Szósty Dzień Milczenia w Toruniu

16 kwietnia w Toruniu, po raz szósty z rzędu, odbędzie się akcja związana z Dniem Milczenia. Znakiem rozpoznawczym będą zaklejone usta – symbol wymuszonego milczenia, ukrywania się, ale także społecznej obojętności wobec homofobii i przyzwolenia na nią. Doroczny protest przeciw agresji i nienawiści skierowanym wobec osób LGBTQ zacznie się o 13:00 na Rynku Staromiejskim. Organizuje go Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” (SPR).

Dzień Milczenia to szczególny dzień w kalendarzu LGBTQ. – mówi Aleksandra Skonieczka ze Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności” (SPR). – Choć „obchodzimy” go w milczeniu, z zaklejonymi ustami, to jest dniem gniewu, sprzeciwu i protestu. Jest trochę jak akcja „Niech nas zobaczą”, ale pokazuje naszą prawdziwą codzienność: wymuszone milczenie, wymuszone udawanie, wymuszone ukrywanie swojej orientacji czy tożsamości. Kto się z tego wyłamuje, kto nie udaje – dostaje za swoje: wyzwiskiem, zaczepką, poniżeniem, także agresją fizyczną. Wtedy też pojawia się milczenie, ale wówczas to społeczeństwo milczy i udaje, że nic się nie dzieje. To przyzwolenie i zachęta dla homofobii.

Polskie prawo karne chroni niektóre grupy społeczne przed tzw. przestępstwami z nienawiści, tj. przestępstwami popełnianymi z uwagi na uprzedzenie sprawcy do grupy, do której należy ofiara. Z takiej ochrony korzystają jednak tylko grupy narodowościowe, etniczne, rasowe i wyznaniowe. Organizacje LGBTQ przygotowały projekt zmiany kodeksu karnego – ochrona przed przestępstwami z nienawiści ma objąć lesbijki, gejów, osoby biseksualne, osoby transpłciowe ale także kobiety, osoby starsze i osoby z niepełną sprawnością.

Prawnik SPR, Przemek Szczepłocki, przypomina, że choć projekt nowelizacji kodeksu trafił wreszcie do sejmu, to na jego uchwalenie w tej kadencji nie ma szans. – A tymczasem od lat rzeczywistość skrzeczy. Homofobię objawiają zarówno obcy ludzie jak i osoby najbliższe – znajomi i rodzina. Prawie nikt na to nie reaguje; obojętność i milczenie są powszechne. W ten sposób utrwala się przekonanie, że osoby LGBTQ są gorsze i że można je tak traktować, że na to zasługują, że rzucić wyzwiskiem lub kamieniem w parę dziewczyn lub chłopaków to punkt honoru albo świetna rozrywka.

Pierwszy Dzień Milczenia w Toruniu odbył się w 2006 roku. Od samego początku sens akcji był taki sam: zwrócić uwagę na społeczną hipokryzję wobec osób LGBTQ i na społeczne przyzwolenie na homofobię. Osoby uczestniczące w Dniu Milczenia chcą zachęcić ludzi do porzucenia obecnego podejścia, do sprzeciwu wobec dyskryminacji osób LGBTQ. W 2007 roku Dzień Milczenia odbył się nie tylko w Toruniu, ale także w kilku innych miastach – ich liczba rosła z kolejnymi latami.

Dzień Milczenia
kiedy: 16 kwietnia 2011 roku (sobota), godz. 13:00 – 15:00
gdzie: Rynek Staromiejski
organizuje: Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” (SPR)
wspierają: m.in. Stowarzyszenie „Lambda Bydgoszcz”

[mat. org.]

* * *
Dzień Milczenia także w innych miastach!

Zielona Góra
17 kwietnia 2011 r. o godzinie 12:00 na zielonogórskim deptaku (pomnik Bachusa) po raz pierwszy zakleimy sobie usta i na pół godziny wspólnie zamilkniemy.
To protest przeciwko milczeniu, w jakim muszą żyć osoby nieheteroseksualne w Polsce, jeżeli nie chcą narazić się na wykluczenie.
Przyjdź. Zaklej sobie usta na znak solidarności ze zmuszanymi do milczenia. Choć przez chwilę poczuj, jak ciężko jest nie móc wyrazić siebie. A w końcu – symbolicznie przerwij milczenie razem z nami!
Koniecznie zabierz ze sobą gwizdek!

Trójmiasto
Dzień Milczenia – 17 kwietnia
W godzinach 12:00 – 15:00
Gdańsk – ulica Długa
Zapraszamy do uczestnictwa razem z nami w tym dniu!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa