Tęczowe wydarzenia – co było, co będzie?

Mijający weekend to przede wszystkim wydarzenia w Łodzi, które dość głośnym echem odbiły się w mediach. Po raz pierwszy zorganizowany w tym mieście Marsz Równości spotkał się z gwałtownymi protestami, na szczęście sprawie zadziałała policja i nikt nie poniósł (poważniejszych) strat. Ewa Tomaszewicz tak relacjonuje wydarzenia na swoim blogu: Mimo że chuligani próbowali dwukrotnie zablokować pochód na ulicy Piotrkowskiej, udało się przejść całą zaplanowaną trasę – ze Starego Rynku do ul. Traugutta i z powrotem. Marsz był polityczny, co chwila padały hasła takie jak „Równe prawa – wspólna sprawa” czy „Żądamy ustawy o związkach partnerskich”, również transparenty skupiały się wokół kwestii prawnych i równościowych. Nie zabrakło też chyba stałego punktu wszystkich marszy – samby. I mimo że demonstracja zdołała przyciągnąć zaledwie około 200 osób (w większości, co ciekawe, kobiet), a protesty były momentami bardzo ostre, to mam wrażenie, że bardzo pozytywnie zapisała się w świadomości łodzian. Bo, poza filmującymi Marsz jednostkami i chuliganami próbującymi go zablokować, zauważyłam bardzo niewiele osób, które przyglądały mu się inaczej niż z sympatią czy ciekawością.. Działania przeciwników i akcję policji opisała m.in. Gazeta Wyborcza.

Relację z Bydgoszczy i Trójmiasta zamieścimy wkrótce!

* * *
Wydarzenia w Bydgoszczy kończą się dziś – można jeszcze wybrać się na spotkanie o kościele “homofriendly”. Natomiast już 19 maja ruszają wydarzenia kolejnego festiwalu tęczowości – tym razem w Krakowie. W sobotę marsz o godz. 14, ale wcześniej i później – mnóstwo innych atrakcji: przedstawienia, warsztaty, pokazy filmów, dyskusje, a nawet piknik i gra miejska. Z programem zapoznać się można na stronie Queerowego Maja.

* * *
Tymczasem organizatorzy warszawskiej parady informują, jaka będzie trasa przemarszu 11 czerwca:
Manifestacja rozpocznie się o godzinie 13.00 na placu przy Sejmie RP. Stąd uczestnicy i uczestniczki przejdą ul. Jana Matejki do Alei Ujazdowskich. Z nich zaś wejdą w ul. Piękną, która doprowadzi ich do ul. Kruczej. Stąd dojdą do Alei Jerozolimskich i skręcą w stronę Ronda Dmowskiego, na którym skierują się w ul. Marszałkowską. Daje trasa wiedzie prosto aż do pl. Bankowego […] gdzie na przybywających czekać będzie Miasteczko Równości – specjalnie przygotowane miejsce, gdzie jeszcze kilka godzin po samym marszu spędzić będzie można miło czas i skorzystać z różnych atrakcji. Swoje stanowiska przygotują tam m.in. kluby, partie, stowarzyszenia i inne instytucje. […] Miasteczko Równości działać będzie przez około 3-4 godziny po zakończeniu samej Parady.

Oby pogoda i frekwencja dopisywały!

3 komentarzeTęczowe wydarzenia – co było, co będzie?

 • Peter Pan

  [Re: Tęczowe wydarzenia – co było, co będzie?]

  Właśnie się dowiedziałem z gazety.pl, że dziś był jakiś marsz w Krakowie. Ciekawe czy znów Ewa Tomaszewicz poratuje homiki w ostatniej chwili, relację ze swojego bloga, czy też w ogóle nic tu o tym nie przeczytamy.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Tęczowe wydarzenia – co było, co będzie?]

  Bo Kraków to miasto stracone dla gejostwa. Kraków to watykańska kolonia. Gdy Rzymianie przegonią papę, zapewne osiądzie w Krakowie, na weekendy będzie jeździł do Częstochowy, a wakacje, zamiast w Castel Gandolfo, będzie spędzał w Wadowicach, zajadając się kremówkami.

 • Peter Pan

  [Re: Tęczowe wydarzenia – co było, co będzie?]

  Albo w Warszawie, gdzie popilnuje krzyża :))

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa