Brazylia: Sąd zatwierdził małżeństwo lesbijek

Dwie kobiety mogą legalnie zawrzeć małżeństwo zadecydował w miniony wtorek brazylijski Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości. „Orientacja seksualna nie może być powodem odmówienia rodzinie ochrony prawnej zapewnianej przez małżeństwo” napisano w wyroku.

Sprawa dotyczyła dwóch lesbijek, które próbowały zawrzeć małżeństwo w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul. Para, która żyła ze sobą od pięciu lat, spotkała się z odmową w urzędzie stanu cywilnego. Decyzję odmowną podtrzymał też sąd stanowy. W końcu sprawa trafiła do Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości, który w brazylijskim systemie sądowniczym jest ostateczną instancją odwoławczą. Ten stosunkiem głosów 4-1 uznał, że trwały związek osób tej samej płci może zostać przekształcony w małżeństwo.

W maju tego roku Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości umożliwił parom jednopłciowym zawieranie cywilnych związków partnerskich i przyznał im właściwe małżeństwom uprawnienia dotyczące m.in. alimentów, dziedziczenia, przywilejów emerytalnych. Nie zdecydował się jednak wówczas na ich pełne zrównanie z małżeństwami. Obecna decyzja idzie o krok dalej, i choć nie ma charakteru powszechnie obowiązującego, zapewne będzie brana pod uwagę przez sądy niższych instancji przy rozpatrywaniu podobnych spraw. Dotychczas do brazylijskich sądów stanowych wpłynęło kilka wniosków o przekształcenie związków partnerskich w małżeństwa. Część z nich została uznana, część jednak sądy oddaliły.

Na obszarze Ameryki Południowej jedynym krajem, który oficjalnie umożliwił zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci, jest Argentyna. Różne formy związków partnerskich są legalne w Brazylii, Ekwadorze, Kolumbii i Urugwaju. Wkrótce do tych krajów mogą dołączyć także Chile i Wenezuela, gdzie trwają intensywne prace nad wprowadzeniem odpowiednich regulacji prawnych.

[źródło: Wyborcza.pl, AFP]

[km]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa