Dania coraz bliżej równouprawnienia

W ciągu kilku najbliższych miesięcy duński rząd zamierza wprowadzić ustawę umożliwiającą zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci – informuje „The Copenhagen Post”. Ślubów takim parom będzie udzielał również Kościół Danii.

Ustawa ma zostać przyjęta na początku przyszłego roku. Jak uważa nowo mianowany minister Manu Sareen, który w duńskim rządzie odpowiada za sprawy związane z równouprawnieniem i Kościołem, pierwsze śluby par tej samej płci mogłyby się odbyć już wiosną 2012 r. – Z niecierpliwością czekam na moment, gdy pierwsza homoseksualna para wyjdzie z kościoła. Będę tam wówczas stał i rzucał ryż – powiedział Sareen w rozmowie z gazetą „Jyllands-Posten”.

Obecnie duńscy geje i lesbijki mogą rejestrować cywilne związki partnerskie. Mają one jednak czysto świecki charakter i nie mogą być zawierane w kościele. Część duchownych zgadza się na udzielanie takim związkom błogosławieństwa, jednak nie jest to regułą. Nowa ustawa ma wprowadzić całkowitą równość w dostępie do małżeństwa dla par tak różno- jak i jednopłciowych.

Zdania na temat proponowanej zmiany przepisów wśród duchownych Duńskiego Kościoła Narodowego, który jest oficjalnym Kościołem państwowym zrzeszającym 80 proc. obywateli, są podzielone. Podczas gdy umożliwienie zawierania ślubów kościelnych homoseksualistom popiera 69 proc. Duńczyków, odsetek ten wśród kleru jest niższy i wynosi mniej niż 40 proc. Konserwatywni duchowni obawiają się, że liberalizowanie panujących w Kościele zasad, aby dostosować go do oczekiwań społeczeństwa, doprowadzi do większej sekularyzacji, co okaże się fatalne w skutkach.

Pojawiają się też głosy, że w przypadku wprowadzenia nowych przepisów, duchowni powinni dysponować swoistą „klauzulą sumienia” pozwalającą im na nieudzielenie ślubu osobom tej samej płci, jeśli jest to sprzeczne z ich przekonaniami. Za takim rozwiązaniem opowiada się również minister Sareen.

Dania jako pierwszy kraj na świecie w 1989 r. umożliwiła homoseksualistom zawieranie cywilnych związków partnerskich. W ubiegłym roku wprowadzono przepisy dające takim związkom prawo do adopcji dzieci.

[źródło: Cphpost.dk]

[km]

1 komentarz do: Dania coraz bliżej równouprawnienia

  • Soniasonia

    [Re: Dania coraz bliżej równouprawnienia]

    Do jasnej ciasnej, dostaję szewskiej pasji, jak widzę że „Dania jest coraz bliżej równouprawnienia”! Dania jest jednym z niewielu krajów na świecie, w którym homo- i heteroseksualne pary mają dokładnie takie same prawa. Nowa ustawa to tylko detal, który nie zrówna ich bardziej, bo to niemożliwe – gdyby Duńczycy przyznali osobom LGBTQ jeszcze więcej praw, mieliby ich więcej od „heteryków”!
    Swoją drogą ciekawe jest to, iż prasa żadnej opcji w Polsce nie napomyka o gwałtownej pauperyzacji społeczeństwa duńskiego w ostatnich latach.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa