Udało się! Pseudokonferencja odwołana!

Coraz więcej organizacji pozarządowych występuje przeciwko pseudonaukowej konferencji na temat „leczenia homoseksualizmu” w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. List protestacyjny w tej sprawie wystosowały m.in. Stowarzyszenie Dni Równości i Tolerancji, Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności”, a także Stowarzyszenie Otwarte Forum, wydawca Homiki.pl.

16 września na terenie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbędzie się homofobiczna konferencja firmowana przez mało znaną Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii oraz Biuro Organizacji Konferencji i Zjazdów (BOKiZ) Fundacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Najważniejszym gościem imprezy będzie dr Joseph Nicolosi, kontrowersyjny amerykański psycholog, popularyzator tzw. „terapii reparatywnej”, potępianej przez przez Światową Organizację Zdrowia oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.

Prezes fundacji Roman Dworzyński, pytany przez „Gazetę Wyborczą”, dlaczego organizacja działająca przy poważnej uczelni publicznej organizuje pseudonaukowe spotkanie, powiedział, że teoria o terapii naprawczej jest „nauką jak każda inna”. Natomiast prof. Andrzej Obrębowski, który kieruje radą fundacji UM, powiedział dziennikarzowi „GW”, że organizacja konferencji to po prostu świetny biznes.

Przeciwko takie beztrosce przedstawicieli uczelni publicznej protestują organizacje pozarządowe działające na rzecz ludzi LGBTQ. W liście SOF-y, wysłanym m.in. do rektora UM, czytamy: Jako organizacja działająca m.in. na rzecz osób nieheteroseksualnych czujemy się w obowiązku przypomnieć aktualny stan wiedzy naukowej, według którego wszystkie orientacje seksualne – heteroseksualizm, biseksualizm i homoseksualizm – są równorzędne, naturalne i wrodzone.

O nienaukowości terapii reparatywnej przypominają również listy protestacyjne wystosowane przez SPR oraz Stowarzyszenie Dni Równości. – Zwracamy się z apelem o odwołanie konferencji. Zasługuje na potępienie fakt, że odbywa się ona w salach należących do szanowanej uczelni kształcącej przyszłych lekarzy. Wolność światopoglądowa i swoboda prowadzenia dyskursu akademickiego są wartościami niezwykle cennymi, stanowiącymi bardzo ważne fundamenty społeczeństwa obywatelskiego – piszą członkinie i członkowie Stowarzyszenia Dni Równości. Do wysłania własnego protestu do organizatorów konferencji namawiają również autorzy fanpage’a Tęczowe Oko Saurona na Facebooku.

(jot)

Uzupełnienie (2 wrzesień 2011).
Jak się okazało, nasza wspólna akcja zakończyła się sukcesem. Oto treść oświadczenia opublikowanego na stronie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu:

Władze Uniwersytetu Medycznego podjęły decyzję o niepodpisaniu umowy na wynajem auli w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu z Biurem Organizacji Konferencji i Zjazdów Fundacji UMP, ponieważ lokowanie konferencji pt. „Praktyczne zastosowanie terapii reparatywnej” w obiektach Uczelni utożsamiane jest z jej organizacją. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ponownie oświadcza, że nie jest organizatorem tej konferencji, a więc nie może odpowiadać za jej stronę merytoryczną i programową.

 

6 komentarzyUdało się! Pseudokonferencja odwołana!

 • Krzysztof Zabłocki

  [Re: Protesty przeciwko homofobicznej konferencji]

  Lambda też zareaguje. Oburzające są wypowiedzi profesorów UAM (ten tytuł w ogóle się juz zdewaluował) świadczące o skrajnym lekceważeniu podstaw przyzwoitosci – tylko kasa się liczy!

  To może niech owo centrum zrobi konferencję na temat „Jak zwalczac nieuczciwośc Żydów” albo „Jak nauczyc czystości Murzynów” – i tez może będą twierdzic, że te w/w przymioty Żydów i osób czarnoskórych są „naukowo” udowodnione. Wstyd i żenada w przypadku tych pożal się Boże „naukowców”.

 • jozek

  [Re: Protesty przeciwko homofobicznej konferencji]

  Powinno się:
  1. Albo wysłać naukowców na tę debatę i przedstawić stanowisko nauki nt. homoseksualizmu
  albo
  2. Zorganizować kontrdebatę ze swiatowej sławy naukowcami, którzy przedstawią prawdziwe fakty w tym temacie.

  O prawdę trzeba walczyć – zawsze, bo zawsze znajdą się ludzie, którzy będą próbowali ją zafałszować.

 • stereo-typ

  [Re: Protesty przeciwko homofobicznej konferencji]

  „wypowiedzi profesorów UAM”

  Oj oj! UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) a UM (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego) to są dwie różne uczelnie!!!!

 • WS

  [Re: Protesty przeciwko homofobicznej konferencji]

  @ jozek
  Nie wydaje mi się, by pomysł debaty nauki z nienauką był dobry.

  Nauka ma określone kryteria, standardy i jeśli ktoś chce z nią polemizować, debatować, to niech sam najpierw się stara spełnić te standardy i kryteria. Tylko na takiej wspólnej platformie jest sens debatować. Astronomia z astrologią nie ma o czym rozmawiać. Medycyna z „medycyną tradycyjną” też nie.

  Jeśli ktoś nie zamierza spełniać kryteriów naukowości swojej dziedziny, dyscypliny czy swoich badań, to niech ten swój trud propaguje w miejscach, które nie zabiegają o uznanie swych zajęć za NAUKOWE – czyli w kościołach, klubach dyskusyjnych, forach internetowych, itp., itd. Nikt z szarlatanerią specjalnie już nie walczy na ich terenie (w cyrkach, w namiocie wróżki, w „gabinecie” homeopaty). Ale nie powinno się ich wpuszczać na „tereny naukowe” :), bo to tylko w oczach ludzi niewykształconych przydaje tej szarlatanerii splendoru i niezasłużonej powagi.

 • Peter Pan

  [Re: Udało się! Pseudokonferencja odwołana!]

  No, właśnie tak należy załatwiać sprawy.
  Tym razem rzecz była dość poważna. Wprawdzie wynajmowanie sali na konferencję za kasę a organizowanie tej konferencji to nie to samo, więc aż tak wielki skandal to nie był. Ale rzeczywiście: Uniwersytet nie może pozwalać na KAŻDĄ konferencję … .
  Nie było histerii, napisano rzeczowe pismo i osiągnięto cel.
  Szkoda tylko, że na tym forum, niektórzy byli już na dobrej drodze do zwyzywania od najgorszych wszystkich pracowników uczelni a może nawet wszystkich naukowców w tym kraju.

 • Artur

  [Re: Udało się! Pseudokonferencja odwołana!]

  Metody administracyjne są niewątpliwie skuteczną metodą walki z wszelką opozycją, ale wydaje mi się, że nie do końca są fair. Homoseksualizm jest nadal dyskutowany, istnieje wiele teorii tłumaczących jego genezę, i nie jest prawdą, że wszystko udaje się sprowadzić do ‘genów’. Jeżeli przyjmiemy, że mniej lub bardziej szeroko zdefiniowane czynniki środowiskowe (od środowiska hormonalnego matki w czasie ciąży, poprzez dietę po czynniki społeczne) też mają wpływ na orientację seksualną, nieco mniej niedorzeczna okaże się dyskusja nt. tych czynników, które przyczyniły się do ukształtowania takiej czy innej orientacji seksualnej, a także działań, które mogą tą orientacje zmienić czy zaburzyć. (Przydatność takiej zmiany to przedmiot na osobną dyskusję).
  Zamykanie komuś ust polityczną poprawnością i okrzykami, że to ‘nie naukowe’, ‘że się nie da’, nie jest wyjściem, i nic nowego nie wnosi.
  Nazwanie kogoś homofonem też nie jest żadnym argumentem 🙁

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa