- homiki.pl - http://homiki.pl -

”Aż tu nagle zeszłej zimy” na polskim rynku

Dystrybutor Tongariro Releasing wprowadza na polski rynek świetny, nagrodzony wieloma nagrodami dokument, który dotyka problemu formalizacji związków partnerskich.

Mowa w nim o Włoszech – kraju na wiele sposobów do Polski podobnym. Historia prób wprowadzenia związków partnerskich jest tam jednak dość przygnębiająca – mimo prób trwających od początku lat 90. XX w., do dziś się to nie udało, choć w niektórych regionach istnieją, zazwyczaj symboliczne, przywileje dla par jednopłciowych.

Być może jednak da się wyciągnąć jakieś wnioski z tytuletniej walki Włochów o związki partnerskie. Być może „Aż tu nagle, zeszłej zimy” powinno stać się dla nas filmem instruktażowym? Na pewno warto poświęcić mu uwagę, a oto co pisze dystrybutor:

Gustav i Luca są razem od ponad ośmiu lat. Gustav jest niezależnym filmowcem i korespondentem programu telewizyjnego “Arte Kultur”. Luca jest dziennikarzem i fotografem. W filmie opowiadają o swoim prywatnym życiu oraz o próbie wprowadzenia we Włoszech ustawy o związkach partnerskich.

Kiedy włoska centro-lewicowa koalicja przedstawiła projekt ustawy legalizującej związki partnerskie, wywołało to silny sprzeciw Watykanu i środowisk konserwatywnych. Gustav i Luca dokumentując wydarzenia tego czasu rozmawiają zarówno z politykami, jak i z przypadkowymi ludźmi spotkanymi na ulicy. Okazuje się, że odkrywają Włochy, jakich nie znali i jakich nie spodziewali się poznać.

Mimo ukazywania niepokojącego obrazu homofobii i uprzedzeń, film zachowuje lekką formę, a dowcipne komentarze autorów pozwalają zachować dystans i optymizm.

My tymczasem mamy dla Czytelniczek i Czytelników konkurs. Na dres listy@homiki.pl należy do 29.11 do godz. 12 wysłać maila z odpowiedzią na pytanie:
Wymień pięć krajów Europy, w których istnieją związki partnerskie (nie małżeństwa ani PACSy) dla par jednopłciowych.
Wśród autorów i autorek prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy dwa egzemplarze filmu.