Legia Honorowa dla homoseksualnej ofiary nazizmu

Rudolf Brazda, były więzień KL Buchenwald, prześladowany przez nazistów z powodu homoseksualnej orientacji, otrzymał w czwartek, 28 kwietnia, Legię Honorową, najwyższe odznaczenie przyznawane przez rząd francuski. Uroczystość odbyła się w miejscowości Puteaux (departament Hauts-de-Seine).

Rudolf Brazda przychodzi na świat w 1913 roku w Kraju Sudeckim, w czeskiej rodzinie, która do dzisiejszej Turyngii przywędrowała z monarchii austro-węgierskiej. Brazda odkrywa swój homoseksualizm w 1933 roku. To ważne wydarzenie w prywatnej biografii zbiega się z dojściem nazistów do władzy. Rudolf Brazda przeżywa w tym czasie swój pierwszy związek. Jako nieukrywający się homoseksualista szybko trafia pod lupę policji, która w 1935 roku aresztuje go pod zarzutem naruszenia paragrafu 175 kodeksu karnego.

Po sześciu miesiącach Brazda wychodzi z więzienia i wyjeżdża do Karlsbadu, gdzie poznaje kolejną wielka miłość. Jego partner związany jest z wędrowną grupą teatralną Fischli-Bühne. Przez trzy lata Rudolf podróżuje wraz z całą trupą po czeskim Kraju Sudeckim, z powodzeniem występuje też na scenie. W 1938 roku, po aneksji Sudetenlandu przez Niemcy hitlerowskie, grupa się rozpada. Żydowscy artyści trafiają do obozów zagłady, a Brazda w 1942 roku jest ponownie aresztowany z paragrafu 175 i trafia do Konzentrationslager Buchenwald, gdzie musi nosić stygmatyzujący różowy trójkąt (znak zarezerwowany dla gejów). Pracuje ciężko, podobnie jak inni homoseksualni współwięźniowie w kamieniołomie. Wkrótce znajduje inną pracę obozową, co zapewne uratowało mu życie.

Po wyzwoleniu obozu w 1945 roku Rudolf Brazda wraca do Czech, skąd wraz z Eddim, swoim kolejnym partnerem, emigruje do Francji, do Alzacji. Od początku lat 70. Rudolf i Eddi mieszkają w południowych Niemczech, w domu, który sobie zbudowali. Partner Brazdy umiera w 2002 roku. W 2008 roku, gdy w Berlinie odsłaniano pomnik homoseksualnych ofiar nazizmu, sądzono, że nie żyje już żaden naoczny świadek wydarzeń, które pomnik upamiętnia.

Okazało się, że to nieprawda – niemiecki Związek Lesbijek i Gejów LSVD odkrywa Rudolfa Brazdę. Były więzień Buchenwaldu staje się sławny – historię jego życia opisują niemieckie i francuskie media, sam bohater przyjmowany jest przez znanych polityków (m.in. przez burmistrza berlina Klausa Wowereita), bierze udział w kilku paradach LGBTQ.

Legia Honorowa dla Rudolfa Brazdy to pierwszy przypadek w historii, gdy tak ważne francuskie odznaczenie trafiło do ofiary nazizmu prześladowanej za swą orientację seksualną.

(jesch)

(źródła: blog swiatnacho, LSVD, Harvey Milk Foundation i inne)

Krótki dokument o Rudolfie Brazdzie (po niemiecku, z angielskimi napisami):

4 komentarzeLegia Honorowa dla homoseksualnej ofiary nazizmu

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa