- homiki.pl - http://homiki.pl -

Niech się ruszy Białystok!

Nieformalna Grupa IRIS zaprasza na cotygodniowy cykl spotkań „RuszaMY LGBTQ w Białymstoku”. Projekt rozpoczyna się 19 października i potrwa do 24 listopada.

Nieformalna Grupa IRIS zajmuje się przeciwdziałaniem dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queerowych na polu społecznym i prawnym, oraz rozwijaniem i wspieraniem nieheteronormatywnych obszarów kultury w Białymstoku i okolicach.

Program:

19.10.2011, godz. 17:30, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 46
pokaz filmu „Nić”, reż. Mehdi Ben Attia
30-letni Malik (Antonin Stalhy) wraca z Francji do Tunezji po śmierci ojca. Zamieszkuje razem z matką (Claudia Cardinale) i podejmuje pracę architekta. Malik jest homoseksualny, ale ukrywa to przed matką. Kiedy poznaje Bilala (Salim Kechiouche), przystojnego Araba, który jest służącym w posiadłości matki, zakochuje się w nim ze wzajemnością i wówczas wszystko staje się możliwe…

27.10.2011, godz. 17:30, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 48
„Miłość, wierność i queerowość małżeńska – spotkanie ze zwykłym małżeństwem niezwykłych kobiet”.
Spotkanie z Anią i Gretą, które są pierwszym kłirowym małżeństwem w Polsce, jednocześnie zgodnym z polskim systemem prawnym. Jak to możliwe? Ania jest osobą transpłciową i korzystając z praw przynależnych jej jako osobie będącej metrykalnie mężczyzną, zawarła ślub cywilny z Gretą, która definiuje się jako lesbijka. Na spotkaniu poruszymy kwestię stereotypów dotyczących osób transpłciowych, z którymi Ania i Greta spotykają się również wśród osób LGBT. Dziewczyny opowiedzą nam historię swego poznania i pokażą fragment z ceremonii ich zaślubin.

05.11.2011, godz. 11:00, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 31
Warsztaty podnoszące świadomość i budujące pozytywną tożsamość osób LGBTQ prowadzenie: Kasia Dułak
Warsztat rozwoju osobistego dla osób LGBTQ z elementami asertywności. Na warsztatach przyjrzymy się rozwojowi nienormatywnych tożsamości seksualnych, zanalizujemy mechanizmy opresji społecznej i ich wpływ na funkcjonowanie osób nieheteroseksualnych. Zastanowimy się nad metodami radzenia sobie w heteronormatywnej rzeczywistości. Omówimy też funkcjonalność „szufladek” określających tożsamości seksualne i płciowe oraz alternatywy, które niesie z sobą perspektywa queer.
Zapisy i informacje: grupairis@gmail.com lub tel. 519 869 130

12.11.2011, godz. 21:00, klub Metro
Impreza połączona z występem drag queen Edyty i drag queen Dżagi.

16.11.2011, godz. 17:30, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 46
pokaz filmu „Drugie Życie Lucii”, reż. Stefano Pasetto
Życie Lucii wali się w gruzy. Ma poważne problemy ze zdrowiem, a w dodatku odkrywa, że zdradza ją mąż. Rzuca więc wszystko i wraz z przyjaciółką, Leą – z którą połączyła ją zmysłowa fascynacja – rusza na kraniec świata. Czy wśród skał wybrzeża Patagonii, w magicznej krainie wielorybów, bohaterki znajdą rozwiązanie swoich problemów? Czy przeżyją tu oczyszczenie i przemianę duchową? Nawiązujący do najwybitniejszych osiągnięć Krzysztofa Kieślowskiego film Stefana Pasetto to nastrojowe i odważne kino kobiece.

24.11.2011, godz. 17:30, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, sala nr 48
„Żeby życie miało smaczek? Słodko-gorzka rozmowa o biseksualności”.
Spotkanie będzie miało formę pośrednią między warsztatami a panelem dyskusyjnym. Postaramy się skonfrontować ze stereotypami dotyczącycmi osób biseksualnych i zastanowić się nad zjawiskiem ich podwójnego wykluczenia, z jednej strony przez osoby hetero-, z drugiej przez homoseksualne. Czy osoby biseksualne zawsze prowadzą podwójne życie? Czy osobom biseksualnym trudniej dochować wierności w monogamicznym związku? A może wszyscy mamy w sobie jakiś pierwiastek biseksualności? Na te i inne pytania pomoże nam odpowiedzieć między innymi Aleksandra Sowa, działaczka na rzecz praw człowieka, publicystka i dziennikarka specjalizująca się w tematyce biseksualności.
„Projekt dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Lambda Warszawa w ramach Funduszu Stonewall”