Ze świata

Po tym, jak w Nowym Jorku zaczęto udzielać ślubów parom jednopłciowym (zdjęcia szczęśliwych młodych i nie-całkiem-młodych par można zobaczyć w wielu miejscach w Internecie), a amerykański parlament po raz kolejny „pochylił się” nad DOMA, mogłoby się wydawać, że nie wydarzyło się w sprawach tęczowych na świecie zbyt wiele. Jeśli jednak przypomnimy sobie, że USA to nie pępek świata, okaże się, że dzieje się, owszem, dzieje…

W Australii powszechną sympatię budzą uczennice szkoły dla dziewcząt w Perth, walczące o prawo par jednopłciowych do przyjścia na „prom” (odpowiednik balu maturalnego). Zgodnie z australijskim prawem St Mary’s Anglican Girls’ School ma swobodę ustalania zasad panujących na jej terenie, jednak organizacje LGBTQ z Australii twierdzą, że szkoła nie może bezkarnie naruszać ustawy o równych szansach. Całą sprawa przypomina nieco historię Constance McMillen z Missisipi, i choć Australia to nie Stany, na pewno tego rodzaju akcja wymaga od dziewcząt dużej odwagi. Powodzenia!

Poważniejsza historia z Cypru Północnego. Państwo to, będące oficjalnie częścią Cypru (a więc i UE), proklamowało niepodległość w latach 70. XX w., jednak uznaje je obecnie w zasadzie tylko Turcja. Cypr Północny korzysta w większości jeszcze z dawnych kolonialnych praw brytyjskich, co oznacza również penalizację seksu między mężczyznami. Na tej podstawie kilkanaście dni temu za „stosunki przeciwne naturze” aresztowano parę mężczyzn, którym grozi więzienie. O ich uwolnienie walczą organizacje LGBTQ, w tym północnocypryjska Homofobiye Karşı İnisiyatif (Inicjatywa Przeciwko Homofobii).

Dobre wieści z Kolumbii – Trybunał Konstytucyjny Kolumbii wydał orzeczenie przewidujące, że państwo musi w ciągu dwóch lat uchwalić ustawę dopuszczającą małżeństwa jednopłciowe. Trybunał stwierdził, że nieheteroseksualni obywatele Kolumbii nie cieszą się obecnie takimi samymi prawami jak obywatele heteroseksualni, że jest to niekonstytucyjne i że należy to zmienić. Jeśli państwo nie uchwali odpowiednich ustaw, pary jednopłciowe będą mogły w oparciu o to orzeczenie rejestrować się u notariusza lub w sądzie. Kolumbia to kolejny „tradycyjnie katolicki” kraj, który nie ma problemu z prowadzeniem debaty nad prawami osób LGBTQ, choć trzeba przyznać, że projekty praw formalizujących związki jednopłciowe upadały w kolumbijskim parlamencie sześciokrotnie…

Bliżej nas, w Europie – Włochy i wieść niezbyt pozytywna. Włoski parlament odrzucił projekt ustawy antydyskryminacyjnej, wprowadzającej ochronę osób LGBT przed homofobią i nienawiścią. Podobny projekt odrzucono już w 2009 r. Kolejna porażka rozwiązania zaostrzającego karanie przestępstw z nienawiści zaniepokoiła działaczy LGBTQ w szczególności w świetle wzrostu liczby tego rodzaju przestępstw w ostatnich latach.

Tymczasem w Niemczech Federalny Trybunał Finansowy orzekł, że nierówne traktowanie przez niemieckiego fiskusa par małżeńskich i pozostających w związkach partnerskich może naruszać niemiecką ustawę zasadniczą. Trybunał wytknął w szczególności niespójność i niejasności w obecnie obowiązujących przepisach, które skutkują licznymi skargami i postępowaniami. Być może wyrok będzie kolejnym argumentem w budzącej się znowu w Niemczech debacie o całkowitym zrównaniu praw, czyli wprowadzeniu małżeństw jednopłciowych. Oby!

Media obiegła również historia pary kobiet z Indii, które – mimo, że Indie nie przewidują w swoim prawodawstwie małżeństw jednopłciowych – zostały uznane za parę małżeńską (męża i żonę). Savita i Veena musiały jednak zostać objęte 24-godzinną ochroną policji, ponieważ otrzymywały groźby od rodziny i sąsiadów.

Czy coś nam umknęło? Nie zwróciliśmy uwagi na jakieś ważne wydarzenie za granicami Polski? Dajcie znać w komentarzach.

[sass, źródła: EqualJus, Lesbilicious, PinkNews]

1 komentarz do: Ze świata

  • KaFor

    [Re: Ze świata]

    W Słowenii w lipcu miał miejsce pierwszy przypadek w tym kraju adopcji dziecka przez partnerkę jego (jej) biologicznej matki.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa