Jest porozumienie ws. związków partnerskich

Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej wspólnie będą pracować nad projektem ustawy o związkach partnerskich – podał portal Gazeta.pl, powołując się na informację Polskiej Agencji Prasowej. To efekt spotkania nowowybranego posła RP Roberta Biedronia z wiceszefem klubu SLD Ryszardem Kaliszem.

W minionej kadencji sejmowej SLD złożył przygotowany przez Grupę Inicjatywną projekt ustawy o umowie związku partnerskiego, który przeszedł pierwsze czytanie i trafił do prac w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przewidywał on, że dwie osoby – niezależnie od ich płci – będą mogły u notariusza podpisać umowę, która przyzna im pewne, dość ograniczone, uprawnienia ułatwiające wspólne życie.

Jednocześnie, jak wiedzą Czytelnicy i Czytelniczki naszego portalu, przy okazji kampanii MNW przygotowano drugi projekt, zakładający wprowadzenie do prawa polskiego instytucji związku partnerskiego dla par tej samej i różnej płci.

Po ostatnich gorących dniach i licznych spotkaniach doszło wreszcie do porozumienia, które ogłosili dziś podczas wspólnego briefingu prasowego Robert Biedroń i Ryszard Kalisz, który był w ubiegłej kadencji szefem pracującej nad projektem komisji. Posłowie zadeklarowali, że ich ugrupowania chcą teraz wspólnie pracować nad nowymi rozwiązaniami, które umożliwiłyby zawieranie związków partnerskich. Liczą przy tym na poparcie przynajmniej części posłów Platformy Obywatelskiej.

W przyszłym tygodniu odbędzie się prawdopodobnie spotkanie przedstawicieli partii politycznych, grup – Inicjatywnej i poszerzonej Tel-Aviv, a także specjalistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Na spotkaniu omawiana ma być strategia prac nad projektem ustawy. Z niecierpliwością czekamy na jego wynik.

[km, sass]

4 komentarzy do:Jest porozumienie ws. związków partnerskich
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa