Liz Taylor w Klubie Filmowym LGBT

W hołdzie zmarłej 23 marca br. Elizabeth Taylor, ikonie kina i ikonie kultury LGBT, Klub Filmowy LGBT zaprasza na seans „Nagle ostatniego lata” – jednego z gejowskich filmów Liz.
To adaptacja sztuki Tennessee Williama zekranizowanej przez Josepha L. Mankiewicza w 1959 r.
Catherine (Taylor), trafia do szpitala psychiatrycznego załamana nerwowo po tym, jak kuzyn, z którym spędzała wakacje, został bestialsko zamordowany. Trafia pod opiekę lekarza (Montgomery Clift), który ma ocenić jej stan i wybrać metodę leczenia. Jednocześnie bogatej i wpływowej matce zamordowanego (Katharine Hepburn) bardzo zależy, by przyczyna śmierci syna nigdy nie wyszła na jaw. Zabieg lobotomii uciszyłby Catherine na zawsze…

„Nagle ostatniego lata” to jeden z najważniejszych filmów LGBT. Powstał w czasach, gdy temat homoseksualizmu nie miał prawa pojawić się na ekranie. Aby wyrazić „niewyrażalne pożądanie” należało uciekać się do sztuczek, aluzji, sugestii – swoistej gry z widzem. Twórcy filmu (Tennessee Williams, autor adaptacji – Gore Vidal oraz Montgomery Clift byli gejami) umiejętnie przechytrzyli surową cenzurę obyczajową lat 50.

Zarówno Elizabeth Taylor, jak i Katharine Hepburn otrzymały za swe role nominacje do Oscara.

Na seans „Nagle ostatniego lata” zapraszamy w czwartek, 28 kwietnia o godz. 19 do siedziby Krytyki Politycznej w Warszawie, Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63.

Po projekcji zapraszamy do rozmowy – Mariusz Kurc i w zastępstwie Bartosza Żurawieckiego – Krzysztof Tomasik

Wstęp wolny
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa