II Festiwal Równych Praw we Wrocławiu już niedługo!

W tym roku już drugi Festiwal Równych Praw we Wrocławiu. Po raz kolejny obejmujemy go naszym matropatroqueeronatem jako wspaniałą i cenną inicjatywę. A oto jak zapraszają organizatorzy:

Nikt nie lubi kłamców i krętaczy, a większość z nas już jako nastolatki zmuszona jest kłamać o tym, kim jesteśmy i wypierać się tego, co czujemy. Kiedy jesteśmy dorośli – jesteśmy mistrzami pozorów, a naprawdę chcemy być szczerzy! To dlatego niektórzy uważają, że nas nie ma. Ale czasem zbieramy się na odwagę i wychodzimy razem w przestrzeń publiczną, żeby zaistnieć w świadomości milionów Polaków. Robimy to po to, aby następne pokolenia nie musiały uczyć się, jak zniknąć, nie uważały, że kłamstwo jest obowiązkiem każdej lesbijki, każdego geja i osoby transpłciowej. Dlatego II Festiwal Równych Praw we Wrocławiu za główne hasło ma Prawo do widoczności. Żeby było nas w końcu widać. Na co dzień jesteśmy spychani na margines, wmiatani pod dywan.

Większość Polaków wciąż twierdzi, że nie zna żadnej osoby homoseksualnej, a przecież jesteśmy waszymi sąsiadkami, kuzynkami i kolegami, jesteśmy waszymi nauczycielami i waszymi dziećmi. Ale wciąż jesteśmy tak słabo widoczni, bo prawo do widoczności i istnienia jest nam odbierane. Kiedy zbieramy się na odwagę i mówimy wprost, kim jesteśmy, ryzykujemy utratę pracy, utratę znajomych a nawet rodziny. Narażamy się na wyśmianie, wykluczenie i agresję. Ale ten stan można zmienić, potrzeba tylko impulsu do zmian.

Wierzymy, że takim impulsem jest każdy marsz, każdy coming out, każde wydarzenie, dzięki któremu osoby LGBT stają się widoczne. Dlatego, jako Kampania Przeciw Homofobii Wrocław organizujemy drugi już Festiwal Równych Praw. Odbędzie się on w dniach 30 września – 2 października 2011. Kulminacyjnym wydarzeniem Festiwalu jest Marsz Równości, który przejdzie głównymi ulicami Wrocławia. Jeśli do tej pory postrzegaliście takie marsze jako – jak to często można usłyszeć – naszą potrzebę do „afiszowania się” ze swoją seksualnością, spójrzcie na nas – może pierwszy raz w życiu – inaczej. Wychodzimy, żeby nie musieć już dalej żyć w kłamstwie. Wychodzimy, bo męczy nas gra pozorów. Wychodzimy, bo polskie prawo nas też nie widzi. Wychodzimy, żeby inne osoby zachęcić, aby nie tylko na Marszu, ale i w codziennych życiu były sobą. Żyły otwarcie. Dawały sobie prawo do wyrażania siebie i swoich uczuć. Prawo do widoczności to koniec kłamstw!

Organizator:
Kampania Przeciw Homofobii Wrocław

Strona internetowa:
www.wroclawfestiwalrownychpraw.pl

PROGRAM
Program II Festiwalu Równych Praw –
prawo do widoczności

27 września (wtorek)

19.00 Malowanie transparentów marszowych
Centrum Reanimacji Kultury, ul. Jagiellończyka 10c/d
Podobają ci się hasła marszowe? A może masz lepsze pomysły? Przyjdź i zrób swój własny transparent! Udostępniamy kartony, farby, pędzle i wszelkie inne potrzebne materiały, a także własną wybuchową kreatywność. Razem będziemy wymyślać i malować niesforne hasła, radosne slogany i politycznie niewygodne postulaty na Marsz Równości. Mile widziane wszystkie chętne osoby, także te, które miały dwóje z plastyki!

30 września (piątek)

17:00 Warsztaty Drag King
„Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień, pewnie był(a)bym…” kim? Justinem Bieberem? Wąsatym królem ławeczki pod sklepem? Raperem? Przegiętą ciotką czy hardkorowym koksem? Delikatnym uwodzicielem czy brutalnym podrywaczem?

Drag King to osoba, obojętnie jakiej płci biologicznej, która w świadomy sposób robi przedstawienie z męskości. Jeśli kiedykolwiek zastanawiała/eś się nad tym, jakim mężczyzną chciał(a)byś być – warsztaty Drag King są właśnie dla Ciebie.

Na zajęciach prowadzonych przez grupę drag kingową Da Boyz poznasz historię dragu, wcielisz się w wybraną przez siebie postać, dowiesz się, jak się zachować na scenie, a jeśli Ci się spodoba – będziesz miał(a) okazję wystąpić podczas sobotniej imprezy.

Żeby wziąć udział w warsztacie musisz tylko zgłosić się mejlowo na adres wroclaw@kph.org.pl i uiścić opłatę rekrutacyjną.
Koszt warsztatów – 20 zł, za tę kwotę zapewnimy Ci stroje (oprócz butów) i materiały do makijażu.
Pieniądze możesz nam przekazać osobiście lub przelać na nasze konto.
Na zgłoszenia czekamy do 23.09.

18.00 Otwarcie wystawy Beaty Sosnowskiej
Niskie Łąki, u. Ruska 46 c
Beata Sosnowska to trójmiejska graficzka, malarka, poetka multimedialna, rysowniczka komiksów erotycznych. Na wystawie zobaczymy wielkoformatowe prace do komiksu Martwe ptaszki – Komiks powstał do tekstu poetyckiego Agnieszki Weseli. Moja rola sprowadzała się do rozrysowania i zinterpretowania tekstu – mówi autorka.
Komiks prezentowany był w klubie Cykloza w ramach Dni Równości (Warszawa 2008), w ramach festiwalu sztuki kobiecej Niezła sztuka (Warszawa 2008), w pokonkursowej wystawie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu (Łódź 2008) oraz opublikowany w antologii komiksu kobiecego Bostońskie małżeństwa.
oraz Różne dziewczyny
Komiks prezentuje w sposób bezpruderyjny erotykę nieheteroseksualnych kobiet. Historie opierają się na prawdziwych wydarzeniach, stąd imiona bohaterek takie a nie inne.

19.00 Plenerowy pokaz filmu Poza szafą
Niskie Łąki, u. Ruska 46 c
Reż. Christine Engel, Kanada, 2009, 23 min.
Korzystając z różnorodnych technik, twórczyni Christine Engel w niezwykły i innowacyjny sposób przedstawia doświadczenie ujawniania własnej orientacji wielu młodych mężczyzn i kobiet.

20.00 Koncert zespołu Zdrada Pałki
Niskie Łąki, u. Ruska 46 c
Mocne dziewczyny śpiewają o mocnych rzeczach do mocnej muzyki. Stopery zostawcie w domu. Wyjątkowy występ zespołu Zdrada Pałki oraz impreza do rana!

1 października (sobota)

14.00 Marsz Równości
Rynek – Pręgierz

W sobotę o 14.00 nie jemy obiadu, nie siedzimy u fryzjera ani przed telewizorem, nie leczymy też kaca po piątkowej imprezie. W sobotę o 14.00 z dumą maszerujemy ulicami Ruską i Kazimierza, zachęcając klientów sklepów i kawiarni do machania tęczowymi flagami i wymieniania tęczowych pozdrowień. Będziemy tupać i gwizdać razem z Sambą RoR, będziemy machać do zdezorientowanych pasażerów komunikacji miejskiej, będziemy głośno domagać się wprowadzenia ustawy o związkach partnerskich, o mowie nienawiści, rozszerzenia ustawy antydyskryminacyjnej, rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się dobrze bawić i walczyć o równe prawa – bez względu na orientację, wiek, kolor skóry i ulubioną markę perfum. Zapraszamy osoby hetero, homo i trans! Bądźcie teraz z nami! Bawcie się z nami i zmieniajcie z nami świat!

17.00 Debata Widoczni i Bezpieczni?
Puzzle, Przejście Garncarskie 2

Czy można być otwartym gejem i czuć się bezpiecznie? Czy to, że ktoś jest ujawniony lub nie wpływa na stopień jego bezpieczeństwa? Do kogo może się zwrócić 16-letnia lesbijka, która właśnie odkrywa swoją tożsamość? Jak Polska szkoła wspiera uczniów LBGT? Na ile władze Wrocławia troszczą się o bezpieczeństwo swoich nie-hetero mieszkańców?
Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas debaty z udziałem przedstawicieli władz Wrocławia i kuratorium oświaty. Obecna będzie również redaktorka raportu o homofobicznej przemocy – Mirka Makuchowska, która w ramach projektu „Razem bezpieczniej” przez rok zbierała i czytała dramatyczne relacje osób doświadczających przemocy ze względu na orientację. Stała się tym samym najlepiej poinformowaną w tym zakresie osobą w Polsce. Program „Razem bezpieczniej” powstał, aby zapewnić osobom doznającym przemocy ze względu na orientację niezbędne wsparcie i ułatwić zgłaszanie spraw na policję.

22.00 Impreza pomarszowa – występ Da Boyz
Niskie Łąki, u. Ruska 46 c
Świętujemy i bawimy się razem! Ta impreza to niepowtarzalna okazja do zobaczenia szałowych występów Da Boyz, poznania nowych osób i zabawy pod dźwięki doskonałej muzyki!

2 października (niedziela)

12.00 Śniadanie
Włodkowica 21
To już dobra wrocławska tradycja – częstujemy pysznym śniadaniem w kręgu nowych i starych znajomych. Wpadnij do nas, mamy dużo dobrego jedzenia i dużo pozytywnej energii! Będziemy oglądać zdjęcia z marszu i dzielić się wrażeniami z festiwalowych wydarzeń!

14.00 Debata – Coming Out
Włodkowica 21

Gośćmi naszej debaty będą: sołtys ze wsi Leśniewo – Marcin Nikrant, który został wybrany na to stanowisko będąc otwartym gejem; nauczycielka lesbijka, która ujawniła się w swojej szkole – Marta Konarzewska; polityczka transseksualistka – Anna Grodzka; dziewczyna, która dokonała mejlowego coming outu przed trzema tysiącami swoich korporacyjnych kolegów i koleżanek jednego dnia – Alena Shumchyk. Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczyły się ich losy po coming oucie, przyjdźcie i zapytajcie ich sami. Debatę prowadzi Mariusz Kurc – redaktor naczelny „Repliki”, współautor książki „Tęczowa rewolucja”.

17.00 Pokaz filmu Trans-akcja
Włodkowica 21
Reż. Sławomir Grunberg, Polska, 2010, 71 min.

Kamera towarzyszy Annie Grodzkiej, transseksualistce i prezesce fundacji Transfuzja, w jednym z najważniejszych momentów jej życia – prawnej zmianie płci.

www.wroclawfestiwalrownychpraw.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa