„Paryż płonie” w Klubie LGBT

W poniedziałkowym Klubie Filmowym LGBT zobaczymy legendarny dokument z roku 1990 „Paris is Burning” („Paryż płonie”) w reżyserii Jennie Livingston. Pokazuje on wielkie nowojorskie „bale”, w czasie których odbywają się konkursy na najlepsze „drag”, czyli przebranie. Livingston zagląda za kulisy tej fety, rozmawia z jej uczestnikami, na co dzień żyjącymi na marginesie społeczeństwa. Coroczne bale są dla nich okazją do zamanifestowania swej odmienności, stają się paradą dumy i stylu.

„Paryż płonie” zdobył 12 międzynarodowych nagród – najważniejsze z nich to nagroda gejowsko-lesbijska Teddy na festiwalu w Berlinie oraz Grand Jury Prize na festiwalu w Sundance. Dokument Livingston zapoczątkował także New Queer Cinema – kierunek w amerykańskim kinie kwestionujący tradycyjne role i podziały płciowe, przewartościowujący kulturę z perspektywy „odmieńców”.

Gdy „Paryż płonie” był po raz pierwszy pokazywany w Polsce – na początku lat 90. na jednym z Warszawskich Festiwali Filmowych – uznany został za „egzotyczną ciekawostkę”. Dzisiaj nie tylko stanowi dokument epoki, ale może także być źródłem inspiracji dla coraz liczniejszych w Polsce „drag queens” i „drag kingów”.

Pokaz filmu w poniedziałek, 26. 09 o godz. 19 w warszawskiej siedzibie Krytyki Politycznej – Nowy Wspaniały Świat (ul. Nowy Świat 63).

Film zostanie pokazany w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.
Po seansie zapraszamy na dyskusję.

Zapraszają Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa