Trzy oznaczenia płci w australijskich paszportach

W paszportach obywateli Australii będą znajdować się trzy określenia odnoszące się do płci: żeńska (F), męska (M) i nieokreślona (X) – ogłosił rząd w Canberrze. To australijski sposób na dyskryminację osób nie identyfikujących się z żadną płcią.

Aby otrzymać paszport z nieokreśloną opcją płci, wystarczy zaświadczenie od lekarza specjalisty, które potwierdzi, że osoba składająca wniosek o wydanie dokumentu, nie chce być identyfikowana ani z mężczyzną, ani z kobietą.

Jak czytamy na stronach internetowych Australijskiego Biura Paszportowego (Australian Passport Office), chirurgiczna operacja zmiany płci nie będzie już warunkiem koniecznym, aby dokonać korektę oznaczenia płci w dokumencie uprawniającym do zagranicznych podróży.

Zmiana przepisów ma przeciwdziałać dyskryminacji obywateli w sytuacjach, gdy ich wygląd zewnętrzny nie odpowiada stereotypowym wyobrażeniom o płci wpisanej do paszportu.

Źródło: Wprost, APO

(jot)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa