- homiki.pl - http://homiki.pl -

Szklanki losu

Posted By Uschi On 29 sierpnia 2011 @ 06:10 In Kultura | 24 Comments

[1]

Wszyscy znamy chyba ten stan podwyższonej chłonności umysłu i emocji, czujność radaru nastawionego na najwyższą czułość na świat zewnętrzny – stan charakterystyczny dla dwudziestokilkulatków. Człowiek ma już trochę wiedzy o sobie i o świecie, ciągle szuka w tym świecie swojego miejsca – i chłonie, chłonie, chłonie. W takim czasie chyba każde bliższe zetknięcie się z drugim człowiekiem jest fascynującym spotkaniem z nieznanym, z innym. Jednak kiedy spotykają się tacy ludzie jak Kuba i Emil, bohaterowie powieści „Siedem szklanek” Magdaleny Zych, powstaje mieszanka wybuchowa. Która zresztą w końcu wybucha… Wybucha i na zawsze zmienia świat nie tylko ich dwóch, ale i kilku osób wokół nich.

O książce „Siedem szklanek” mówi się, że to powieść o tożsamości, odwadze bycia sobą, o zmianach, jakie w nas zachodzą, gdy spotykamy na swej drodze nasze całkowite przeciwieństwo – i zakochujemy się… To prawda. Szczególnie wyraźnie widać to w postaci ekscentrycznego, szalonego Emila, wiodącego artystowskie życie, nie przejmującego się zbytnio, czy komuś się ono podoba, a jednocześnie uwielbiającego robić wrażenie. Piorunujące. A przy tym walczącego ze wszystkich sił z wszelkimi etykietami (trudno nie pomyśleć tu o Michale Szpaku, który być może nie był inspiracją dla postaci Emila, ale podobieństwa są zaskakujące). Ale widać to również w postaci Kuby, pozornie przeciętniaka, który w zderzeniu z Emilem redefiniuje siebie i usiłuje odnaleźć się w nowej tożsamości. Procesy te pokazano ciekawie, z kilku perspektyw, choć ciągłe zmiany podmiotu prowadzącego narrację mogą nieco utrudniać płynną lekturę.

Mnie jednak dużo bardziej zainteresował inny motyw. Spotkanie Emila i Kuby zmienia życie i świat nie tylko ich dwóch. Ich wybory i decyzje wpływają na życie innych – a wpływ ten jest czasem dramatyczny. Wpatrzeni w siebie samych i w siebie nawzajem, drobnymi czasem posunięciami radykalnie zmieniają sytuację innych. Czasem o tym wiedzą i muszą się z tą wiedzą zmierzyć, a czasem są tych zmian nieświadomi. Pytanie, czy ta nieświadomość czyni ich niewinnymi.

Zaś na koniec przychodzi drugi Wielki Wybuch, o sile większej chyba nawet niż ten z początku książki – i znowu świat wywraca się do góry nogami. Jak i dla kogo – zachęcam do samodzielnego sprawdzenia.

„Siedem szklanek” czyta się po prostu dobrze. Nie wiem, z jaką intencją książka była pisana, ale jeśli jako lektura lekka a satysfakcjonująca, wówczas zamiar ten się powiódł. Powstała przyjemna, skrząca się dowcipem powieść psychologiczna – a może raczej „psychologizująca” – pozbawiona dłużyzn, o specyficznej i może nieco irytującej narracji prowadzonej przez różne osoby, ale bez wyraźnie słabych miejsc. To debiut, który każe z zaciekawieniem czekać na kolejne książki autorki.

[2]Autor: Magdalena Zych
Tytuł: Siedem szklanek
Stron: 262
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

* * *
Redakcja serdecznie zaprasza do konkursu! Ponieważ autorka recenzji przyznała się, że dostając do ręki książkę „Siedem szklanek” napisaną przez kobietę automatycznie założyła, że książka będzie o kobietach właśnie, przedstawiamy takie oto zapytanie konkursowe:

Wymień trzy książki beletrystyczne, napisane przez polskie autorki, których bohaterkami są kobiety nieheteroseksualne.

Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi, nadesłanych do godz. 23.59 30 sierpnia (wtorek) na adres mailowy listy[at]homiki.pl, rozlosujemy nagrody – książki „Siedem szklanek”.

Autorzy:

zdjęcie Uschi

Uschi „Sass” Pawlik [3]

Tłumaczka z zawodu, korektorka z powołania. Ma kota na punkcie kotów. Pasjonują ją zagadnienia [trans]genderowe, kwestie rodzin LGBTQ i feminizm.


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2011/08/szklanki-losu/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/sszych480.jpg

[2] Image: http://homiki.plimages/foto/sszych.jpg

[3] Uschi „Sass” Pawlik: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_67/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.