Będzie porozumienie ws. projektu ustawy o związkach partnerskich?

Wobec ostatnich wydarzeń, które zmieniają się jak w kalejdoskopie – wczoraj w mediach można było przeczytać o porozumieniu RP i SLD w kwestii ustawy o związkach partnerskich – grupa pracująca nad projektem MNW przesłała taką oto informację:

Media doniosły wieczorem, że Janusz Palikot zaproponował SLD by poczekała ze składaniem projektu ustawy o umowach związków partnerskich, a raczej by się z niego wycofała, gdyż w jego ocenie jest to projekt obarczony błędami oraz prawdopodobnie niekonstytucyjny. Palikot proponuje wspólną pracę nad nowym projektem.

Chcielibyśmy wyrazić w imieniu Grupy tworzącej „Miłość nie wyklucza” poparcie dla pomysłu Janusza Palikota. Na pierwszym, powakacyjnym spotkaniu, nasza grupa przyjęła stanowisko, że projekt ustawy o związkach partnerskich, który przedstawialiśmy potrzebuje zmian, które umożliwią jego wprowadzenie w życie, czyli przejście przez Trybunał Konstytucyjny. Taką – przykrą – zmianą będzie prawdopodobnie ustawa wyłącznie dla par jednopłciowych. Wiemy, że nie o takiej ustawie marzymy, jednakże w związku z wieloma komentarzami dot. ustawy przyznajemy, że jest to – w naszej rzeczywistości prawnej – kompromis, który umożliwi stworzenie ustawy, która – choćby przeszła w Sejmie – nie zostanie odrzucona przez Trybunał.

Cieszymy się, że Janusz Palikot oraz Robert Biedroń, który podjął się rozmów na ten temat, podzielają wątpliwości, które nasi przedstawiciele i przedstawicielki podnieśli podczas omawiania projektu Grupy Inicjatywnej na pierwszym – i ostatnim – posiedzeniu podkomisji sejmowej.

Wyrażamy nasze poparcie dla idei o której mówił Janusz Palikot – podjęcia się prac nad dobrą ustawą o związkach (nie umowach) partnerskich. Ta idea przyświecała twórcom i twórczyniom kampanii od samego początku. Mamy nadzieję, że tym razem się to uda. Nawołujemy do branżowej zgody i rozpoczęcia prac „na serio”. Deklarujemy, że z chęcią włączymy się w pracę zarówno poprzez wsparcie prawne, merytoryczne jak i popularyzatorskie. Mamy nadzieję, że tym razem nikt nie będzie wykluczany z prac nad ustawą. To w końcu ustawa „dla nas”.

Czekamy na odpowiedź ze strony SLD, która to odpowiedź – mamy taką nadzieję – umożliwi rozpoczęcie prac na projektem, pod którym podpisze się całe środowisko. Tymczasem zapraszamy ponownie 5.11.2011 o godz. 16:00 do Lenivca – wciąż zmieniająca się rzeczywistość polityczna wokół nas pozwala na nowe pomysły i drugie otwarcie dla kampanii. Chcemy się do niego wspólnie przygotować.

2 komentarzeBędzie porozumienie ws. projektu ustawy o związkach partnerskich?

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa