- homiki.pl - http://homiki.pl -

Homiki w Przekroju

Miło nam się pochwalić, że homiki.pl (jako jedyny portal LGBTQ) znalazły się w ostatnim „Przekroju” 38(3455) z 19 września 2011 roku (strony 6 do 8).

W tekście „Homo catholicus” jego autorka Joanna Dargiewicz-Rożek przywołuje nasz artykuł: Jestem gejem i katolikiem [1] oraz komentarze naszych gości.

Ogólnie cały artykuł jest wyważony i obiektywny. Relacjonuje bieżący stosunek Kościoła Katolickiego do homoseksualizmu (nic nowego w tej materii), ale też i podejście homofobiczne księży na wsiach i prowincjach. Choć nie tylko. Oto fragmenty:
Przed czerwcową Paradą Równości ksiądz doktor Marek Dziewiecki, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i jednocześnie Krajowy Duszpasterz Powołań stwierdził, że ta impreza jest promocją demoralizacji oraz gorszeniem dzieci i młodzieży. Dlaczego? Bo – jak wytłumaczył ksiądz Dziewiecki – {{sami aktywiści gejowscy twierdzą publicznie, że ich tożsamością jest orientacja seksualna, czyli że dla nich najważniejszym wymiarem życia nie jest miłość, odpowiedzialność, wierność, tylko popęd}}
Co za bzdury i świadomie przekłamania i to w ustach osoby wykształconej i odpowiedzialnej za formowanie/informację młodych. Zupełny brak odpowiedzialności za słowa.

Do tego dochodzi działalność lubelskiej „Odwagi”. Jak pisze autorka: terapeuci z Odwagi nie chcą opowiedzieć pod nazwiskami o tym, jak zmieniają homoseksualistów w heteroseksualistów. Przyznają tylko, że w czasie zajęć pomagają swoim podopiecznym {{odrzucić pierwotną seksualność}}. Taka terapia jednak prowadzi do zaprzeczenia sobie i tłumienia popędu. A prawdziwa natura wcześniej czy później i tak się obudzi – dodaje doktor Depko . Co więcej: wyciąganie kogoś z homoseksualizmu jest całkowitą abstrakcją. Orientacja seksualna kształtuje się jeszcze w życiu płodowym – nie pozostawia najmniejszych wątpliwości doktor Andrzej Depko, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. – Poza tym aby prowadzić terapię, trzeba być lekarzem. A żaden normalny lekarz nie podjąłby się {{przerabiania}} geja w osobę heteroseksualną – oburza się.

Skąd się bierze taka postawa? Niewiedza. To zdaniem ojca Jacka Prusaka najczęstsza przyczyna homofobii wśród księży .

Co więc w tej sytuacji? Wierzącym gejom, którzy nie mają szczęścia spotkać na swojej drodze wyrozumiałego kapłana, pozostaje albo traktowanie z rezerwą tego, co słyszą z kościelnych ambon, albo ukrywanie swojej orientacji konstatuje autorka.

Bardzo łatwo to napisać czy powiedzieć, gorzej podwójnie wykluczonym – wierzącym w Boga gejów – zrobić.

[mTV]