Dni i Szczyt w Poznaniu

Od 14 do 19 listopada trwają w Poznaniu ósme już z kolei Dni Różnorodności i Tolerancji. Organizuje je powstałe w zeszłym roku Stowarzyszenie Dni Równości i Tolerancji. Festiwal zakończy się marszem, na który serdecznie zapraszamy! (godz. 13:30, start: pl. A. Mickiewicza).

Przez 6 dni można wziąć udział w wydarzeniach związanych z przeróżnymi mniejszościami – każdy dzień ma swój osobny temat:
15.11 (wtorek) – mniejszości religijne i etniczne
16.11 (środa) – niepełnosprawność
17.11 (czwartek) – płeć
18.11 (piątek) – orientacja psychoseksualna

Szczegółowy program DRiT znaleźć można na stronie festiwalu.

Poniedziałek poświęcony był zaś tematowi równości w Europie. Zorganizowano „Alternatywny Szczyt Równości” – wykład Karoliny Kędziory i Krzysztofa Śmiszka z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Był on swoistą odpowiedzią na odbywający się w tym samym czasie (14-15.11) w Poznaniu unijny Szczyt Równości, organizowany w ramach polskiej prezydencji. Jego przewodnim tematem jest „Realizacja polityk równościowych na szczeblu regionalnym i lokalnym”. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie prezydencji, w V Europejskim Szczycie Równości udział wezmą delegacje 27 państw członkowskich oraz państw wchodzących w skład EOG, reprezentujące szczebel rządowy oraz organizacje pozarządowe. Uczestniczyć będą także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz innych agend UE. W czasie obrad Szczytu nastąpi także nieformalne spotkanie ministrów ds. równości.

Tymczasem wśród polskich organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką równościową panuje opinia, że dobór organizacji zaproszonych na szczyt był nieadekwatny do sytuacji tego sektora w Polsce. Koalicja na Rzecz Równych Szans usiłowała skłonić organizatorów do zaproszenia większej niż minimalna liczby organizacji pozarządowych (z „obszaru” LGBTQ zaproszone zostały w sumie dwie – KPH i Trans-Fuzja, a także – nieco „naokoło, bo dzięki RPO – PTPA). Niestety, wszyscy określają organizację Szczytu jako działania podejmowane na ostatnią chwilę, na dodatek przy niemal zerowym kontakcie z organizacjami uczestniczącymi. Rząd broni się: Organizatorzy Europejskiego Szczytu Równości tłumaczą, że zaprosili ponad 20 organizacji pozarządowych, które działają także w innych krajach europejskich. – Nie możemy zaprosić na taki szczyt wszystkich, którzy się zgłoszą. Nikogo nie dyskryminujemy – mówi Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. (wyborcza.pl).

Czekamy więc niecierpliwie na ustalenia ze Szczytu oraz relacje zaproszonych organizacji pozarządowych.

[źródła: wyborcza.pl, dnirownosci.pl, pl2011.eu]

(sass)

3 komentarzeDni i Szczyt w Poznaniu

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa