Nadzieja i strach w Egipcie

„Egipscy homoseksualiści wynurzyli się z niebytu podbudowani zmianami, które doprowadziły do upadku prezydenta Hosniego Mubaraka w lutym tego roku. Coraz bardziej widoczni i głośniejsi pokazują jak arabska wiosna przynosi nie tylko polityczne, ale też społeczne zmiany. Choć przyszłość dalej jest nieznana.” Tak opisuje sytuację homików w Egipcie Ernesto London na łamach The Washington Post.

Autor zastanawia się, czy Egipcjanie zostaną pionierami społecznej liberalizacji w regionie wyzwolonym od dyktatorów. A może w ciągu kilku miesięcy geje i lesbijki przegrają z powstaniem islamskich fundamentalistów, mających znaczne zasługi w Arabskiej Wiośnie. Euforia jest wielka, wieść o wolności roznosi się szybko za pomocą internetu. Skrajni entuzjaści planują już paradę w Kairze w 2020 roku.

Furorę robią nielegalne homicze dyskoteki, gdzie ubrani w czerwone obcisłe koszulki Egipcjanie tańczą do piosenek Lady Gaga i Kate Perry.

Ale z entuzjazmem pojawia się zwątpienie. Starsi pamiętają podobną sytuację w latach 90tych, kiedy w Kairze kwitły bary i dyskoteki dla homików, włącznie z The Queen Boat – statkiem pływającym po Nilu z gejowską dyskoteką na pokłądzie.

W 2001 roku wybuchła kłótnia pomiędzy wpływową rodziną Sadatów, którzy oskarżyli prezydenta, że jego wpływowy współpracownik jest gejem. W wyniku sporu policja i wojsko wzięły na celownik homoseksualistów, uczestnicy balu na The Queen Boat aresztowani i spektakularnie osądzeni. Oficerowie bezpieki tworzyli fikcyjne profile w internecie i aresztowali mężczyzn szukających kontaktów homoseksualnych.

Obecnie, mimo pozornego spokoju, fundamentalistycznie muzułmanie szykują się do politycznej ofensywy, umacnia się też kościół koptyjski. W międzyczasie, wojskowe siły używają tych samych środków jak za czasów dyktatury, aby uciszyć niewygodne głosy. Ernesto London opisuje przypadek, w którym właścicielowi posesji zaczęła przeszkadzać gejowska dyskoteka, której wynajmował lokal. Właściciel wezwał policję, gdyż jego zdaniem klienci przybytku – typowej egipskiej kawiarni ze stolikami na ulicy – zaczęli zachowywać się „zbyt ostentacyjnie”. Tylko dzięki oporowi klientów, a także ich heteroseksualnych przyjaciółek udało się zapobiec eksmisji lokalu.

Młyny histori mielą powoli, w przypadku Arabskiej Wiosny historia dzieje się na naszych oczach. Biedny Egipt stoi na rozdrożu: z jednej strony czeka Europa z bogatymi turystami, za Morzem Czerwonym czekają muzułmańscy bracia, setnie bardziej bogaci, a także bliżsi kulturowo. Trzymajmy kciuki za egipskie homiki, oby rewolucja przyniosła demokrację.

źródło: www.washingtonpost.com

4 komentarzeNadzieja i strach w Egipcie

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa