- homiki.pl - http://homiki.pl -

Serbowie protestują przeciwko homofobicznej przemocy

Posted By Uschi On 21 października 2011 @ 12:00 In Świat | 1 Comment

Środowiska LGBTQ protestowały w środę pod siedzibą rządu w Belgradzie po tym, jak w miniony weekend doszło w mieście do homofobicznego ataku na młodą kobietę – informuje agencja AFP. Zaledwie kilkanaście dni wcześniej serbskie władze zakazały przejścia ulicami stolicy paradzie Gay Pride.

Jak poinformował portal B92.net, podczas pokojowej, zabezpieczanej przez policję demonstracji, w której uczestniczyło około 200 osób, nie doszło do poważnych incydentów. Służby zatrzymały trzech skinheadów, którzy przyglądali się zgromadzonym i wykrzykiwali w ich stronę obelgi.

Protest był reakcją na akt homofobicznej przemocy do jakiego doszło w miniony weekend. W centrum Belgradu 24-letnia kobieta ubrana w koszulkę z symbolami kojarzonymi z ruchem na rzecz praw homoseksualistów została ugodzona nożem. Ponieważ napastnikiem był nieletni, po przesłuchaniu przez policję został zwolniony do domu. Czeka go proces.

Demonstracja pod hasłem „Dość!” została zwołana przez organizację Gej Strejt Alijansa (GSA). Uczestnicy przynieśli tęczowe flagi oraz transparenty głoszące m.in. „Nie tolerujemy przemocy” i „Wasza polityka – nasza krew”. Odczytano wiadomość od ofiary ataku: „To, co dziś przytrafiło się mnie, może jutro spotkać kogoś innego, jeśli nie będziemy sprzeciwiać się naszym prześladowcom i ich obrońcom”.

Protestujący domagali się spotkania z premierem, któremu chcieli przedstawić listę swoich postulatów, ale ostatecznie umieścili ją na drzwiach siedziby rządu. Wśród ich żądań znalazło się zagwarantowanie prawa do wolności zgromadzeń, większe zaangażowanie władz w rozwiązywanie problemów dotykających społeczności osób LGBTQ, a także skuteczniejsze przeciwdziałanie wymierzonej przeciwko nim przemocy.

Władze w Belgradzie nie należą do tolerancyjnych. Zaledwie kilkanaście dni wcześniej wydały zakaz parady Gay Pride, argumentując, że stanowi ona zagrożenie dla porządku publicznego, co spotkało się z krytyką społeczności międzynarodowej. Rok wcześniej podczas legalnej parady doszło do starć jej uczestników z prawicowymi bojówkami. Chuligani zdemolowali miasto, które poniosło olbrzymie straty. Z kolei w 2010 roku organizatorzy sami przemarsz odwołali po tym, jak policja nie pozwoliła im na przejście przez centrum miasta.

[źródło: B92.net, AFP]

[km]


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2011/10/serbowie-protestuj-przeciwko-homofobicznej-przemocy/

URLs in this post:

[1] Belgrad: demonstracja LGBTQ odbyła się pomimo zakazu: http://homiki.pl/index.php/2011/10/belgrad-demonstracja-lgbtq-odbya-si-pomimo-zakazu/

[2] Belgrad: krwawa droga do tolerancji: http://homiki.pl/index.php/2010/10/belgrad-krwawa-droga-do-tolerancji/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.