- homiki.pl - http://homiki.pl -

Projekt ustawy o związkach partnerskich w maju w Sejmie?

Od drugiej połowy marca mamy gotowy projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany we współpracy z Grupą Inicjatywną ds. związków partnerskich. Uznaliśmy, że maj będzie najlepszym miesiącem na rozpoczęcie publicznej debaty o nim. Wtedy też projekt trafi pod obrady poselskiego klubu SLD i – prawdopodobnie – do laski marszałkowskiej – mówi Tomasz Kalita, rzecznik prasowy SLD.

Grupa Inicjatywna ds. związków partnerskich powstała w czerwcu 2009 r. W jej skład wchodzą Krystian Legierski (Zieloni 2004), Yga Kostrzewa (Lambda Warszawa) oraz Mariusz Kurc i Tomasz Szypuła (obaj z Kampanii Przeciw Homofobii). Na przełomie 2009 i 2010 r. Grupa odbyła serię debat o związkach partnerskich w 16 miastach Polski. Na ich bazie powstały główne założenia dotyczące ustawy o związkach partnerskich. Stały się one podstawą prac nad finalną wersją projektu ustawy. Przewiduje on m.in. możliwość decydowania o miejscu i sposobie pochowania zmarłego partnera, dziedziczenia ustawowego, korzystania przez partnera niepracującego z ubezpieczenia zdrowotnego partnera pracującego, wspólnego opodatkowania się.

Mamy nadzieję, że projekt rzeczywiście trafi do laski marszałkowskiej w maju. Liczymy na rzetelną dyskusję o nim. Sami w naszym skromnym zakresie też będziemy się starali organizować debaty o projekcie – mówi Yga Kostrzewa z Grupy Inicjatywnej.

[na podst materiałów GI]