- homiki.pl - http://homiki.pl -

Parlament Europejski apeluje do Światowej Organizaji Zdrowia

Posted By Uschi On 3 października 2011 @ 07:49 In Świat | 5 Comments

W przyjętej 28 września br. rezolucji Parlament Europejski wezwał Światową Organizację Zdrowia (WHO) do zaprzestania traktowania osób transpłciowych jako osób z zaburzeniami psychicznymi. „Zaburzenie tożsamości płciowej” znajduje się w dalszym ciągu w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO (tzw. „liście chorób”, ICD) w kategorii zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. PE wezwał do wprowadzenia tej zmiany w przygotowywanej obecnie kolejnej, 11. już wersji ICD, która powinna zacząć obowiązywać w 2015 r.

Członkowie Grupy PE ds. Praw Osób LGBTQ wyjaśniają, że choć osoby identyfikujące się z przeciwną płcią mają pełne prawo do leczenia, którego celem ma być dostosowanie do płci odczuwanej, należy walczyć z ich stygmatyzacją. Zmiana na „liście chorób” jest ważnym elementem tej walki.

Przypomnijmy, że w ICD do 1990 r. jako zaburzenie psychiczne figurował homoseksualizm. Usunięcie go z tej listy miało ogromne znaczenie, nie tylko praktyczne (nikt poważny nie chce już „leczyć” orientacji seksualnej), ale i symboliczne.

[oprac. sass, źródło: strona internetowa Grupy ds. Praw Osób LGBTQ Parlamentu Europejskiego]


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2011/10/parlament-europejski-apeluje-do-wiatowej-organizaji-zdrowia/

URLs in this post:

[1] Prawa osób transpłciowych w Polsce i w Unii: http://homiki.pl/index.php/2012/09/prawa-osob-transplciowych-w-polsce-i-w-unii/

[2] Unia udzieli azylu osobom transpłciowym: http://homiki.pl/index.php/2011/10/unia-udzieli-azylu-osobom-transpciowym/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.