Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie

W te wakacje Sejm nie próżnuje, posłowie zamierzają pracować nawet w sierpniu! Przed wyborami zdążą więc zapewne zająć się wieloma istotnymi sprawami, w tym tak „cennymi” jak obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazujący aborcji…

Dziś rano z kolei pod obrady Sejmu wchodzi dokument ważny (między innymi) dla społeczności LGBTQ, a mianowicie projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (program dzisiejszego, 96. posiedzenia Sejmu TU). Sprawozdawcą, czyli posłem przedstawiającym i uzasadniającym projekt, jest Ryszard Kalisz.

Na początku lipca zapanowało zamieszanie informacyjne, którego źródłem stał się Super Ekspres, informując, jakoby omawianie projektu ustawy wypadło z harmonogramu prac Sejmu z powodu niespodziewanej nieobecności posła Kalisza. Sam zainteresowany wyjaśniał później, że punkt przesunięto na 96. sesję obrad na jego wyraźną prośbę.

Jakiekolwiek nie byłoby wyjaśnienie sytuacji z początku lipca, cieszymy się, że dziś dojdzie wreszcie do prezentacji projektu. Przypomnijmy – zmiany w nim wprowadzane to m.in. dodanie do KK przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści oraz rozszerzenie listy przyczyn, ze względu na które popełniane są czyny karalne, o tożsamość płciową i orientację seksualną (oraz wiek, niepełnosprawność i płeć).

Tak pisali o projekcie na naszych łamach jego autorzy:

Przestępstwa z nienawiści są najgroźniejszą formą dyskryminacji, a dyskryminacja to każde działanie wynikające z uprzedzeń, czyli negatywnego nastawienia do danej grupy społecznej i każdej osoby należącej do tej grupy. […]

Obecnie w ogóle nie ma takich przestępstw [z nienawiści – przyp. red.]. Oznacza to, że pobicie geja z powodu jego orientacji seksualnej będzie traktowane jak zwykłe pobicie, a tzw. kwalifikacja prawna (czyli ocena rozmiaru skutków przestępstwa) będzie zależeć od tego, jak poważne miało następstwa. Poza najpoważniejszymi przypadkami oznacza to zagrożenie niską karą lub wręcz odmowę ścigania przestępstwa przez Policję i konieczność ścigania przez ofiarę we własnym zakresie (tzw. oskarżenie prywatne).

Homofobiczna mowa nienawiści może być obecnie karana tylko w nielicznych przypadkach:
– gróźb skierowanych do konkretnej, jasno wskazanej osoby – wówczas jest to „zwykła” groźba, ale ściga ją Policja,
– zniesławienia (poniżenia w oczach innych osób) – ściganie następuje z oskarżenia prywatnego,
– znieważenia (np. obelgi) – ściganie następuje z oskarżenia prywatnego, a ponadto zagrożenie karą jest dużo niższe niż w przypadku znieważenia np. osób pochodzenia żydowskiego albo osób określonego wyznania (także rzymskokatolickiego).

Niecierpliwie czekamy na wynik prac Sejmu nad projektem.

[sass]

28 komentarzyTematyka LGBTQ dziś w Sejmie

 • Jakbyco

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Czy ktoś z organizacji LGBT wybrał się na posiedzenie? Chociaż w sumie, będą stenogramy obrad.

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Jest na żywo dostępne 🙂

  W Sejmie jest już rozpatrywany 5 punkt obrad.

  6 to ‚mowa nienawiści’.

  Można oglądać relację na żywo na sejm.gov.pl (transmisja – u dołu) i tam wybrać ikonkę ‚altrnatywna’ (real player).

 • d_biskupa

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Wy naprawdę oglądacie transmisje obrad z sejmu??? Ale jaja.

 • vixx

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Jakie efekty, bo przegapiłem.

 • Peter Pan

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  @ d.biskupa

  Jest jeszcze gorzej. Oni czytają stenogramy obrad. To są dopiero jaja.

 • Jakbyco

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Bo, moi drodzy panowie, czasem warto zapoznać się z tym, co ustawodawcy, od których zależy w końcu przyjęcie tego projektu, mówią i _słyszą_ na jego temat. Na przykład po to, by móc robić sensowny lobbing. By działania organizacji LGBT nie polegały tylko na potrząsaniu szabelką, ale na konkretnych pracach – na przykład z komisjami sejmowymi. Do tego potrzebna jest wiedza, co ten ustawodawca dostaje za informacje i co sobie myśli.

  Poza tym jak się jest świadomym obywatelem, który działa w jakiejś kwestii (praw zwierząt, leczenia osób przewlekle chorych, zakresu władzy samorządów, życia poczętego) i stara się wpłynąć na posłów, to się potem interesuje tym, co tacy posłowie robią z efektem jego ciężkiej pracy.

  Abiekt (http://abiekt.blogspot.com/2011/07/dzisiaj-w-sejmie-gejowska-paka.html) wyciągnął najsmakowitsze kąski z debaty, ale warto przeczytać całe sprawozdanie.

  Tylko nie wiem, jak z głosowaniem. Było? Nie było?

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Głosowanie będzie w bloku głosowań. Z tego co widzę na stronie sjmowej to jest on zaplanowany na piątek.

  Wczoraj na galerii sejmowej podczas obrad było kilka osób LGBT.

  To trochę mało. jeśli nie pokazujemy, bedąc tam gdzie decydują się nasze sprawy, to niewilu osobom ‚chce się’ nad nimi pochylać.

  To wniosek na przyszłość – przed sejmowym czytaniem projektu o umowie związku partnerskiego.

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  *zainteresowania nimi – jako społeczność LGBT

 • Peter Pan

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Zachęcony przez Jakbyco, przeczytałem streszczenie Abiekta i muszę powiedzieć, że to rzeczywiście ciekawa lektura. Zwłaszcza fantazje Stanisława Piętki na temat „gejowskiej pałki”.
  Ale dalej czytać nie będę, ponieważ przyzwyczaiłem się do faktu, iż Polska zmierza w kierunku włoskim, czyli takim, w którym społeczeństwo zmienia się szybciej niż elita polityczna. A elita polityczna składa się głównie z wieśniaków-karierowiczów.

  Na blogu Abiekta znalazłem także fragment, w którym ten koleś, w związku z upadkiem swego wydawnictwa, postanawia pośmiać się z tekstów, jakie mu przysyłali niektórzy ludzie. Czyli koleś, który pisze jak niedouczony gimnazjalista, wyśmiewa się z ludzi, którzy piszą tylko trochę gorzej niż on.
  Po wyczynach Piętki oraz Abiekta, mam taką ogólną refleksję, że niestety burak „przesadzony” na warszawką czy ogólnie wielkomiejską ziemię, często nadal pozostaje burakiem. I być może to jest właśnie największy problem … .

 • Wieśniak-Karierowicz

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  „A elita polityczna składa się głównie z wieśniaków-karierowiczów.
  ” – może jakoś uzasadnisz? Jakieś przykłady?

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  WAŻNE!!! Ryszard Kalisz:

  „Podjąłem dzisiaj decyzję, że za 2 tygodnie na Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka będzie pierwsze czytanie ustawy o związkach partnerskich.” (R. Kalisz, FB)

 • Boszko

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  To są WYŁĄCZNIE przedwyborcze zagrywki (tym razem tego wieprza i jego żałosnego ugrupowania). Nie radzę sobie zbyt wiele po tym obiecywać.

 • d_biskupa

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Haha, a wiesz, Peter, że nawet miałam ci polecić ten post z blogu Abiekta. Wiedziałam, że ciebie też rozśmieszy. Najlepsze jest na koniec, jak już poznęcawszy się po redaktorsku nad przysłanymi tekstami, Abiekt deklaruje się jako amator W poszukiwaniu straconego czasu. W taki zawoalowany sposób: między nami, wielbicielami Prousta 🙂

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Dla zaintersowanych: jak wygląda proces legislacyjny w Sejmie –

  http://edukacja.sejm.gov.p​l/sejm-i-poslowie/proces-u​stawodawczy/opisowo.html

 • d_biskupa

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Jezu, Kafor, jesteś nieoceniona. Co my byśmy bez ciebie zrobili.

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Projekt SLD o związkach jest już w Komisji:

  126: o umowie związku partnerskiego http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/projustkom6?OpenAgent&SPC

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Kolejny artykuł w Polityce na temat tej ustawy. Polecam. Samego projektu nie czytałem, ale podobno daje możliwość wprowadzenia wspólnego opodatkowania bez solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania małżonków. Stwarza też możliwość wyłudzenia emerytury.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Moim zdaniem, konkluzje, do których dochodzi nasz Peter, są po prostu słabe. Chłop prawi morały, jak z bajki dla pierwszoklasisty. Czepia się biednego Abiekta. Ile można?

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Mam poważne zastrzeżenia do ostatniego artykułu w Polityce. Są konkretne ograniczenia w projekcie ustawy o związkach partnerskich, kto może je zawierać (np. nie pozostawać w małżeństwie).

  Do ustawy będzie rozporządzenie, w innych krajach jest tak, że trzeba prowadzic wspólne gospodarstwo domowe (np. tn sam adres zamieszkania). Sprawy taki, jak wspólne opodatkowanie, przysługują np. dopiero po roku od zawarcia związku itp.

 • KaFor

  [WSZYSCY ZA ZWIĄZKAMI PARTNERSKIMI W POLSCE :} – pełna mobilizacja!]

  W ostatnim tygodniu lipca 2011 w Sejmie – w Komisji Sprawidliwości i Praw Człowieka będzie pierwsze czytanie projektu poselskiego SLD o umowie związku partnerskiego.

  Aby ustawa została przez obecny Sejm przyjęta Komisja musi w trybie pilnym skierować projekt do Sejmu, do drugiego czytania.

  Piszemy listy do członków Komisji z apelem o pilne procedowanie ustawy o związkach partnerskich!

  WYSYŁAMY LISTY!!! I ZAPRASZAMY DO WYDARZENIA WSZYSTKICH NASZYCH ZNAJOMYCH Z PROŚBĄ ABY I ONI_E ROBILI_ŁY TO SAMO!

  Przykładowy list:

  Sejm RP
  Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

  Dotyczy: Poselskiego projektu ustawy o umowie związku partnerskiego – druk nr 4418

  Kierujemy swoje poparcie dla wprowadzenia do polskiego ustawodawstwa Ustawy o umowie związku partnerskiego.

  Apelujemy do Komisji o jak najszybszy tryb procedowania legislacyjnego w wypadku ww. projektu poselskiego tak, aby Ustawa ta została przyjęta przez Parlament RP jeszcze w bieżącej kadencji Sejmu.

  W pełni popieramy wprowadzenie do polskiego porządku prawnego regulacji umożliwiających formalizację związków partnerskich w Polsce!

  /tu można dodatkowo wpisać uzasadnienie od siebie/

  Pozostajemy z poważaniem

  LISTY WYSYŁAMY DO KANCELARII SEJMU POPRZEZ FORMULARZ TUTAJ:
  http://orka.sejm.gov.pl/Li​stydoS6.nsf/JK1?OpenForm&S​PC

  Dodatkowo można wysłać maile do poszczególnych członków Komisji:
  http://orka.sejm.gov.pl/SQ​L.nsf/skladkom6?OpenAgent&​SPC

  Więcej o sprawie tutaj:
  http://katarzynaformela.bl​ox.pl/2011/07/WAZNE-Z-osta​tniej-chwili-zwiazki-partn​erskie-w.html

  http://www.facebook.com/?ref=logo#!/event.php?eid=240547052636637

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  @ KaFor

  Znasz dobrze ten projekt, więc odpowiedz, jeśli znajdziesz chwilę: czy projekt daje możliwość wspólnego opodatkowania bez solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania małżonków (niezależnie od stażu) oraz jakie są warunki „dziedziczenia” emerytury po zmarłym partnerze?

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Tu jest druk projektu ustawy (przy czym przypominam: do ustawy będą jeszcze przepisy wykonawcze!):

  http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/F1DA05E62ED0B62BC12578CC00268996/$file/4418.pdf

  „czy projekt daje możliwość wspólnego opodatkowania bez solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania małżonków” – jak rozumiem pytasz o partnerów_rki umowy związku partnerskiego:

  – Art. 12 solidarna odpowiedzialność za zaciągane zobowiązania

  – Art. 20 o wspólnym opodatkowaniu

  „warunki „dziedziczenia” emerytury po zmarłym partnerze”

  – Art. 26 o emeryturach i rentach.

  Na koniec jeszcze raz podkreślę: do ustawy będą przepisy wykonawcze: nad wszystkimi wątpliwościami będą debatować w Sejmie. Do sprawy zatem będzie można wrócić po I i II czytaniu, przed głosowaniem po III czytaniu, gdy z tekstu projektu jaki mamy teraz przez sobą w Sejmie wykreślą poszczególe zapisy i dodadzą poprawki.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Moje wątpliwości znajdują potwierdzenie jedynie w przypadku „dziedziczenia” emerytury. Wbrew pozorom to dość poważny problem.

 • Peter Pan

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  @ d.biskupa

  Tak, teraz był Proust. Potem na stówę będzie jeszcze Joyce i Camus.
  Buractwo zawsze myśli, że jak wymieni te trzy nazwiska w byle jakim artykule, to wyjdzie na to, że już należy do upragnionego kręgu „intelektualistów z miasta”.
  A tymczasem, słoma wychodzi z butów przy takich akcjach, jak ta.
  Wprawdzie mówiłem, że akurat za fakt prowadzenia wydawnictwa, szanuję Abiekta, ale jeżeli tak traktował osoby, które mu wysyłały teksty, to nic dziwnego, że przygoda wydawnicza musiała się zakończyć.

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Dziś było głosowanie. Projekt skierowano do drugiego czytania. Oto wyniki głosowania:

  http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&96&36

 • Jacek

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Doprawdy zadziwiające jest to poświęcanie uwagi tego typu przedwyborczemu biciu piany. I tak z tego nic nie będzie.

  Bowiem w Sejmie nie ma i zapewne w najbliższej kadencji także nie będzie – większości dla uchwalenia ustawy o związkach ani też przepisów karzących mowę nienawiści.

  To wszystko, co się teraz dzieje – to tylko czcze gadanie pic na wodę i fotomontaż. Jesteście Homiki jak mniemam inteligentni/inteligentne, więc po co robicie ludziom jakieś nadzieje i wodę z mózgu?

 • KaFor

  [Re: Tematyka LGBTQ dziś w Sejmie]

  Dobry tekst – deklaracja – za związkami partnerskimi:

  http://wiadomosci.onet.pl/blogi/blogi-politykow/zwiazki-partnerskie,7842067,431075027,blog.html

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa