Strategie queer ruszają 3 czerwca

Strategie queer ruszają 3 czerwca

Dwa dni dynamicznej wymiany myśli między młodymi naukowcami zajmującymi się teorią queer – tak zapowiada się konferencja „Strategie queer”, która 3 czerwca ruszy na Uniwersytecie Warszawskim. W ciągu dwóch dni zaprezentuje się na niej ponad 30 osób. Organizatorem konferencji jest uczelniana organizacji studencka Queer UW.

„Strategie queer” zobaczysz na żywo w sieci!
Transmisja na żywo – wprost z konferencji „Strategie queer” ruszy w piątek na stronie facebook.com/QueerUW. Wszystkie wystąpienia będzie można zobaczyć bezpośrednio na ekranie swojego komputera dzięki Nyorai TV, która zrealizuje przekaz.

Na pierwszy dzień zaplanowano występy przede wszystkim pracowników naukowych, choć nie zabraknie i studenckich referatów. Wykłady przedstawią m.in prof. Paweł Dybel, dr hab. Małgorzata Jacyno, dr hab. Joanna Mizielińska oraz dr Tomasz Basiuk. Skala tematów – ogromna, od EuroPride po Pomadę i od Francji po Stany Zjednoczone. Drugiego dnia natomiast mowa będzie m.in. o raporcie Queer UW i procesie Zofii Sadowskiej, forach internetowych i gejowskich portalach randkowych, maszynach i brytyjskim szkolnictwie wyższym, małżeństwach i niemonogamii… i o wielu innych sprawach. Pełny program znaleźć można na stronie Queer UW www.queer.uw.edu.pl.

Zależy nam na poznaniu skali badań, których autorzy wykorzystują dorobek teorii queer – mówi Daniel Brzeszcz z Queer UW. – Chcemy zachęcić młodych ludzi, by podzielili się z nami swoimi wnioskami i diagnozami. Wierzymy, że pozwoli to uchwycić kierunek rozwoju polskiej gałęzi queer studies w najbliższych latach. Ciekawią nas też konteksty teoretyczne, którymi posługują się młodzi badacze i młode badaczki.

Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w konferencji, ucieszy na pewno fakt, że organizatorzy planują wydanie recenzowanej publikacji pokonferencyjnej, zawierającej wybrane referaty. Tym z kolei, którzy zechcą wysłuchać referatów, przypominamy: 3 czerwca w sali 200 budynku Samorządu Studentów UW od 9:30 do 18:30, 4 czerwca w OSA UW w salach 314 i 319 od 9:30 do 16:00.

Queer studies – interdyscyplinarne badania nad problematyką nienormatywności – rozwijają się od lat 90. minionego wieku w powiązaniu z różnymi dyscyplinami wiedzy naukowej. W Polsce pierwsze queerowe rozważania opublikowano blisko dekadę później. Opóźniony start przyniósł błyskawiczny rozkwit nowej metodologii – obecnie coraz więcej badaczy korzysta z narzędzi wypracowanych przez „studia odmienne”, a liczba queerowych prac idzie w tysiące. Z tych właśnie powodów Uczelniana Organizacja Studencja „Queer UW”, powstała w styczniu tego roku, zdecydowała się na organizację konferencji „Strategie queer. Kulturowa i społeczna sytuacja osób nieheteroseksualnych i transpłciowych w perspektywie interdyscyplinarnej”. Powstaje ona we współpracy z ISNS UW, OSA UW i Genderowo-Queerowym Kołem Naukowym. Patronat nad wydarzeniem objęła Komisja Rektorska ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji UW.

W ramach konferencji odbędą się następujące sesje:
1. Queerowe strategie aktywizmu (I)
2. Queerowe strategie aktywizmu (II)
3. Metodologie queer
4. Teoria queer – lokalne (re)interpretacje
5. Narracje i ekspresje (nie)tożsamości (I)
6. Narracje i ekspresje (nie)tożsamości (II)
7. Queerując akademię
8. Różne perspektywy Queer
9. Queerując rodzinę
10. Instytucje vs. queer (I)
11. Instytucje vs. queer (II)
12. Ekonomie queer
13. Queer w tekstach kultury [tutaj Redakcja szczególnie poleca prezentację „Zdaje się, że to trzech mężczyzn odjeżdża: panna dr. Sadowska, jej towarzysz i stangret” – proces dr. Zofii Sadowskiej w relacji prasy „czerwonej” (Wojciech Szot), związaną tematycznie z Dniami HomoWarszawy]

Matro/patro/queeronat medialny nad wydarzeniem objęły: Feminoteka, „Gazeta Studencka”, homiki.pl, innastrona.pl. W organizacji pomagają także hostele: Emma, Krokodyl i New World St.

[źródło: mat.org.]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa