- homiki.pl - http://homiki.pl -

Peruwiański romans gejowski wchodzi do kin

Posted By Uschi On 12 kwietnia 2011 @ 13:05 In Kraj | 14 Comments

Laureat Nagrody Publiczności jednego z najważniejszych festiwali filmowych – Sundance 2010, zdobywca blisko czterdziestu nagród na festiwalach LGBT na całym świecie doczekał się wreszcie polskiej premiery. „Pod prąd” to malowniczy obraz przedstawiający historię miłosną dwóch mężczyzn, przez krytyków porównywany do amerykańskiego „Brokeback Mountain”. W kinach od 15 kwietnia

Javier Fuentes-Leon, którego „Pod prąd” jest debiutem reżyserskim, podkreśla że choć historia pokazana w filmie nie jest jego historią, to obrazuje problemy, jakim musiał stawić czoło jako homoseksualista: Żyjąc wiele lat poza Peru mogłem nieco inaczej spojrzeć na społeczność, w której dorastałem; jak potrafi zniekształcić pojęcie ‚męstwa’, (podobnie jak i w większości krajów latynoamerykańskich), zubożyć i ograniczyć do je męskości i siły. W pewnym sensie Pod prąd narodził się w wyniku własnych poszukiwań odpowiedzi na pytanie czym dla mnie jest bycie prawdziwym mężczyzną i jak to się ma do orientacji seksualnej. Wiele filmów przed „Pod prąd” dotyczyło dyskryminacji i homofobii, jednak większość z nich próbowała uporać się z ich zewnętrznymi przejawami – prześladowaniami wobec mniejszości seksualnych ze strony społeczeństwa. Pod prąd porusza oczywiście i te kwestie, jednak wierzę, że w większości takich przypadków największym wrogiem nie jest nietolerancja otoczenia, ale nasze własne, wewnętrzne uprzedzenia. I ten aspekt homoseksualizmu chciałem uczynić ważnym wątkiem filmu. Jeśli pokonamy wewnętrzne lęki i zaakceptujemy siebie, znacznie łatwiej będzie nam stawić czoła konwenansom i przejawom dyskryminacji ze strony społeczeństwa.

więcej o filmie na
www.rainbowcollection.pl [1]


Materiały dystrybutora

A my mamy dla Czytelników konkurs, w którym można wygrać cztery podwójne wejściówki na premierę – 15 kwietnia o godzinie 18.00 w warszawskiej Kinotece.

Trzeba odpowiedzieć na pytanie – Jakie nagrody oprócz Sundance dostał film „Pod prąd”? Wystarczy podać jedną :) .

Odpowiedź należy nadesłać na adres redakcji – listy@homiki.pl. Decyduje kolejność!


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2011/04/peruwiaski-romans-gejowski-wchodzi-do-kin/

URLs in this post:

[1] www.rainbowcollection.pl: http://www.rainbowcollection.pl

[2] Konkurs: http://homiki.pl/index.php/2011/10/konkurs/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.