- homiki.pl - http://homiki.pl -

Ponad połowa Polaków za związkami

54 procent Polaków popiera ustawę o związkach partnerskich – wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Gazety Wyborczej.

Niestety przeciwników uregulowania statusu prawnego związków jednopłciowych jest wciąż dużo – aż 41 procent respondentów jest przeciwko ustawie, która za sprawą SLD trafiła w ubiegłym tygodniu do parlamentu. 6 procent badanych przez TNS OBOP jest niezdecydowanych.

Pomimo wciąż dużego odsetka przeciwników, poparcie społeczeństwa dla związków partnerskich, jako formy alternatywnej dla małżeństwa jest coraz większe – uważa cytowany przez „GW” socjolog Marcin Krzemiński. Jak wynika z badań CBOS, akceptacja par jednopłciowych wzrosła od 34 procent w 2003 do 45 proc. w roku ubiegłym. Wyniki ostatnich ankiet OBOP-u są w tej kwestii jeszcze bardziej optymistyczne.

Prof. Krzemiński wyraził na łamach „GW” zdziwienie, że rząd platfomersów odnosi się z rezerwą do możliwości prawnego uregulowania statusu par jednopłciowych. Według niego słowa ministra Boniego o tym, jakoby polskie społeczeństwo było bardzo konserwatywne (i stąd niechęć PO do dotykania tematów LGBTQ), nie odpowiada do końca prawdzie. Poglądy Polaków, choć niezbyt szybko, to jednak ewoluują w kierunku liberalnym.

Źródło: Gazeta Wyborcza

(Je)