- homiki.pl - http://homiki.pl -

„Przestępstwa z nienawiści w Polsce”

Posted By Uschi On 28 kwietnia 2011 @ 07:51 In Kraj | No Comments

Konferencja zaplanowana na 17 maja 2011 jest elementem debaty nad przestępstwami z nienawiści (hate crimes), w tym przestępstwami wymierzonymi w osoby LGBTQ, oraz wykrywaniem i zwalczeniem tej przestępczości. Organizowane przez SPR wydarzenie odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UMK; opiekę naukową sprawuje prof. Marian Filar.

Czym są przestępstwa motywowane uprzedzeniami, zwane też przestępstwami z nienawiści? Jakie formy takiej dyskryminacji są w Polsce karalne, a jakie nie? Które grupy społeczne korzystają z ochrony prawnej przed taką przestępczością, które tej ochrony nie mają, z czego to wynika i czy powinno to tak zostać? Jak faktycznie wygląda ściganie przestępstw z nienawiści w Polsce – ile i jakich przypadków jest zgłaszanych rocznie? Jak sytuację grup dyskryminowanych widzą organizacje prawnoczłowiecze i antydyskryminacyjne? Jak przedstawia się sytuacja osób LGBTQ na tle innych grup dyskryminowanych – jaką ochronę zapewnia im prawo, jak z niej korzystają, czy jest to ochrona wystarczająca? Co można zrobić, żeby poprawić obecną sytuację? Czy projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowany w Toruniu jest odpowiednią reakcją na dzisiejszy poziom przestępczości? Nad odpowiedziami na te i szereg innych pytań będziemy dyskutować podczas konferencji naukowej „Przestępstwa z nienawiści w Polsce”, którą SPR – dzięki uprzejmej gościnie władz dziekańskich – organizuje na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Termin wydarzenia został wybrany nieprzypadkowo: 17 maja to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii (International Day Against Homophobia; IDAHO). Konferencję finansuje fundacja EVZ z Berlina (Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft”; www.stiftung-evz.de [1].)

Poniżej przedstawiamy planowany program konferencji; o jego zmianach i uszczegółowieniu będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej. Udział w konferencji jest bezpłatny – każda zainteresowana osoba udziałem może odwiedzić konferencję, przyłączyć się do dyskusji, w tym zadawać pytania po zakończeniu prelekcji i wykładów.

10:00 – otwarcie konferencji
10:10 – wykład inauguracyjny – „Przestępstwa z nienawiści – charakterystyka zjawiska”
10:40 – Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wykład „Przestępstwa z nienawiści na tle przynależności rasowej”
11:10 – Stowarzyszenie „Otwarta Rzeczpospolita”, wykład „Przestępstwa z nienawiści na tle przynależności etnicznej i narodowej”
11:40 – Towarzystwo Interwencji Kryzysowej, wykład „Przestępstwa na tle płci na przykładzie przestępstw wymierzonych w kobiety”
12:10 – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, wykład „Przestępstwa na tle wieku na przykładzie przestępstw wymierzonych w osoby starsze”
12:40 – Stowarzyszenie „Kampania Przeciw Homofobii”, wykład „Przestępstwa na tle orientacji seksualnej i tożsamości płciowej”
13:10 – przerwa kawowa
13:40 – prezentacja projektu nowelizacji kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści
13:50 – panel dyskusyjny
15:50 – zamknięcie konferencji

Więcej informacji o projekcie zmiany kodeksu karnego można znaleźć na stronie www.spr.org.pl/nowelizacja [2]

[mat. organizatorów]


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2011/04/przestpstwa-z-nienawici-w-polsce/

URLs in this post:

[1] www.stiftung-evz.de: http://www.stiftung-evz.de

[2] www.spr.org.pl/nowelizacja: http://www.spr.org.pl/nowelizacja

[3] Nie będzie hate crimes w Kodeksie karnym: http://homiki.pl/index.php/2012/10/nie-bedzie-hate-crimes-w-kodeksie-karnym/

[4] Nowelizacja kk w Sejmie: http://homiki.pl/index.php/2012/02/nowelizacja-kk-w-sejmie/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.