Okrągły stół Agencji Praw Podstawowych UE

W dniach 22–23 września w Wiedniu odbył się zorganizowany przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej okrągły stół dedykowany problemom dyskryminacji oraz zbrodni i mowy nienawiści skierowanych do osób transpłciowych.

Spotkanie, w którym uczestniczyły nie tylko organizacje pozarządowe, lecz także przedstawiciele instytucji równościowych wybranych krajów Rady Europy, miało na celu opracowanie sposobów walki z uprzedzeniami w stosunku do transpłciowej tematyki oraz przeprowadzenie dyskusji na temat planowanych przez FRA działań na 2012 rok.

Najwięcej uwagi poświęcono nadchodzącemu internetowemu europejskiemu badaniu sytuacji osób LGBT, skupiając się na kwestii transpłciowej. Uczestniczący w panelu aktywiści zwrócili uwagę na problematyczność całkowitego rozdzielenia tych kategorii, ze względu na możliwość pominięcia dyskryminacji wielokrotnej, dotykającej osoby transpłciowe przynależące do grup LGB czy osoby interseksualne mające za sobą transpłciowe doświadczenia. Wyrażane obawy dotyczyły również problemu migracji i wynikających z niej możliwych kłopotów z lokalizacją przypadków dyskryminacji, nieuwzględnienia osób poniżej 18 roku życia, reprezentatywności badania internetowego oraz jego faktycznego zasięgu. Ostatnią kwestię przedstawiciele organizacji pozarządowych łączyli przede wszystkim z problemami dotarcia (szczególnie w krajach Europy Wschodniej) do osób niekorzystających z internetu z racji sytuacji życiowej (np. ubóstwa) oraz wieku (przewidywano niską reprezentację osób po 65 roku życia).

Fundacja Trans-Fuzja miała po raz pierwszy szansę uczestniczyć w tak istotnym międzynarodowym wydarzeniu. Reprezentujący organizację wiceprezes Wiktor Dynarski nie ukrywa zadowolenia: Spotkanie było nie tylko udane, lecz także inspirujące. Przyznam, że po rozmowach z przedstawicielami lokalnych organizacji wzrosły moje nadzieje co do możliwości wprowadzenia realnych zmian w Polsce. Nie tylko w kwestii dyskryminacji osób trans w różnych kontekstach, lecz także wprowadzenia uregulowań co do korekty płci. Szkoda tylko, że w spotkaniu nie wziął udziału nikt z polskiego rządu ani biura RPO. Przydałoby się.

Fundacja wyraża nadzieję, że podobne spotkanie będzie miało szansę być zorganizowane także na poziomie państwowym.

[źródło: transfuzja.org]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa