działające m.in. na rzecz praw osób transpłciowych.

Jednocześnie Fundacja uczula na niektóre sformułowania pojawiające się w mediach i przypomina, że zarówno zabiegi, jak i inne formy interwencji medycznej (w tym także terapia hormonalna) są jedynie cząstką indywidualnego procesu dostosowywania ciała do tożsamości płciowej i według najnowszych standardów prawnoczłowieczych nie powinny stać się wymogiem prawnej korekty.

Fundacja zachęca do zapoznania się z dokumentem „Tożsamość płciowa a prawa człowieka” wydanym przez biuro Komisarza Praw Człowieka Rady Europy Thomasa Hammarberga.

[źródło: „Polityka” nr 47/2011, Trans-Fuzja]

[km]

3 komentarzeWiceminister Wrona: Potrzeba ustawy o zmianie płci

 • lexeter

  [Re: Wiceminister Wrona: Potrzeba ustawy o zmianie płci]

  gowin to wszystko przyblokuje, skuteczniej niż radziszewska, znowu donald nas wykiwał…

 • 10 cali czystej stali

  [Re: Wiceminister Wrona: Potrzeba ustawy o zmianie płci]

  ja liczę na to że osoba trans Grodzka przynajmniej pomoże w ustawie najwyżej niech czeka na lepsze czasy

 • Waldek

  [A kler zawyje: ]

  „Oni chcą przymusowo zmieniać płeć zakonnicom na mężczyzn a zakonnikom na kobiety”. Cokolwiek to by miało znaczyć…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa