Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych

Fundacja Trans-Fuzja zaprasza, a redakcja homiki.pl do zaproszenia się przyłącza:

W 1999 roku w Stanach Zjednoczonych grupka przyjaciół Rity Hester – bostońskiej działaczki na rzecz osób trans, która została zabita we własnym mieszkaniu przez nieznanego sprawcę – postanowiła uczcić pierwszą rocznicę jej śmierci. Spotkali się, zapalili znicze i odczytali listę nazwisk innych osób zamordowanych w minionym roku dlatego, że ktoś nie akceptował ich tożsamości i ekspresji płciowej. Ich inicjatywa zyskała międzynarodową popularność – od tej pory obchody Dnia Pamięci Osób Transpłciowych odbywają się w ponad 80 krajach z całego świata, w tym od 2006 roku w Polsce.

Dnia Pamięci Osób Transpłciowych nie powinno być. Osoby różniące się od innych tożsamością płciową nie powinny być mordowane przez przechodniów, klientów, znajomych, a nawet członków rodziny. Niestety, co roku dowiadujemy się o stu kilkudziesięciu nowych zbrodniach z nienawiści, których ofiarami padają głównie transkobiety – dlatego jednym z celów organizatorów obchodów Dnia Pamięci jest edukowanie społeczeństwa na temat osób transpłciowych i promowanie tolerancji wobec mniejszości.

Głównym celem jest jednak pamiętanie o tych, którzy odeszli. O Ramazan z Turcji, zabitej przez swojego brata, który „oczyścił swój honor”. O Shelley, nastolatce z USA, która wyszła na spotkanie i już nie wróciła, a jej rozczłonkowane i spalone ciało zidentyfikowano dopiero po tatuażach na jej ramieniu. O Marcal, którą ktoś podwoził do domu i zabił po odkryciu w trakcie próby gwałtu, że ma do czynienia z „facetem”. O Priscilli z Brazylii, na której dokonano egzekucji strzałem w głowę. O serii sześciu ofiar z Hondurasu, które zginęły w ciągu zaledwie kilku tygodni. O wielu transkobietach zmuszonych przez życie do utrzymywania się z prostytucji i zabitych przez swoich klientów. I o kilkuset innych tegorocznych ofiarach transfobii.

Spotykamy się 20. listopada (w niedzielę) o godzinie 14.00 w Warszawie pod Rotundą

Zapalimy znicze, odczytamy listę ofiar, uczcimy ich pamięć minutą ciszy.

Opowiemy przechodniom, z jakiego powodu się zgromadziliśmy, rozdamy ulotki.

Dołącz do nas, by okazać solidarność z ofiarami przemocy i wyrazić sprzeciw wobec takim zbrodniom. Zaproś bliskich, by się przyłączyli. Przynieście znicze z pokrywkami (inne zgasną) i załóżcie ciemne ubrania.

Jeśli nie możesz przyjść

– zapal wieczorem świeczkę w oknie i powiedz znajomym o tym Dniu.

Możesz też odesłać ich na polską stronę Dnia Pamięci www.dzienpamieci.kph.org.pl gdzie znajduje się więcej informacji.

[źródło: Trans-Fuzja]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa