Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności

5 maja, po blisko dziewięciu miesiącach codziennego wysyłania listów do Prezydenta RP, toruńskie Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” (SPR) otrzymało odpowiedź z prezydenckiej kancelarii.

Pracownia Różnorodności wysłała łącznie 269 listów adresowanych do Bronisława Komorowskiego; pierwszy z nich nadano w dzień zaprzysiężenia prezydenta a ostatni – 5 maja. I właśnie 5 maja SPR otrzymało odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP. Codzienne listy SPR miały identyczną treść – zawierały pięć rozbudowanych pytań dotyczących wprowadzenia zmian w polskim ustawodawstwie, tj.:
1. ustawy o związkach partnerskich (wraz z jej rozwiązaniami),
2. zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci,
3. rozszerzenie zakresu przestępstw z nienawiści w kodeksie karnym,
4. ustawa o korekcie płci biologicznej osób transseksualnych,
5. ustawa antydyskryminacyjna na europejskim poziomie.
Szóste pytanie listów dotyczyło tego, czy polskie władze powinny aktywniej przeciwdziałać dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.

Pismo z Kancelarii Prezydenta RP rozczarowało ludzi z Pracowni Różnorodności (z całością pisma zapoznać można się TU). – „Potrzeba było 269 listów, żeby Kancelaria Prezydenta nam odpisała. Trudno mi spokojnie komentować coś takiego.” – denerwuje się Aleksandra Skonieczka z zarządu SPR. – „Mam też wrażenie, że odpisano nam trochę dla świętego spokoju – ogólnikowo i niekonkretnie. Czuję się, jakby Pan Prezydent nas zbył.”

Podobnego zdania jest Paweł Fischer-Kotowski z Pracowni Różnorodności. – „Przez kilka miesięcy SPR zwracało się do Pana Prezydenta z konkretnymi, precyzyjnymi pytaniami, w tym z bardzo rozbudowanym pytaniem o kształt ustawy o związkach partnerskich. Chodziło nam o poznanie stanowiska Pana Prezydenta, o jego nastawienie do propozycji oraz kierunków zmian w polskim prawie a tymczasem list de facto nie zawiera odpowiedzi na nasze pytania! Zamiast tego dowiadujemy się, że o podpisaniu ustawy Pan Prezydent decyduje dopiero, gdy trafi ona na jego biurko razem z opiniami i analizami. Czyżby prezydent Komorowski nie miał własnej opinii, własnego zdania?”

Zastrzeżenia ludzi należących do SPR budzi też fragment prezydenckiego pisma dotyczący „par homoseksualnych”.
„Napisano nam, że »wiele życiowo ważnych problemów może być pomyślnie rozwiązanych na gruncie obowiązującego dzisiaj prawa«”. – mówi P. Fischer-Kotowski. – „Po pierwsze, jest to odpowiedź tak mglista, że nie wiadomo, co ma z niej wynikać – o jakich bowiem problemach jest tam mowa? Po drugie – jak pokazują życie i praktyka – zasadniczo nie jest to zdanie prawdziwe.”
Zgadza się z nim A. Skonieczka. – „W piśmie stwierdzono, że »o ile występują jakieś poważne utrudnienia (…) można rozważyć zmianę lub poprawę odpowiednich regulacji«. Jeśli naprawdę jest to stanowisko Pana Prezydenta, to czemu nie widać, żeby władze robiły cokolwiek w tym kierunku? Kto prowadzi te »rozważania« – nawet w tym bardzo wąskim zakresie, o którym mowa w piśmie z kancelarii, tj. w odniesieniu do dziedziczenia?”

W SPR zastanawiają się nad reakcją na pismo z Kancelarii Prezydenta. – „Nasza organizacja nazywa się Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer »Pracownia Różnorodności«” – przypomina A. Skonieczka. – „Odpowiedź Pana Prezydenta oraz to, jak długo przyszło nam na nią czekać, sprawiają wrażenie, jakby głowa państwa ledwo zauważała, że takie osoby w ogóle istnieją. Może trzeba wysłać kolejny karton listów, żeby na szczytach władzy uświadomiono sobie, że osoby LGBTQ mają w Polsce naprawdę poważne problemy. Powtarzanie, że zgoda buduje, im nie pomoże.”

[źródło: materiały SPR]

8 komentarzy do:Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności

 • Peter Pan

  [Re: Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności]

  Znów histeria.
  Na szczegółowe pytania prezydent może odpowiadać w czasie kampanii. W momencie sprawowania urzędu może mówić tylko o tym, co odnosi się do zakresu jego kompetencji.
  A te polegają na podpisywaniu (lub nie) konkretnych ustaw.
  Całe to pismo, które zostało tu przedstawione zawiera tę prostą myśl, że prezydent nie może się wypowiadać na temat ustaw teoretycznych a nawet, gdy pojawi się konkretna, musi ją skonsultować z ekspertami.

  Ja wszystko rozumiem. Fajnie, że różne organizacje naciskają na władze, bo to ich obywatelskie prawo. Ale na litość boską, trzeba też wiedzieć jak działa polityka. Gdyby prezydent odpowiadał szczegółowo na teoretyczne pytania, to potem byłyby dla niego wiążące, nawet jeśli kształt konkretnej ustawy nie pozwalałby na jej podpisanie. A różnych grup wysyłających swoje listy są setki.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności]

  Teraz wyślijcie list do Bartosza Arłukowicza, który będzie z ramienia rządu dbał o współpracę z wykluczonymi. ;)

  Zapewne doświadczenie, które pan polityk zdobył przed laty w programie Agent, okazało się bardzo pomocne w realizacji politycznego transferu.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności]

  Nie można wymagać wielkiej wrażliwości od rubasznego myśliwego. Polecam Pracowni Różnorodności sprawdzić, jak miewa się lewicowa wrażliwość pod sztandarem PO. ;)

 • Anka Zet

  [Re: Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności]

  gatuluje, podziwiam i ciesze sie na Wasza inicjatywe.
  Ogromnie mnie ciekawi, co Pan Prezydent mial na mysli, „ze wiele spraw mozna rozwiazac na bazie istnniejacego prawa”, bo dla mnie jest to metna sugestia jego omijania.
  Serdecznie Panstwa pozdrawiam!

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności]

  Zamiast dyskutować o paradzie, może warto wystosować jakieś pismo do Arłukowicza. Facet sam się podłożył. Dlaczego z tego nie skorzystać? To idealna okazja: PO przyjmuje pod swoje skrzydła „lewicowca”, który zastrzega, że poglądów nie zmienił. Warto sprawdzić, jak zachowa się nowy kolega partyjny posła Gowina, gdy przyciśnie się go do muru w sprawie gejów i lesbijek. Media czekają na taki temat. Niektórzy dziennikarze już nieśmiało podpytywali posła Arłukowicza o osoby homoseksualne. Tutaj sprawa jest jasna. Od ministra ds. wykluczonych można wymagać jasnych deklaracji. Nie ma opcji, żeby lawirował jak pani Radziszewska.

  Wykluczenie osób homoseksualnych (i bi) jest bezdyskusyjne: prawo nie przewiduje jakiejkolwiek możliwości formalizacji związków osób tej samej płci. Wykluczenie polega na uniemożliwieniu założenia rodziny rozpoznawalnej przez prawodawstwo i korzystaniu z praw przysługujących parom hetero. Przynajmniej części praw.

  Apeluję do przedstawicieli organizacji zajmujących się problemami osób homo, by zajęły się tą sprawą. A może już wysłano jakieś pismo do Arłukowicza?

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności]

  Arłukowicz powtarza w kółko, że będzie współpracował z organizacjami pozarządowymi.

  Jednym z obszarów działania Stowarzyszenia Otwarte Forum jest prowadzenie działań lobbingowych i wizerunkowych. W ramach tychże działań warto nawiązać współpracę z Arłukowiczem. Taka okazja do lobbowania może się nie powtórzyć, zwłaszcza po wyborach.

 • Icek Rabi

  [Re: Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności]

  Srulek, zapisz się do jakiejś partii albo co i zacznij działać, zamiast się wymądrzać na niszowym portalu.

 • Srulek Zylbersztajn

  [Re: Kancelaria Prezydenta RP odpisuje Pracowni Różnorodności]

  @ Icek

  Nie ma takiej potrzeby. Istnieją organizacje, które są od tego, żeby działać…
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa