Unia udzieli azylu osobom transpłciowym

Parlament Europejski oficjalnie przyjął nowe zasady regulujące udzielanie azylu na terenie Unii Europejskiej. Wśród kryteriów znalazło się m.in. prześladowanie ze względu na tożsamość płciową. Oznacza to, że azyl w UE będą mogły uzyskać prześladowane osoby transpłciowe.

Nowe przepisy zmuszają państwa członkowskie UE do uwzględniania kwestii związanych z płcią, w tym szczególnie tożsamości płciowej, przy rozpatrywaniu wniosków o azyl. Wcześniej obowiązek taki nie istniał i wzięcie pod uwagę tych czynników było uzależnione od wewnętrznych regulacji obowiązujących w poszczególnych krajach. Zmienione przepisy nie będą obowiązywały na terenie Wielkiej Brytanii, która podpisała klauzulę opt-out umożliwiającą nieprzyjmowanie unijnych rozwiązań w zakresie udzielania azylu.

Wprowadzająca nowe przepisy dyrektywa jest pierwszym tej rangi dokumentem, w którym pojawia się bezpośrednie odniesienie do tożsamości płciowej.

Na całym świecie osoby transpłciowe bywają prześladowane za to kim są. Zmieniona dyrektywa uwzględni zagrożenia, z którymi się spotykają i nałoży na państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązanie do wzięcia pod uwagę ich tożsamości płciowej przy udzielaniu azylu. Mam nadzieję, że dalsze zmiany przepisów wprowadzą również obowiązek uwzględniania orientacji seksualnej osób ubiegających się o azyl, powiedział po głosowaniu Dennis de Jong, wiceprzewodniczący Grupy ds. Praw Osób LGBTQ Parlamentu Europejskiego.

Wiceprzewodnicząca tej samej grupy, fińska eurodeputowana Sirpa Pietikäinen komentowała: Jestem dumna, że moi koledzy z centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej poparli tę zmianę. Unia Europejska dopiero zaczyna traktować tożsamość płciową jako przyczynę, dla której ludzie spotykają się z prześladowaniami. Mam nadzieję, że wskutek dzisiejszego głosowania więcej osób uzyska ochronę.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w miarę ich wprowadzania do prawodawstwa poszczególnych państw członkowskich Unii.

[źródło: Lgbt-ep.eu]

[km]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa