Zapraszamy na spotkanie z Profesorem Michałem Głowińskim!

Rozmowa-dyskusja o literaturze i kulturze LGBT – i nie tylko…

Profesor Michał Głowiński – wybitny literaturoznawca, członek rzeczywisty PAN, autor licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL-u, a w szczególności zjawisku nowomowy (także w dobie obecnej). Jest także autorem esejów i prozy wspomnieniowo-beletrystycznej, w tym dwóch poruszających opowiadań „gejowskich”, ogłoszonych w ubiegłym roku.

Rok temu profesor Głowiński opublikował głośną opowieść autobiograficzną „Kręgi obcości” – gdzie pisał miedzy innymi o swoim dzieciństwie w latach niemieckiej okupacji (jest jednym z dzieci uratowanych z warszawskiego getta przez Irenę Sendlerową), a także o swojej orientacji, dokonując swego rodzaju coming-outu. Książka ta zyskała szeroki rozgłos – stanowi precyzyjną kronikę powojennej polskiej kultury i nauk humanistycznych, a także ukazuje trudne koleje życie osoby zmagającej się z różnymi postaciami wyobcowania.

Interesujące rozmowy z Profesorem Michałem Głowińskim można przeczytać w wydanych niedawno książkach: w „Tęczowej rewolucji” (wyd. AdPublik, są tam wywiady „Repliki”), jak również w zbiorze „Życie. Przewodnik praktyczny” (wyd. Agora, książka zawiera wywiady „Dużego Formatu”, suplementu Gazety Wyborczej).
W czasie spotkania Profesor Głowiński powie parę słów o swoim odbiorze literatury i kultury LGBTQ – i co w ogóle pojęcia te mogą znaczyć. Oczywiście dyskusja będzie także dotyczyć szerszych aspektów problematyki LGBTQ.

Spotkanie z osobą tego formatu intelektualnego będzie okazją do głębszego spojrzenia na wiele nurtujących nas spraw i być może dokonania pewnych przewartościowań.

Serdecznie zapraszamy!

Sobota, 14 maja, godz.18.00

Lambda Warszawa, ul. Żurawia 24 A, lok.4 (domofon)

Prowadzenie: Krzysztof Zabłocki

2 komentarzeZapraszamy na spotkanie z Profesorem Michałem Głowińskim!

 • d_biskupa

  [Re: Zapraszamy na spotkanie z Profesorem Michałem Głowińskim!]

  Spotkanie z osobą tego formatu intelektualnego będzie okazją do głębszego spojrzenia na wiele nurtujących nas spraw i być może dokonania pewnych przewartościowań.

  Mr Zabłocki, kocham tę pana egzaltację! Chętnie bym wpadła, gdybym była gdzieś w pobliżu.

 • Walpurg

  [Re: Zapraszamy na spotkanie z Profesorem Michałem Głowińskim!]

  Ta „egzaltacja” jest w pełni usprawiedliwiona. Na pewno nie przesadzę, gdy napiszę, że to jeden z 5 najwybitniejszych polskich literaturoznawców, gdy chodzi o dorobek naukowy i pozycję, i w ogóle jeden z największych przedstawicieli humanistyki.

  Żałuję, że nie mogę być na tym spotkaniu.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa